01 Haziran 2020, 03:50:42

Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H


Kumaş ortalayıcı

Başlatan gokhangokcen, 11 Mayıs 2020, 20:34:31

gokhangokcen

Merhabalar, kafamda tasarladığım bir proje var. Belirli bir bölgeden geçen kumaşın sağa ve sola olan uzaklıklarını biliyorum. Kumaşı sağa ya da sola kaydıran pnömatik bir sistem var. Valfler oransal değil. Aç kapa yapıyorlar. Düzgün bir şekilde kumaşı ortada tutmak için nasıl bir algoritma kurulabilir? Sizlerden fikir almak istiyorum. PID konusuna yabancıyım. Eğer PID ile yapılabilirse hem bu konuyu öğrenmek hemde bu işi pekiştirmek için nasıl bir yol izlemeliyim? Başka şekilde daha verimli şu yoldan ilerle diyebileceğiniz neler var?
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

tunayk

Mekanizmayı daha iyi tarif etmelisin.  Yani bir valfe aç komutu gittiğinde tam olarak neler oluyor.
Piston ileri gittiğinde kumaş ne kadar kayıyor / hareket ediyor?
Pistonlar nereye bağlı bir gergi mekanizmasına mı yoksa farklı bir şeye mi?
Pistonlar da aç kapa olabilir ancak, hava basıncı ile oransal ayar yapılıyor olabilir?
Kumaşın nerede olduğu bilgisi var mı yoksa pin pon topu gibi bir o kenara bir bu kenara sürekli geziyor mu?

vs.

gokhangokcen

@tunayk üstad linktenkine benzer bir şey kurguluyorum kafamda pistonun hareketini basınç sınırlandırıcılar ile sınırlayabilirim hızı bir kereye mahsus ayarlanabilir. yavaş ya da hızlı çalış diyebilirim. Kumaşı afaki derecede sağa ya da sola atmıyor. Birazda ilerleme hızı ile doğru orantılı kumaşın sağa ya da sola gidiş şekli.Kumaşın nerede olduğu bilgisi var. Sağda ve solda fotoseller var. birer cm arayla örneğin 15 fotosel mevcut. sağdaki fotosel 7 görüyor soldaki fotosel 2 tane görüyor mesela kumaşın sağ tarafa fazla kayık olduğunu biliyoruz bu sayede.

Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

makdeniz

Böyle bir yapıda pid yapılmaz gerekte yok. Burada bence hassas nokta sensör kısmı...

Nasıl bir sensör yapısı mevcut ?
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

makdeniz

12 Mayıs 2020, 13:35:32 #4 Son düzenlenme: 12 Mayıs 2020, 13:37:37 makdeniz
Bu sistemlerde genellikle tek tarafta 2'li bir sensör grubu ile ortalama yaptırıyorlar. 2 sensör olduğu için bir sağa bir sola beşik gibi sallanıyor.

Zaten bu sisteme çoğu yerde beşik ortalayıcı deniliyor.
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

tunayk

videodaki makinedeki gibi ise @makdeniz 'in dediği gibi oransala gerek yok. Ancak bu şekilde bir mekanik yapı da açıkçası pek şık olmamış. Eğer yapıya müdahale şansınız yoksa aynı şekilde kumaşı bir sağa bir sola gezdireceksiniz.

Eğer yapıya müdahale imkanı varsa, yaklaşık aynı maliyetlere, Makarların bir tarafına düşük devirli bir redüktör - zincir yapısı kullanırsınız.  Redüktör bir tarafa dönerken makaraları yukarı, diğer tarafa dönerken aşağı çeker. Siz de fotosellerden aldığınız bilgiye göre redüktöre sağa yada sola dön dersiniz.  Bu sayede kumaş zaten ortada veya tolerans dahilinde ise müdahale etmezsiniz.  Aynı şekilde az müdahale gerekiyorsa da az döndürür ve yumuşak hareketler yaptırırsınız. Mekanik sistemin ömrü de daha uzun olur.