UVC lamba ve ozon gazı

Başlatan merve damar, 14 Mayıs 2020, 09:23:06

merve damar

selamlar, hepimizin bildiği gibi günümüzde ozon jeneratörleri ve uvc lambalarının kullanımı arttı.
örneğin, 3Wlık uvc lambasını kapalı bir kutuya koyduğumuzda diyelim ki 5-6dk lamba çalıştı. Ozon üretiyor belli kokuyor çünkü, Bu güce sahip uvc lambasının ürettiği kapalı kutudaki ortamı dezenfekte etmeye yeter mi sizce? tartışalım mı?

erkan614

merve damar

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: erkan614 - 14 Mayıs 2020, 10:59:17Uvc ozon mu üretiyor?

Geçen ben sormuştum buna benzer birşey uv nin belli dalga boy aralıkları ozon üretiyor tam hatırlamıyorum hatta arkadaşlar görselde atmışlardı

muhendisbey

UVC ozon üretiyorsa öldük demektir. Ozon gazı solunduğu takdirde (ki nasıl solumayacaksın) zararlıdır.
UVC yeterli şartlar oluşursa ancak ozon gazı oluşturabilir. Basınç, sıcaklık, oksijen yoğunluğu...

UVC ile koku arasındaki ilişkiye gelirsek. Ultraviyole ışınlar yüksek enerjili foton oldukları için iyonize edicidir. İyonlar metalik bir koku yayar. Tonerli yazıcılarda meydana gelen koku da iyonizasyon sonucudur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

merve damar

evet bu konuyu tartıştım, örnek olarak lamba almıştım. 254nm dalga boyunda ama ozon kokusu alabiliyorum. Sordum neden kokuyor diye, tüp içinde ozon metaryelleri kullanmışlar çift etki yapıyoruz dedi :D yani böyle ürünlerde var bilginize

merve damar

Alıntı yapılan: muhendisbey - 14 Mayıs 2020, 15:04:55UVC ozon üretiyorsa öldük demektir. Ozon gazı solunduğu takdirde (ki nasıl solumayacaksın) zararlıdır.
UVC yeterli şartlar oluşursa ancak ozon gazı oluşturabilir. Basınç, sıcaklık, oksijen yoğunluğu...

UVC ile koku arasındaki ilişkiye gelirsek. Ultraviyole ışınlar yüksek enerjili foton oldukları için iyonize edicidir. İyonlar metalik bir koku yayar. Tonerli yazıcılarda meydana gelen koku da iyonizasyon sonucudur.
evet bazı dalga boyları üretiyor gerçekten. ozon üretimi yazısında gördüm. uvc lambada bir seçenekti. ama hangi güçlerde ne kadar ozon üretilir bilmiyorum.

z

Guc yeterli olmazsa;

Sokak aydinlatmasinda kullanilan civa buharli lambalar bir hayli yuksek guclu.
Bu lambalarin dis cam zarfini kirdiginizda icinden asil UV lamba cikiyor. Bunu 40w balast ile seri baglayip 220v uyguladiginizda cok guclu isima yapiyor.

Bu lamba isildarken yogun ozon kokusu yayiyor ve uzun sure bakarsaniz gozlerinize zarar veriyor ve gece acilar icinde uyanip acidan kivraniyorsunuz. Goz damlasi gerekiyor.

https://turkish.alibaba.com/g/uv-ozone-lamp.html
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

noravel

Bu konuda bende bir tecrübemi paylaşayım;

Birkaç hafta önce aliexpress den aldığım 2 adet 8w UVC lambayı bir tripoda tuturup yatak odamda birkaç saat süreyle çalıştırdım. (Oda da kimse yoktu).Lambalar çalışır çalışmaz koku meydana geliyor. Daha sonrası odayı uzun süre havalandırmama rağmen ozon gazının kokusu sanki tam olarak geçmemişti ve bu durum beni rahatsız etti.

Şimdi merak ettiğim ozon zehirli bir gaz. Sağlık açısından düşünecek olursak bu durum tedirgin edici.
UVC ışınından kendimizi sakınsak bile salınan ozon gazı seviyesini nasıl bileceğiz?

