Faz kaydırmalı Tam köprü konvertör rezonans bobini sorunu

Başlatan analog06, 22 Nisan 2020, 19:58:12

analog06

Merhabalar şekildeki gibi bi devrem var hesaplamalarım datasheette anlatıldıgı gibi istediğim çıkışıda alıyorum fakat resimdede görünen ls bobinim çok ısınıyor bununla ilgili bikaç çözüm düşüncem var ama (aktif snubber) gibi bu konuda tecrübesi olan arkadaşların önerisini almak isterim

mikail7771

20 Mayıs 2020, 01:08:42 #1 Son düzenlenme: 20 Mayıs 2020, 01:12:38 mikail7771 Sebep: Yanlış bilgilendirme
Bende aynı devre üzerine çalışıyorum şuan , nüvenin özellikle micrometal ya da magneticsin(powder core) olmasını öneriyorum. LS Primere seri olduğu için primer RMS akımlarını da geçiriyor üstünden.Sarım sayını oluşturan endüktans değeri boştaki endüktans ve yüklenme durumundaki endüktans değeri arasında fark oluyor. Yanılmıyorsam ısınma bu yüzden oluyor , özellikle bu firmalarin bilgi kağıtlarında yüklenme durumunda hesaplanılan endüktans değerinde ne kadarlık bir kayıp olacağı yazıyor.

mikail7771

Bende devreyi uzun bir süre çalıştırabildim bobinde ısınma gibi bir sorunu da gözlemlemedim fakat ne olduysa mosfetlerimi artık süremiyorum birkaç defa sürücülerimi de değiştirdim ama nafile bu proje ile uğraşan birini şu ana kadar en azından Türkiyede göremedim. Eğer sizin içinde sorun yoksa proje konusunda bende sizden yardım alabilir miyim?

Mehmet Salim GÜLLÜCE

Umarım MOS ları direk sürmüyorsunuzdur.
Burada İzolasyon Bufferlar ile sürülmüş görünüyor.

Mehmet Salim GÜLLÜCE

Data Sheet te 63. Sayfada sürülmenin ayrıntıları war.
İzolasyon Puls Trafoları ile yapılmış.
https://www.ti.com/lit/ds/symlink/ucc28950.pdf?&ts=1590066271992

analog06

Alıntı yapılan: mikail7771 - 20 Mayıs 2020, 04:11:51Bende devreyi uzun bir süre çalıştırabildim bobinde ısınma gibi bir sorunu da gözlemlemedim fakat ne olduysa mosfetlerimi artık süremiyorum birkaç defa sürücülerimi de değiştirdim ama nafile bu proje ile uğraşan birini şu ana kadar en azından Türkiyede göremedim. Eğer sizin içinde sorun yoksa proje konusunda bende sizden yardım alabilir miyim?
Buraya yazabilirsiniz hocam ben ve diğer arkadaşlar tecrübelerini paylaşırlar