Geliştiriciler , yaptıkları kullanışsız işletim sistemi ve programlar

Başlatan power20, 09 Mayıs 2020, 13:34:36

power20

Windowsa Qemu isimli programı kurdum. bu bir emülatör. sanal makine çalıştıracak. programı kurdum programfiles içinde bir ton dosya . başlangıca uninstall diye bir kısayol yapmış. şimdi çalıştırmak için ne yapılacak ? başka bir kısayol yok. nasıl çalışacak belli değil. programfiles içinde 100 tane exe var. tıklıyorum anında kapanıyor

bunun gibi yüzlerce program. 2 haftadır kuruyorum linux pardus iso indirip kuruyorum virtualbox üzerinde. 

Virtualbox üzerine Linuxu kurdum. Gerekli bir programın kurulum dosyası olduğunu zanetiğim .....deb dosyasını indirdim. tıklıyorum install diye bir düğme çıktı. 5-10 kere tıklıyorum tık yok.  Bu düğme kullanılmayacaksa niye çıktı? veya bir sorun varsa niye bildirmiyor? neyi bekliyoruz?
bu kadar mal bir geliştirici olur mu? bunu niye yapmışlar.

neyse sonra siteye bakıyorum öyle olmaaaz  sudo apt-installl bilmemne yazılacak onu yazıyorum paket yok. bişey eksik . eksik olanı bulyorum daha başka şey eksik . 2 haftadır uğraşıp duruyorum. insanlık  ölmüş. forumlardan oradan buradan bulduğum komutları  terminale yapıştırıyorum bir şeyler iniyor yine tık yok asıl program çalışmıyor. eksik olan şeyi kuruyorum kurulmuş ama  bulunamadı diyor.

her indirdiğimiz şeyi kurmak için 3-5 video mu izlememiz gerekiyor. bu nasıl bir mantıktır.
Yaptığın şey nasıl kullanılacak anlatman lazım!

brandice5

Sakin ol champ.. bazen benimde çalışmayan şeylere aşırı sinirlenip monitörü kırasım geliyor ama sonra sakin kafayla tekrar bakınca aslında hepsinin mantıklı bir prosedürü olduğunu görüyorum.

Amacın Windows üzerinde sanal linux ise qemu zaten baştan yanlış seçim. Qemu genelde ARM gibi host makinadan farklı bir işlemci üzerinde çalışmak istiyorsan mantıklı olur.

Diğerlerine gelirsek evet virtualbox doğru seçim. Veya vmware'in ücretisz versiyonu olan vmware player kullanabilirsin. Her işletim sistemi için sıfırdan ISO ile kurulum yapmana gerek yok. İnternette hazır kurulmuş direkt virtualbox veya vmware ile kullanulmaya hazır imajlar var. Mesela www.osboxes.org

Paket yöneticisinde mevcut bir şeyi deb olarak indirip elle kurmak mantıklı değildir. apt-get herzaman ilk seçenek olmalı. Paket yönetisinde bulmazsan veya hazır binary paketi yoksa ozaman binary veya source code ları indirip derleyip yükleyebilirsin. deb değidin aslında sıkıştırılmış dosyadan ibarettir. Dosyayı 7zip ile açıp bakabilirsin.

Bunlara bir kere aşina olursan gerisi kolay gelir. Yükleyemediğin hangi program ise yaz bizde bakalım.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Yuunus

Alıntı yapılan: mehmet - 10 Mayıs 2020, 14:30:50Bence Linux zor ve gereksiz.
Zor ama gereksiz degil, iki sistemi her zaman otomatik vitesli araba ile manuel vitesli arabaya benzetirim.normalde hep cift isletim sistemi kullanirim, genelde linux, bezdirdigi zamanlar olur ama artik bircok sey eskisi kadar zor degil, windows u severim lakin benden komut almadan arkada milyon tane is yapiyor ve bu beni sinir ediyor, ve win10 ile artik bunuda asmislar software reporter diye bisey koymuslar resmen ajanlik yapiyor, ha diyebilirsinizki kapatilabilir, ama hangi birini kapatacaksin, linux ta da benzer servisler var ancak bunda kapatinca gercekten kapaniyor.

power20

Kurulamayan şeyleri ara ara tırmalayarak kurabildim. birkaç tane ISO daha indirdim. Suç isolarda değilmiş. Bu işe ait Bağılmlılıkların nasıl kurulacağını anlatan doğru düzgün bir sayfaya bulamadım. Hangi sayfadan yaptım hangisi doğru şuan bilmiyorum. Daha önce de yapmıştım olmamıştı. Sonra niye çalıştı belli değil.

Osboxes.org üzerinden hazır imaj indirdim.
Özelikle açıklamaya  dikkat ettim. VirtualBox additions yüklü olanı seçtim. Cep interneti ile kotayı yedim. isoyu indirip kurdum. Fakat yalan imiş. VirtualBox additions yüklü değil!

