Gömülü yazılım geliştiricileri için emülatör

Başlatan Taban, 22 Nisan 2020, 14:42:13

Taban

Merhaba arkadaşlar,

Birkaç gündür kafamı kurcalayan bir proje fikri var. Malum gömülü yazılım geliştirirken sağlıklı bir test ortamı için kodun çalışacağı PCB'yi bulundurmak gerekiyor. Fakat donanım tarafında oluşabilecek aksaklıklar ve geç iterasyonlar sebebiyle yazılım geliştirme kısmı sekteye uğrayabiliyor.

Bir de uzaktan çalışıyorsanız PCB'nin üretimi, dizginin yapılması ve size gönderilmesi zaman alırken donanımsal bir hata yüzünden işin ortasında tıkanıp kalmanız an meselesi.

Bu sebeple şöyle bir proje düşündüm, yazacağımız kodun test senaryolarını gerçekleyebileceğimiz bir geliştirme ortamı üretebiliriz. Elimize herhangi bir donanım geçmeden bile elektronik şema kurallarını ve davranış biçimlerini burada simüle edebilirsek kodu yazacağımız işlemcinin geliştirme kartı (veya pinout kartı) ile uygulama kodunun tamamına yakınını geliştirebilir ve test edebiliriz.

Özetlemek gerekirse, yeni bir gömülü yazılım projesine mi başlıyorsun, elinde PCB yokmu, geliştirme kartını bu sisteme bağla ve test senaryolarını oluştur, sonra da uygulamanı yaz. PCB geldiğinde ufak tefek düzenlemelerle kodunu zaman kaybetmeden koştur.

Sizin düşünceleriniz nedir bu konuda ?
Böyle bir sistem olsa para verip kullanır mısınız ?

İyi çalışmalar,
Ömer

Mehmet Salim GÜLLÜCE

Ütopik bir yaklaşım.
Amcak Donanımsal olarak tek tipleşme yapılmadığı sürece içinden çıkamazsınız.
En basit bir şekilde sadece MCU tarafını ele alacak olursak...
Senin geliştirme kitin bir tane.
Her MCU için ayrı bir kit war.

Kaldıki senin tasarımın kite uymak zorunda değil.
Sadece MCU çeşitlerini listelesen içinden çıkılmaz olur.
Hepsini birden destekleyen bir ortam oluşturman imkansıza yakın.

MCansız

Merhaba
Bu işi proteus belli mcu ailesi ile yapabiliyor. Proteus bunu icin bir sdk kullaniyor ve bu sdkyi kullanarak kendi mcu entegre sensör companentlerinizi olusturabilirsiniz

restore

bir arkadaşım bosch almanya da elektrikli arabaların sürücü bölümünü tasarım argesini yapıyor. orada  emülatör ortamı kullanıyorlarmış. birçok test sonrasında donanıma geciliyormuş.

Mehmet Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: restore - 24 Nisan 2020, 01:24:55bir arkadaşım bosch almanya da elektrikli arabaların sürücü bölümünü tasarım argesini yapıyor. orada  emülatör ortamı kullanıyorlarmış. birçok test sonrasında donanıma geciliyormuş.
Genelde emülatörler tüm çiplere açık, her çip yada devre üzerine değil, Sadece binlerce üretilecek ürün için zaten servislerde satış sonrası desteklerde kullanım için tasarlanmak zorunda.
Satış öncesindede aynı ürünle çalışılarak yapılabilecek birşey.
Prototiplerde belirli bir mcu karakterini kapsar.
Hemen hemen her yeni ürün ya yeni donanım ile birlikte yada en azından yeni bir yazılım ile kullanılabilir.
Tamamını kapsayacak bir sihirli kutu, arabirim yada yazılım yoktur.

Taban

Öncelikle yorumlariniz için her birinize teşekkür ederim.

@Mehmet Salim GÜLLÜCE

Burada emüle edilen şey, işlemcinin kendisi değil, işlemciye çevresel birimlerden gelecek olan cevaplar. Şöyle bir görsel bırakayım daha iyi anlaşılması için.


@MCansız

Proteus u bende daha önce kullandım. Fakat burada yazılım tabanlı bir simülasyondan ziyade donanım bazli bir test emülatöründen bahsediyorum.

@restore

Harika, demek ki şirketler kendi ortamlarına özel çözümler geliştiriyor. Bu da bu tarz emülatörlere ihtiyaç olduğunun göstergesi.


Burada sormak istediğim soru şu, böyle bir ürün olsa alıp kullanır mısınız?