İşletim sistemleri. All in One

Başlatan M.Salim GÜLLÜCE, 28 Nisan 2020, 04:54:18

Tesla.25

O sitedeki hemen hemen tüm işletim sistemlerini kurdum denedim. 86DOS tan Win95 ine kadar. Hatta çoğusu hakkında derin tarihi bilgiler de edindim. O sistemler hakkında bilgi toplamak amacı ile yabancı onlarca retro bilgisayar dergilerini de deli gibi araştırdım. Bulduğum her şeyi okudum.

Özellikle MSDOS üzerinde çalışan C\C++ derleyicileri hakkında derin bilgiler edindim. Microsoft 'un C derleyicisi ile başlayıp C++ derleyicisi, QuickC derleyicisi, C Development System 'i, sonrasında Visual C++ 'ı ile devam eden Visual Studio 'su;
Borland 'ın C\C++ derleyicileri ve bunların 'manual 'leri, MASM(MASM5 manuallerine halen daha arada göz atarım), TASM, QucikBasic, QB45; Windows 1 ile Windows 95 arasındaki tüm MS sistemlerinin SDK ları, DDK ları ve bunların içerikleri... Tabi hemen hemen tüm driver üreticileri ve özellikle MS sistemleri için olan driverlara ...
Win 3.11 için keyfe 2-3 tane program geliştirdim. WIN95 için mouse sürücümü kendim geliştirdim, orta tuş çalışmıyor diye.

Saydıklarımın hepsi hakkında çok fazla bilgiye sahibim. En son geldiğim nokta şu:

Günümüzdeki sistemlerin canını yiyeyim ben, hem donanım hem de yazılım olarak.
Çok zor dönemlerden geçmişiz.

Hepinize mazi hoş gelse de inanın amelelikten başka bir şey değilmiş. Hiçte özlenecek tarafları yok.
Şu an çok güzel zamanlarda yaşıyoruz. Artık her şey kolay.
-------------------------------------

Son olarak tek merak ettiğim Commodore64 bilgisayarı. Bu makine hakkında da epey bilgiye sahibim ama hiç kullanamadım.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 29 Nisan 2020, 18:59:01Olurmu Herkul karti ilk monochrome grafik kartiydi.

CGA ekran karti olan bilgisayarlarda oynanabilen Digger oyununu Debug.com ile gidiklayarak Herkul ile calisacak hale getirmistim.

Herkulun benim icin cok onemli bir yeri var. Ilk modellerinde MC6847 kullaniliyordu ve o zamanlar MC6802 fanboyuydum. Daha sonralari CPLD tarzi ciplere donustu.

@fide nin yaşı tutmuyodurda ondan.
Ben monokrom ile çalışamayacağımı bildiğimden ilk çalıştığım bilgisayarı herkül olarak almıştım.
Smartwork diye bir PCB çizim programı onu destekliyordu.
Çift yüzlü baskı tasarlayabiliyorduk.

VGA ya dönünce aynı programla gözüm gönlüm açılmıştı.
Sanki dünyalara sahip olmuşum gibi hissettiydim.

Şimdi 4K lar bile zevk vermiyor artık. :du:

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Tesla.25 - 29 Nisan 2020, 19:06:46O sitedeki hemen hemen tüm işletim sistemlerini kurdum denedim. 86DOS tan Win95 ine kadar. Hatta çoğusu hakkında derin tarihi bilgiler de edindim. O sistemler hakkında bilgi toplamak amacı ile yabancı onlarca retro bilgisayar dergilerini de deli gibi araştırdım. Bulduğum her şeyi okudum.

Özellikle MSDOS üzerinde çalışan C\C++ derleyicileri hakkında derin bilgiler edindim. Microsoft 'un C derleyicisi ile başlayıp C++ derleyicisi, QuickC derleyicisi, C Development System 'i, sonrasında Visual C++ 'ı ile devam eden Visual Studio 'su;
Borland 'ın C\C++ derleyicileri ve bunların 'manual 'leri, MASM(MASM5 manuallerine halen daha arada göz atarım), TASM, QucikBasic, QB45; Windows 1 ile Windows 95 arasındaki tüm MS sistemlerinin SDK ları, DDK ları ve bunların içerikleri... Tabi hemen hemen tüm driver üreticileri ve özellikle MS sistemleri için olan driverlara ...
Win 3.11 için keyfe 2-3 tane program geliştirdim. WIN95 için mouse sürücümü kendim geliştirdim, orta tuş çalışmıyor diye.

Saydıklarımın hepsi hakkında çok fazla bilgiye sahibim. En son geldiğim nokta şu:

Günümüzdeki sistemlerin canını yiyeyim ben, hem donanım hem de yazılım olarak.
Çok zor dönemlerden geçmişiz.

