Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Free ARM disassembler

Başlatan z, 09 Mayıs 2020, 19:26:22

z

ARM CM3 icin ucretsiz disassembler bilen var mi?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yamak

Hocam Segger'ın Ozone ununu denediniz mi?

MrDarK

Debug ve live watch için segger ozone gerçekten çok başarılı. Fakat ide olarak pek tatmin etmiyor :)
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

z

Bahsettiginiz programi bilmiyorum ve hic denemedim.

Yalniz yanlis anlasilmayayim. Bin yada hex dosyayi verdigimde, olabildigince anlasilir assembly dosya uretecek bir program ariyorum.

Programdan baska bir beklentim yok.

yamak

Hocam Ozone'a  bi bakın işinizi göreceğini düşünüyorum. Ozone ile souece code olmadan cihaza bağlanıp debug da edebiliyosunuz. Peripheral'ların değerini falan görebiliyosunuz.

z

Segger'ın Ozone'u ile illa kart uzerinde mi calismak gerekiyor? Evet ise Jlink yerine STlink cihazini kullanabilecekmiyim?

Sadece bin dosyayi verip asm cikti alabiliyormuyum?

Veremiyorsa isimi gormez cunku elimdeki bin dosya cipe yuklenince kod korumayi aktiflestiriyor.

mufitsozen

Alıntı yapılan: z - 10 Mayıs 2020, 10:59:25Sadece bin dosyayi verip asm cikti alabiliyormuyum?

Alıntı yapılan: undefinedThe GNU ARM toolchain included with Simplicity Studio includes a binary utility, objdump.  This utility supports decoding ARM opcodes into assembly language (ARM thumb instructions).

By default, this tool is included in Simplicity Studio v4 at:
C:\SiliconLabs\SimplicityStudio\v4\developer\toolchains\gnu_arm\4.9_2015q3\bin\arm-none-eabi-objdump.exe

The tool can also be obtained by downloading the latest version of the GNU ARM Embedded Toolchain maintained by GCC and ARM developers.

In order to convert a .bin file to assembly .s file, run the following command:

arm-none-eabi-objdump -D -bbinary -marm <input.bin> -Mforce-thumb > <output.s>

where <input.bin> is the full path to the input binary file
and <output.s> is the full path to a file that will contain the assembly file generated by the tool

objdump -b binary --adjust-vma=0xabcd1000 -D file.bin
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

yamak

Alıntı yapılan: z - 10 Mayıs 2020, 10:59:25Segger'ın Ozone'u ile illa kart uzerinde mi calismak gerekiyor? Evet ise Jlink yerine STlink cihazini kullanabilecekmiyim?

Sadece bin dosyayi verip asm cikti alabiliyormuyum?
Hocam St-link ile kullanamazsınız galiba.St-link Jlink-lite yükleniyordu.Yükleyip deneyebilirsiniz.

Ama bin dosyası verip asm çıktı alabiliyosunuz

z

Ilk firsatta bahsettiginiz programi deneyecegim.

Zamaniniz varsa asagidak linkteki bin dosyayi cevirmeniz mumkun mu?

https://drive.google.com/drive/folders/1qVGcETaj5FdrfB2WHJ-mQQUYgoIlSQhM

yamak

Hocam Ozone ile değil de objdump ile çevirdim.

https://drive.google.com/file/d/1n1kT4Pfb2ZucEylinL5Shh9cH7yraRJQ/view?usp=sharing

Thumb komut setine göre çevirdiğim için vektör tablosun 2 şer byte şeklinde gösteriyo.Vektör tablosunu inceleyecekseniz, byteları birleştirmeniz lazım.

z

Hocam eline saglik.

Indirebilmem icin yetki istiyor.

yamak

Pardon Hocam,
Tekrar dener misin?