STM32F7 External Memory Layout

Başlatan yldzelektronik, 21 Nisan 2020, 14:47:38

ibocakir

Hocam sağ yumruğumu sıktım, omzunuza yumruk atacağım. Sağ yumruğumda bir enerji biriktirdim ve elimdeki enerjinin tamamını yumruk atarak size aktarmak istiyorum. Eğer ikimizin uyumu aynıysa, örneğin doğru yere ıskalamadan yumruk atabilirsem ya da yumruğumu doğru sıktıysam gibi, ancak o zaman elimdeki enerjinin tamamını aktarabilirim. Diğer türlü enerji bana geri dönerse(reflection) hem güç kaybı yaşanıyor hem de elim acıyor.

Elektronikteki empedans uyumlamasını bu metafor ile(metafor kelimesi doğru oldu mu bilmiyorum ama) açıklayabilirim. Temel olarak ben kafamda bu şekilde oturtuyorum. Frekans yükseldikçe yollar artık transmission line olarak davranmaya başlıyor bu da kayıpları, yansımaları beraberinde getiriyor.

Hocam bu arada sorduğunuz soru üniversitelerde başlı başına bir ders konusu aslında. Bizim okulda Mikrodalga dersinde anlatılıyordu.

https://www.google.com/search?ei=KFGsXu67J5epgAaMpanQBw&q=why+do+we+need+impedance+matching&oq=why+need+impedance+matching+&gs_lcp=CgZwc3ktYWIQAxgBMgQIABAeMgYIABAIEB4yBggAEAgQHjoFCAAQzQI6BAgAEBM6AggAOgYIABAWEB46CAgAEAcQHhATOgoIABAIEAcQHhATOggIABANEB4QE1DWPFiDZWDfdmgAcAB4AIAB5AGIAe4bkgEGMC40LjEzmAEAoAEBqgEHZ3dzLXdpeg&sclient=psy-ab

SpeedyX

Tamam güzel açıklama ama ben empedans uygunlaştırma nedir diye sormadım ki.
Alıntı yapılan: SpeedyX - 01 Mayıs 2020, 19:28:58Empedans uygunlaştırmanın bu kartta neden gerekli olduğunu

ibocakir

Hocam çünkü kullanılan RAM'in clock frekansı 167MHz. 50MHz'in üzeri High Speed olarak kabul ediliyor.

yldzelektronik

Tekrar merhaba,

Layout ile ilgili bir sorum var. Bir ram ve bir flash var. ikisi de aynı veri ve adres yolunu kullanıyor. Örneğin resimdeki gibi bir A0 sinyalini mcudan rame çektim. Sonra ramden flasha mı almak doğru olan, yoksa mcu ile ram arasındaki yola via atıp girilebilir mi?

Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.