Hepinize mazi hoş gelse de inanın amelelikten başka bir şey değilmiş. Hiçte özlenecek tarafları yok.
Şu an çok güzel zamanlarda yaşıyoruz. Artık her şey kolay.
-------------------------------------

Son olarak tek merak ettiğim Commodore64 bilgisayarı. Bu makine hakkında da epey bilgiye sahibim ama hiç kullanamadım.
Commodore64 ile başlayanlar değilde Sinclair Spectrum ile yola çıkanların hemen hepsi donanımsal olarak çok kendilerini geliştirdiler.
PC ye adapte olmaları daha kolay oldu.
Hâlâ 2 tane saklarım. durur.

Z80 assembly çok keyifli bir dil. Daha yakınlarda ALU sunun 4 bit olduğunu öğrendim ŞOK oldum.
8086 ile pantent problemi oluşmasın diye 4 bit yapmış şapşallar.
O yüzden çok fazla ilerlemedi.
Şimdilerde Online olarak yazıp derlenip PC üzerinde emulasyonlarla çalışır hale getirilmiş.
Nostalji olsun diye arada bir takılırım.

Bizi bugüne taşıyan şeyler.
Şimdilerde bir led yakmak için kütüphane soranlar war. :D

interaktif Z80 instructions Kod tablosu :)
http://clrhome.org/table/

z

Benimde ilk pcb programim smartwork.

Bir kac sene sonra da Eagle'a gectim. MSDOS uzerinde calisiyordu.

Ilk editorumuz Edlin di. Editor demeye bin sahit ister. Sadece tek bir satiri editleyebiliyorduk. Editleyip kaydettikten sonra bir diger satira geciyorduk.

Cuma gunuydu, ilk PC'im, sirkette demode oldugu icin yuzune bakilmayan XT 8086 64 KB ana kartindan ibaretti. HDD ve guckaynagi alamamistim. MSDOS acilis disketi ve onemli komutlar ile favori programim debug.com'u tek bir 5 ceyrek floppy'e yukleyip hafta sonunda kullanirim umuduyla eve geldim. 2N3055 ile lineer guc kaynagi yapip PCmi calistirdim. Ama dakka bir gol bir getirdigim diskette virus varmis ve power on ardindan virus kendini acik acik soyluyor ve acilisi engelliyordu. Sabirsizlikla pazartesi gununu beklemistim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Tesla.25

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 29 Nisan 2020, 19:23:15Commodore64 ile başlayanlar değilde Sinclair Spectrum ile yola çıkanların hemen hepsi donanımsal olarak çok kendilerini geliştirdiler.
PC ye adapte olmaları daha kolay oldu.
Hâlâ 2 tane saklarım. durur.

Z80 assembly çok keyifli bir dil. Daha yakınlarda ALU sunun 4 bit olduğunu öğrendim ŞOK oldum.
8086 ile pantent problemi oluşmasın diye 4 bit yapmış şapşallar.
O yüzden çok fazla ilerlemedi.
Şimdilerde Online olarak yazıp derlenip PC üzerinde emulasyonlarla çalışır hale getirilmiş.
Nostalji olsun diye arada bir takılırım.

Bizi bugüne taşıyan şeyler.
Şimdilerde bir led yakmak için kütüphane soranlar war. :D

interaktif Z80 instructions Kod tablosu :)
http://clrhome.org/table/

Commodore 64 kullananların da kendini donanım alanında geliştirdiğini görüyorum. Açıkcası C64 içimde kalmış bir uktedir. Keşke onun zamanına yetişebilseydim diye hayıflanıyorum bazen.

Z80 zaten çoğu kişi için assembly öğrenmeye başlama dilidir. Fiziki makine olmasa da kağıt üzerinde Z80 öğretilir. Sonra sonra x86 assembly e geçilir.

Ben de mesela C64 için olan dökümanlardan assembly hakkında bir temel edindim.

Endorfin35+

Vay bee yorumlari okuyunca kendimi genc hissettim :)
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

CaFFeiNe

güzel paylaşım teşekkürler

https://winworldpc.com/product/qnx/144mb-demo

zamanında bunu indirip denemiştim 1.44MB tek diskette işletim sistemi acayip şaşırmıştım bu kadar az yer kaplıyor ve bildiğin windows gibi, internete bağlanabiliyor, mp3 çalabiliyor daha bir sürü şey :)

fide

Dosta ramdisk diye bir komut var. Rami disk gibi kullanıp kopyala yapıştır yapılabiliyordu.

