Tek kartta bilgisayarlar (SBC) Python Raspberry Pi

Başlatan z, 24 Nisan 2020, 02:21:29

muhittin_kaplan

Hocam Anaconda Navigator aklınızın bir köşesinde dursun.
Şimdi siz DragDrop yapıp arayüz geliştireceğiniz bir yer arayorsunuz. anaconda\Library\bin altında designer.exe (windows) olmalı.

Şimdi unutmamamız gereken şu, delphi vb.net c# gibi butonu koy, eventine şunu yaz tarzı bir çalışma sistemi yoktur.
designer sadece formu tasarlamanızı sağlar. eventleri vs yi yine python tarafında yazarsınız.

muhittin_kaplan

şurada designer kullanımı var. stm32 den sriporttan pyqt arayüzüne veri almıştım.

https://youtu.be/gbvuyK7PEqM

z

Tamam sagolasin buldum suruklemeli bir IDE cikti karsima.

Tesekkurler.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Qt Designer da surukle birak yaparak formu ve ustundeki nesnelerin yerlesimi bitti.

Form -> View Code dedigimde kodlarin C diline ait oldugunu goruyorum ve Python ile ilgili bir secim bulamadim.

Ui uzantili bir dosya olustu. Spyder mi acacak bunu?

muhittin_kaplan

Hocam ui dosyası bir çeşit xml e benzer.
Bununla işimiz bitti geri kalan python tarafında.
Bu dosya yi kullanmanın iki yolu var. (Biri videoda mevcut)
1. pyuic5 adında bir program var. Terminalde çalışır ve bu ui dosyasını py sınıfı dosyasına çevirir. Biz bu dosya yi alır import eder ve kullanırız.
pyuic5 dosyaadi.ui -o dosyaadi.py şeklinde bir kullanımı vardır.
2. Doğrudan kullanmak. Bunun için from PyQt5 de bulunan loadUi fonksiyonu kullanıyorsunuz.

Ben genelde 1. Yöntemi kullanıyorum.

https://likegeeks.com/pyqt5-tutorial/amp/

muhittin_kaplan

Spyder bir ide hocam. pycharm gibi. Ama ben pycharm i öneririm.
Pycharm i yüklemissinizdir diye düşünüyorum.

Eğer pycharm i pc ye kurduysanız, yeni proje başlangıcında interpreter seçerken anaconda yi seçiniz.(virtual env yapmayın simdilik)
Exiting interpreter i secim anaconda klasörünü gosterin(...anaconda/bin/python) şeklinde olmali.
Bu yönlendirme, yazdığınız kodların hangi python yorumlayicisiyla yorumlanacagini bildirir. Birden fazla yorumlayıcı olabileceğinden böyle bir yönteme başvurmuşlar.(virtual env ye sonra deginirim)

z

Yeminle soyluyorum hayattan sogudum.

Bu dediklerinizi yapabilseydim astronot olurdum zaten.

Herkese cok tesekkurler.

muhittin_kaplan

aslında kolay ama ilkkez yapmanızdan, bunu sizde biliyorsunuz  ;)

z

Kesinlikle basittir de bu ilklerde Allah canimi aliyor hocam ve yeni bir duzene gecmekten nefret ediyorum.

QT den vazgectim tkinter ile isimi yariladim zaten.

Asil amacim, bir elektronik cihazin raspbery pi ile basitce kullanimini gosteren uygulama yapmak.

Anlatmak istedigimi kod ornekleri ile anlattiktan sonra devam etmek isteyen zaten cok daha iyisini sifirdan yapacaktir.

tunayk

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 25 Nisan 2020, 04:13:13aslında kolay ama ilkkez yapmanızdan, bunu sizde biliyorsunuz  ;)

Hocam ilk kez yapmanın elbetteki etkisi var ancak açık kaynak işlerinde genel olarak bir dağınıklık sıkıntısı var. Bir Delphi veya VS IDE si gibi derli toplu bişey bulmak zor. GitHub da binlerce büyük küçük proje kod parçacığı, herkes filin bir tarafından tutmuş, Pek çoğu yarım kalmış. Tabi diyeceksiniz ki bedava işler böyle oluyor, eh siz de haklısınız. :)

CaFFeiNe

tkinter için Page Generator diye bişiy varmış, Delphi, Visual Basic vs gözünü seviyim ne cımcıklı işmiş bu pythonla görsel arabirim meselesi

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr