Faz kaydırmalı Tam köprü konvertör rezonans bobini sorunu

Başlatan analog06, 22 Nisan 2020, 16:58:12

analog06

Merhabalar şekildeki gibi bi devrem var hesaplamalarım datasheette anlatıldıgı gibi istediğim çıkışıda alıyorum fakat resimdede görünen ls bobinim çok ısınıyor bununla ilgili bikaç çözüm düşüncem var ama (aktif snubber) gibi bu konuda tecrübesi olan arkadaşların önerisini almak isterim

mikail7771

Bende aynı devre üzerine çalışıyorum şuan , nüvenin özellikle micrometal ya da magneticsin(powder core) olmasını öneriyorum. LS Primere seri olduğu için primer RMS akımlarını da geçiriyor üstünden.Sarım sayını oluşturan endüktans değeri boştaki endüktans ve yüklenme durumundaki endüktans değeri arasında fark oluyor. Yanılmıyorsam ısınma bu yüzden oluyor , özellikle bu firmalarin bilgi kağıtlarında yüklenme durumunda hesaplanılan endüktans değerinde ne kadarlık bir kayıp olacağı yazıyor.

mikail7771

Bende devreyi uzun bir süre çalıştırabildim bobinde ısınma gibi bir sorunu da gözlemlemedim fakat ne olduysa mosfetlerimi artık süremiyorum birkaç defa sürücülerimi de değiştirdim ama nafile bu proje ile uğraşan birini şu ana kadar en azından Türkiyede göremedim. Eğer sizin içinde sorun yoksa proje konusunda bende sizden yardım alabilir miyim?

M.Salim GÜLLÜCE

Umarım MOS ları direk sürmüyorsunuzdur.
Burada İzolasyon Bufferlar ile sürülmüş görünüyor.

M.Salim GÜLLÜCE

Data Sheet te 63. Sayfada sürülmenin ayrıntıları war.
İzolasyon Puls Trafoları ile yapılmış.
https://www.ti.com/lit/ds/symlink/ucc28950.pdf?&ts=1590066271992

analog06

Alıntı yapılan: mikail7771 - 20 Mayıs 2020, 01:11:51Bende devreyi uzun bir süre çalıştırabildim bobinde ısınma gibi bir sorunu da gözlemlemedim fakat ne olduysa mosfetlerimi artık süremiyorum birkaç defa sürücülerimi de değiştirdim ama nafile bu proje ile uğraşan birini şu ana kadar en azından Türkiyede göremedim. Eğer sizin içinde sorun yoksa proje konusunda bende sizden yardım alabilir miyim?
Buraya yazabilirsiniz hocam ben ve diğer arkadaşlar tecrübelerini paylaşırlar

mikail7771

Yaklaşık 3 aydır bu devre ile uğraşıyorum datasheetinden mümkün mertebede hiç uzaklaşmamaya çalıştım hocam , ilk önce pulse trafoları ile sürmeye çalıştım fakat datasheette verilen pulse trafonun aynısı değildi bendekilerin kaçakları fazlaydı ve düzgün bir şekilde süremedim.
Daha sonra 4 adet HCPL3180 ile bootstrap tekniği kullanarak sürmeye çalıştım oldu fakat open loop yapınca oldu. Sekonderin GND hattını entegrenin GND hattı ile birleştirince sürme sinyallari yok oluyordu.Bu hafta direkt IR2113/IR2110 serisi sürücüleri ile digital isolatör kullanarak yapmaya çalışacağım.

Siz nasıl sürdünüz darbe trafoları ile mi? biraz bilgi verirseniz o kadar mutlu olurum ki anlatamam , konunuzu biraz sabote ettiğim için ayrıca özür diliyorum ama inanın işin içinden çıkamadığımdan bir şekilde çözümler üretmem gerekiyor.

analog06

mikail7771

Evet UCC28950 Kullanıyorum , devre kontrol kartı aşağıdaki linkte paylaştım
https://hizliresim.com/jSUztg

Devre parametrelerim
V_min=140Vdc , V_max=340Vdc Vout=30V Iout=25A ortalama 700-800Watt'lık bir çıkış alacağım ve PFC yok
Öncelikle bütün değerleri kendim hesapladım daha sonra Design calculator Tool kullanarak bu işlemleri gerçekleyerek doğrulamaya çalıştım değerlerin hepsi aynı çıktı.

Şöyle ki ;
1-HCPL3180 Kullanarak D-S arasında pwm sinyallerini gayet güzel alıyorum.
2-Bu işlem sadece Vout'u Entegreye "bağlamadığım" müddetçe oluyor bağladığımda entegrenin üretildiği sinyaller bozuluyor. kısaca feedback patlıyor diyebiliriz.
3-Acaba sorun şurada olabilir mi?
UCC28950'nin "datasheetinde" ADEL hattını CS pinine bağlamışlar "Design calculator toolunda" ise Adel , Adelef vb hattını direkt gerilim bölücü aracıyıla Vrefe bağlamışlar...
sinyallerimin çökmesinin bunlarla bir ilgisi olabilir mi?
şematiğe bakarak nerede yanlış yapmış olduğumu söylemeniz mümkün mü..
Yani ben detai vermekten inanın kaçınmıyorum bu konuda yardımcı olmanız için herşeyi paylaşabilirim.

kafayı yemek üzereyim  :)

analog06

hocam adel pinini cs ye bağlamanız gerekmiyor,
Geri besleme şemanızı paylaşabilirmisiniz hatayı orda arayabiliriz

mikail7771

Vrefe de bağladım , Cs hattınada iki türlü denedim.
Yanılmıyorsam sorun sürme işleminde
Vin arttırdıkça set point değerinden sonra gate sinyalleri sönüyor.

Ben birşeyi merak ediyorum , siz gate sürme trafolarını mı kullandınız eğer o şekilde kullandıysanız
nasıl bir trafo seçimi yaptınız?

analog06

giriş tarafındaki gate driver lar izolesiz bootsrap sürücü çıkış tarafında izole var
https://www.ti.com/tool/PMP6712?keyMatch=PMP6712&tisearch=Search-EN-everything&usecase=GPN burdaki şemadaki gibi izole ettim çıkışı herhangi bir gate trafosu kullanmadım

mikail7771

kendi sorunumu ve ayrıca ısınma sorununu da çözdüm , hava aralıklı bir nüve ya da koolmu nüve kullanabilirseniz sizde sorununuzu halledebilirsiniz.
Magnetics'in bobin tasarım dokümanlarına göz atmanızı tavsiye ediyorum.
Koolmu nüveler yüksek saturasyon değerlerine sahip nüveler oluyor genellikle, böylelikle ısınma da en aza indirgenmiş oluyor , hava aralıklı nüve ise hava aralığı bırakıldığından doyuma girmesi de indirgenmiş oluyor.
ben magneticsin koolmu nüvesini kullanarak çözdüm , peak 15A,steady steade durumunda ise 5A  geçiyor üzerinden ve sıcaklık 40C'yi aşmıyor.