Çok mu zor VirtualBox additions kurmak?  Windows sanal makinesine isoyu seçip hemencecik kurulur.  Vadedilen işleri aynen yapar, pano, shared folder, vs çalışır.

Linux için öyle olmuyor.Yüzlerce video var. Sayfalar dolusu açıklama var. Anlatıldığı gibi VirtualBox additions
Kuruyorum bir şeyler yüklüyor ama olmuyor.
Shared folder çalışmıyor. Kullanıcıyı anlatıldığı gibi vboxsf grubuna ekliyorum. Tık yok. Bildiğini okuyor.

Ekran düdük gibi. Küçücük.  VirtualBox additions kurarsam büyüyecek diye umdum. Grafik kartı hafızasını 128MB ayarladım. Düzelmedi. ISO üstüne ISO denedim. Virtıalbox son sürümü kurdum. Olmuyor. Linux için 640x480 gibi küçücük ekran. Bunu düzeltme yöntemleri anlatılmış. Hiç biri geçerli değil. Yalan dolan hepsi.

Deneme yapılacak linux ta çalışacak dosyayı
Shared folder çalışmadığı için, Ana makineden USB belleğe atıp, sonra sanal makineye takıyorum. Orada geliştirme yapamıyorum. Büyük dert.

Linuxun iyiliği vardır. Fakat kullanmak için değil geliştirmek için yapılmış. Veya hep bedava olduğu için Windows gibi.güzel çalışan sürümü dağıtmamışlar.

İlk defa linux kurdum sonra ilk iş birşeyler yükleyip deneme yapacağım. Sudo...apt.. bilmemne... yazılacakmış bunu nereden bileyim?

Tıklar, kurulmasını beklerim.
Bilgisayar budur. böyle olur.

brandice5

Alıntı yapılan: mehmet - 10 Mayıs 2020, 14:30:50Bence Linux zor ve gereksiz.

Bu konu desktop ortamı için tartışılabilir ama desktop dışındaki tüm ortamlarda en yüksek pazar payı linux'dadır. Nam-ı diğer "dünyayı döndüren işletim sistemi".

Hatta bu konuda linux'un geliştiricisi Linus Torvalds'ın bir sözü var, der ki "Linux'u başlangıçta bir desktop işletim sistemi olarak tasarladım. Linux desktop hariç tüm ortamlarda lider oldu ama sadece desktopda olamadı".

brandice5

@Kılıç açıkçası tam olarak hedefiniz ne bilmiyorum, ama sorunlarınıza bir kaç çözüm önerebilirim.

Dosya transferi için tek yol virtual box shared folder değil, scp ile de dosya transferi yapabilirsiniz (Ör. WinSCP)

Paylaşımlı klasör istiyorsanız bunu linux üzerinde "samba" ile yapabilirsiniz. Virtual box a herhangi bir şey yüklemeye gerek yok, sadece samba konfigurasyonu yapılması gerekli.

magnetron

android de linux tabanlı mı ?

google bunun için lisans ödüyor mu torwalds'a

Tesla.25

Kendi becereiksizliğiniz neden geliştiricilerin suçu oluyor?
---------
edit.

Yuunus

Alıntı yapılan: magnetron - 10 Mayıs 2020, 21:37:59google bunun için lisans ödüyor mu torwalds'a

sanmam, bildigim kadariyla cekirdegin uzerine gelistirme yapabiliyorsunuz.

RaMu

İftar çadırında yemek yeyip,
yemekteyiz programında gibi afra tafra yapmak.

Ek:
Konuya sonradan katılanlar için yabancılık çekmesinler,
konu başlığında "hanzo geliştiriciler..." vs yazıyordu.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

superconductor

Dostum 2 haftadır uğraşıyorsan ve ikamesini bulamadıysan demekki senin için vazgeçilmezmiş. Demekki geliştiricileri mal ve hanzo değillermiş ;)

Qemu başından hatalı tercih olmuş "çift tıklayıp" kurabileceğin bir sürü imaj var.

esensoy

Welcome to the unspoken "Linux World":)

İlk slackware linux kurulumu yaptığım günü hatırladım,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Tesla.25

Hayır adam düşünemiyor ki bu yazılımları kullanan milyonlar var.
Demek ki ben bir yerde hata yapıyorum. Dökümantasyonlarına bakayım bir.

@magnetron
Yasal olarak Torvalds para kazanamıyor. Ama bağış yapıyorlar.
Red Hat 20 milyon dolar vermişti Torvalds 'a 2000 lerin başında.

SpeedyX

Alıntı yapılan: esensoy - 11 Mayıs 2020, 09:32:55Welcome to the unspoken "Linux World":)

İlk slackware linux kurulumu yaptığım günü hatırladım,
İlk kullandığım linux slackware idi. İkinci monitöre görüntü verebilmek için script yazmak gerekiyordu.
İyi ki gentoo ile başlamamışım diye şükrettim sonrasında. :)
Şu an windowsun yabancısıyım