çıkıştaki fazla voltaj sorunu

Başlatan merve damar, 12 Mayıs 2020, 14:57:26

merve damar

Selamlar, smpsde çıkışta 12 yerine 43V alıyorsam bunun tek nedeni geri beslemedir diye düşünüyorum sizce doğru mu düşünüyorum?

pwr_24

merve damar

Aynı trafodan daha önce 12V almışlığım var.

merve damar

EFD20, 60khz entegre kullanıldı. Daha önce 12V verdi aynı trafo

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

merve damar

?? Napabilirim örnek yaptırdım 10 tane birini söktüm kontrol ettim  doğru.

z

Flyback mi bu devre?

Ayni trafoyu daha once calistirdigin devre de mi deniyorsun?

Cikisa yuk baglayip deniyorsun degil mi?

merve damar

evet flyback
evet daha önce 12V aldığım devre aynı devre, o devrede pcbyi değiştirdim. o zaman da 1A alamıyordum. 300mA kadar alabiliyordum
bunu yüksüz  denedim

z

Yuksuz durumda flyback devre yuksek voltajlar verebilir.

Eger nominal yukunde voltaj 12 volta dusuyorsa bu ayni zamanda snubber devrelerinde sorun oldugunu da gosterir.

merve damar

Yüksüz durumda 43va kadar yükselebilir mi? Zaten çıkışta kondansatör dayanmaz ve bu devrede 12v aldım

Okan AKÇA

merve damar

Selamlar, sorunu çözdüm. Bu tasarımı 2.ye deniyorum ilk tasarımda pcb yollarını biraz karışık çizmiştim daha sonra bi tasarımcıdan pcb tasarımının smps için çok önemli olduğunu duydum. Feedback yolu çok kısa, yüksek Voltajlı ve snubber bölümünü diğer komponentlerden ayırdım olabildiğince uzak tutmaya çalıştım. trafoyu ortadan kestim. entegre ve mosfet arasındaki yolu yakın yaptım. Ve farkettim pcb tasarımı bu bahsettiklerim önem taşıyor. önceki pcbde 300mA kadar alabiliyordum. Şuan 1a alabiliyorum. Sadece pcb tasarımı ile çözüldü. Devreden eminseniz ve istediğiniz gibi çalışmıyorsa bu dediklerimi kontrol edin derim. Çok teşekkürler herkese iyi çalışmalaar. :)

JOKERAS

fide

Eğer çift yüzlü pcb kullanıyorsanız feedback ve optoyu pcb bottom'a yerleştirebilirsiniz.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com