UVC lambaları split klima fan yakınına konumlandırıp periyodik süreyle açıp kapatma düşüncem vardı fakat kokudan dolayı şimdilik vazgeçtim.

erkan614

Uvc ışık zaten kendi başına bir dezenfektan etkisi gösterirken
Ayrıca ozona ne gerek var

merve damar

Genelde kapalı kutu tasarımları var. uvc ledleri ve farklı boyutlara sahip lambalar bu tasarımlarda kullanılmış. Kutuya örneğin telefon konuldu. lamba alttaysa telefonun üzeri temizlenmez. bu nedenle olmuş olabilir.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 14 Mayıs 2020, 15:23:24Guc yeterli olmazsa;

Sokak aydinlatmasinda kullanilan civa buharli lambalar bir hayli yuksek guclu.
Bu lambalarin dis cam zarfini kirdiginizda icinden asil UV lamba cikiyor. Bunu 40w balast ile seri baglayip 220v uyguladiginizda cok guclu isima yapiyor.

Bu lamba isildarken yogun ozon kokusu yayiyor ve uzun sure bakarsaniz gozlerinize zarar veriyor ve gece acilar icinde uyanip acidan kivraniyorsunuz. Goz damlasi gerekiyor.

https://turkish.alibaba.com/g/uv-ozone-lamp.html
Çok uzun süre Eprom silmede ve Pozitif20 pozlamada kullandım.
Aslında 125 yada 250 watt kendi özel balastları wardır.
Rezistanslı Elektiriksobasına seride bağlayabilirsiniz.
Sadece ergonomik olmayabilir.

Andromeda

... eniyisi lamba üreticisinin kılavuzlarına bakmak.Üreticisi belirsiz, bilgileri olmayan lamba acaba işe yarar mı..nasıl anlayacağız!
Hafıza silmede kullanırsan sorun yok ama sterilizasyonda nasıl anlayacağız.. Virüsün nabzına mı bakacağız.. acaba öldü mü..! morötesi ışıkla aydınlatıp kamera ile yüzeyleri kontrol edip bakteri ve virüslerin yüzeydeki yoğunluğunu görebiliriz belki..
Neyi nasıl steril edeceğimizde önemli..
Berber kullandığı malzemeyi steril etti.. malzemenin alt kısmı ne olacak.. ayrıca mikroplar tozların veya partiküllerin kılın tüyün arkasına gizlenir..
Bu durumda berberin belki sıvı sterilize kullanması uygun olacak..
Havayı steril etmek için uvc lamba uygun olabilir..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

muhendisbey

Alıntı yapılan: merve damar - 14 Mayıs 2020, 15:16:35evet bazı dalga boyları üretiyor gerçekten. ozon üretimi yazısında gördüm. uvc lambada bir seçenekti. ama hangi güçlerde ne kadar ozon üretilir bilmiyorum.
Ozonu üretebiliyorum diyebilmek için ortamda yoğun oksijen varlığı ve akışkan bir ortamda değil de kapalı bir ortamda oksijenin bulunması gerekli. Ozon kararsız bir bileşik olduğu için kısa sürede bozunarak tekrar oksijen formuna döner. Bu da küçük LED'ler ile ya da düşük wattlı ışık kaynakları ile oluşmaz anlamına gelir.

Ancak ultraviyole iyonlaştırıcıdır. Metal yüzeylere ya da metal katkılı yüzeylere temas ederse havaya metal iyonları saçar. Bu da aldığınız kokudur. Ozon gazının kokusunu pek bilmenize imkan yok, çünkü ciddi bir tahriş edicidir. Ele dökülen perhidrolden farkı yoktur. Perhidrol ile ozon arasında ciddi benzerlikler vardır. İkisi de molekülündeki fazla oksijeni verme eğiliminde olan kararsız bileşiktir. Bu da bu iki molekülü oksidatif yapar. Yani metal yüzeyleri paslandırır, oksijen ile parçalanan molekülleri parçalar (yanma reaksiyonları).

UV-C havayı aktif olarak sterilize edemez. Suyu çok iyi şekilde sterilize edebilir. Hatta bazı iyi su filtrelerinde de bulunur. Bakteri ve virüsler ortalama olarak 5 ila 30dk arasında bu ışınlara maruz kalırsa ölürler. Bu ışına maruz kalan bakteriler, virüslere nazaran daha hızlı ölürler. Çünkü enzim ve protein yapısı bozulan bakteri ölür iken, virüslerde genetik materyalin bozulması ile ölebilirler.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.