486 bir makine topladım ama disk almaya para yetmedi. Turbo Pascal çalışmak istiyordum. Turbo pascal diskete sığmıyordu. Ben de boot dosyaları, birkaç komut dosyası ve sıkıştırılmış turbo pascalı diskete kopyaladım.
Disketten dosu açıp, bat dosyası içine yazdığım komutlarla ramdisk ayarlayıp, turbo pascal ram'e kopyalayıp oradan çalıştırmıştım. Disk yok. Çalışma bitince yazdığım kodları ikinci bir diskete kaydedip makineyi kapatıyorum.
Ramden çalıştığı için disktekinden daha hızlıydı.  ::ok  ::ok
(sene 1998)
Güzel günlerdi ama keşke biri bizi yazılımın önemi konusunda ciddi şekilde uyarsaydı.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Sozuak

Aynen 4 MB ram bellek takınca 3MB sanırım ramdisk yapardım. 1MB bellekle command.com kopyalayıp oradan yüklemesini belirtirdim değişkenlerle. Çıkma bellek bulup hdd aldığımda win3.11  yükleyince onu çalıştırmak bile süperdi. Hele hel o turbo düğmesi yok mu bastın mı uçardı sistem 8 MHz den 12 MHZ ye :)

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Tesla.25 - 29 Nisan 2020, 19:48:14Commodore 64 kullananların da kendini donanım alanında geliştirdiğini görüyorum. Açıkcası C64 içimde kalmış bir uktedir. Keşke onun zamanına yetişebilseydim diye hayıflanıyorum bazen.

Z80 zaten çoğu kişi için assembly öğrenmeye başlama dilidir. Fiziki makine olmasa da kağıt üzerinde Z80 öğretilir. Sonra sonra x86 assembly e geçilir.

Ben de mesela C64 için olan dökümanlardan assembly hakkında bir temel edindim.
Spectrum açıkçası hertarafı opensource gibiydi.
Rom dahil dökümente edilmişti.
Commodore64 ise daha ziyade kapalı kutu çokta fazla kullanıcıya açık değil gibiydi.
Mesela Ben Commodore64 leri tamir ederken elime şeması geçtiği hlde genede bazı çipleri anlamakta kavramakta zorlanıyordum.
Halbuki spectrum şemasını önünüze koyunca herşey alfabe kadar netti.
En bilinmeyeni ULA işlemcisi idi ki oda komplex logic sistem olduğu bilinen şey.
Donanıma hakim olunca üzerinde hakimiyet te kurabiliyorsunuz.
External olarak EPROM programlayıcı yapıp kullanmıştım.
64K larda dahil olmak üzere o günkü şartlara uygun şekilde kopyalama, editleme, okuma, yazma okunanları başka ortama depolama olaylarını yapabiliyorduk.

Ama tüccar kafasına sahip olmayınca çok imal edip satmak hiç aklıma gelmedi.
Halende tüccarlıktan anlamıyorum açıkçası.

z

ALU'ya 4 bit diyordun. 8 Bitmis iste.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 30 Nisan 2020, 16:40:19ALU'ya 4 bit diyordun. 8 Bitmis iste.
Z80 Alu 4 bit bülent kardeşim.
İstersen kaynak bulabilirim.
8 bitlik bir işleme 2 döngü kullandığı için 65 serisinden daha yawaş işlemler yapıyor.
Her ikiside 8 bitlik işlemci oysa.
8086 ile aynı yapıya sahip üstelik.
Sadece ALU farklı imiş.

ULA ile ALU aynı şey değil.
ALU CPU içinde
ULA ise UnComittedLogicalArray diye bilinen genel olarak dış ünitelerle iç sistem arası bağlantı kurup bazı frekanslar ve görüntü oluşturma işlemini gerçekleştirir.
https://faqwiki.zxnet.co.uk/wiki/ZX_Spectrum_ULA#The_Snow_Effect

yas

Benim ilk tecrübem commodore64 ile olmuştu. O dönem çocukluk gençlik arası bir yaşta olduğum için sadece oyun oynuyordum. Manyetik kasetten (bildiğin teyp kaseti  ;D ) ram a yükleme yapıyorduk. Ekranda evdeki televizyondu. Dos haricinde win3.1, win95, win98 sıralamasıyla devam etmiştim. O zamanlar sürekli kurulum yapa win98se nin ürün anahtarı ezberimdeydi. qq27q-m6pg4.... diye gidiyordu ama unutmuşum artık  :D . İlk tanıştığım pcb çizim programı board maker dı. Düşünüyorum da bu ve daha eski donanımları kullanarak adamlar uydu, uzay aracı bile fırlattılar böylesi kritik işleri yaptılar. Şimdilerde senesi gelmeden cep telefonları bile demode oldu diye çocuklara beğendiremiyorsun.