Solid state relay tercihi.

Başlatan sessiz_roman, 16 Mayıs 2020, 11:57:48

sessiz_roman

Merhaba arkadaşlar aklimda mikro kontrolcü ile kontrol edebilecegim bir röle yapmak var. Bu röle en fazla 1.5 amper güç cekecek. Yani kış ayları için ayak altı ısıtma veya  yaz ayları için vantilatör açıp kapatma gibi görevler üstlenecek. Tahmin edebildiğiniz üzere yük AC olacak.
Bu noktada röle yi moc3021 ile mi kurmaliyim yoksa moc3041 gibi zero crossing kategorisinden bir optokuplör ile mi kurmaliyim.

Benim için önemli olan sistemin kararlı olması yani ısıtıcı veya fan açıksa açık kapalı ise kapali olacak.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

fide

Dimm yapacaksanız moc3021 kullanın, dijital herhangi bir cihaz kullanacaksanız moc3081-83 kullanabilirsiniz.
Footprint aynı olduğu için ben olsam kullanacağım yere göre 3021 yada 3083 takarım. Opsiyonel olur.

Yalnız dimm yapacaksanız zero crossing devresi eklemesiniz.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

sessiz_roman

Alıntı yapılan: fide - 16 Mayıs 2020, 13:19:35Dimm yapacaksanız moc3021 kullanın, dijital herhangi bir cihaz kullanacaksanız moc3081-83 kullanabilirsiniz.
Footprint aynı olduğu için ben olsam kullanacağım yere göre 3021 yada 3083 takarım. Opsiyonel olur.

Yalnız dimm yapacaksanız zero crossing devresi eklemesiniz.

Yok hocam dimm yapmayacağım yani açıksa açık kapalı ise kapali olacak herhangi bir devre düşünmüyorum.
Anladığım kadarı ile dimm işlerinde moc3021 tam açık tam kapali işlerinde ise zero crossing çıkışlı bir opto kullaniliyor.

Peki bu zero crossing li optocoupleri nasıl süreceğiz ilgili bacaga surekli gerilim verimce açık vermeyince kapalı mi oluyor. Daha once moc3021 ile röle devresi yapmıştım onda mikrodenetleyici ile ilgili bacaga gerilim verince açık vermeyince kapali oluyordu.

sessiz_roman

Sanırım moc3021 ile ayni mantikla sürülebilir.
Şöyle bir devre buldum

Peki gerilim verince açık vermeyince kapali mi olacak mantik olarak 3021 den farki nedir tam olarak.

mehmet

Girişte uygulayacağınız işlem
aynı. Akımına göre direnç
sececeksiniz.
Ancak sıfır geçiş kontrlü olanlar;
siz açma/kapama sinyali verince,
hemen çıkışı değiştirmez. Sıfır
noktasını bekler.
Sıfır geçiş kontrolü olmayanlar
ise; girişteki işlemi anında
çıkışa yansıtır.
Olan olmuştur,