Sensörsüz Fırçasız motorların komütasyon noktaları hakkında.

Başlatan Emre_Tuncay_, 24 Nisan 2020, 14:21:10

Emre_Tuncay_

Sensörsüz fırçasız motor sürücü tasarlama hedefim doğrultusunda araştırma yapıyorum.

Sensörsüz BLDC'nin komütasyonu için BEMF sinyalinin sıfır geçiş noktaları kullanılıyor. Ama aşağıdaki görseldede görebileceğiniz üzere BEMF sinyalinin sıfır geçiş noktaları Hall sensör sinyallerinde 30° geride. Burada merak ettiğim sensörsüz komütasyon yapılırken 30° gecikme olsa dahi bu sıfır geçiş sinyalimi kullanılıyor yoksa bir teknikle sıfır geçiş anında bir miktar beklemeden sonramı komütasyon değiştiriliyor.

Sıfır geçiş sinyali yani 30 derece gecikmeli bir sinyal ile komütasyon yapmanın ne gibi bir etkisi olur. Ben ilk aşamada torkta ve akımda dalgalanmalar olur diye düşündüm ama sini fikirleriniz neler merak ediyorum.

marecrisium

Sensörsüz sürüşte bir periyotta elde ettiğin sıfır geçiş (SG) noktaları ile aynı periyotta anahtarlama yapamazsın çünkü
geçişleri algıladığın anda çoktan anahtarlama anını kaçırmış oluyorsun.

Elde ettiğin sıfır geçişleri bir sonraki periyottaki anahtarlama anını belirlemek için kullanmalısın.

İdeal sürüşte her SG'nin periyodun tam ortasında olması gerekir, başka bir deyişle SG geldiyse periyodun ortasındasındır. Buna göre timerlarını ayarlaman komutasyonunu değiştirmen gerekir.

Emre_Tuncay_

Periyodun tam ortasındadır demişsiniz. Ne periyodunun tam ortasındadır.

marecrisium

Her 60 derecenin tam ortasından bahsediyorum. SG oluştuğunda bu 60 derecelik komutasyonun tam ortasındadır. Yani bir sonraki komutasyona 30 derece kalmış demektir.
Bir önceki komutasyon anı ile SG oluşana kadar geçen süre ile SG anı ve bir sonraki komutasyon anı arasındaki süre eşit olmalıdır.

Alogirtma olarak şöyle söylenebilir:
Komutasyonu yap-> Timer başlat->SG oluştuğunda Timer değerini al->Timer değeri kadar bekle-> Yeni komutasyonu yap.

Bu şart SG'yi doğru elde ettiğinde geçerlidir. Eğer hatalı bir SG gelirse bunu tolare etmek gerekir. NXP ve TI'ın güzel anlatımlı app notları var diye hatırlıyorum. Onları incelemelisin.