2 çıkışlı flyback

Başlatan merve damar, 18 Mayıs 2020, 11:00:09

merve damar

selamlar, 2 farklı çıkış gücüne sahip smps devrelerinde geri besleme nasıl olur? Mesela bir çıkıştan güç çekerken geri bildirim gittiğinde hızı değiştiğinde bu sefer diğer çıkış değişmez mi? Bu nasıl sağlanıyor?

power20

En önemli çıkıştan geri besleme alınıyor

merve damar

1 çıkıştan yani, her zaman böyle midir bu ? diğer çıkıştan geri besleme olmazsa o çıkış doğru sonuç vermez ki. 2 çıkış yapmanın amacı kalmaz o zaman. Yanlış mı düşünüyorum. Geri besleme bağlantımda sıkıntı varken 12yerine 43V aldım.

z

Cok cikisli flyback guc kaynaginda ornegin 5v cikisi regule edilir. Diger cikis gerilimi mesela 24v regulesiz olur ve motorlarin vs beslemesinde kullanilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

merve damar

gallavi

Geri beslemeli olandan çıkıştan çekilen akim artip duty cycle artikca diğer cikistaki voltaj artıyor 2. bi regule gerekiyor
DemirHan=gallavi;

quarko

Çok çıkış var ise sadece biri ile regülasyon sağlanır. Diğer sargılardan elde edilmek istenen gerilimlerden azıcık yüksek olması sağlanır. Çıkışa bir regülatör atıldı mı tamamdır. Mesela iki çıkışın var. Biri 5V diğeri, 12V. 5V tan geri besleme alıp kontrollü olmasını sağlarsın. 12V çıkışını da 15V çıkacak şekilde ayarlarsın. Çıkışa bir örnek olarak 7812(akımı yeterli ise) koyarsın. Hem 5V, hemde 12V çıkışın regüleli olmuş olur. 
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

asma

Tl431 uygulamalarında bu tip ihtiyaçlar için çözüm bulunur.

Hangi Çıkışın önemli olduğuna siz karar vereceksiniz.
Örneğin R5 üzerinde 2,5V oluştuğunda geçen akım 1mA olsun. (R5:2,5k)
Vout2 ye %70, Vout1 e %30 regülasyon etkisi sağlayalım.  :)
0,7mA ile 5V için 5-2,5=2,5 ten 2,5V/0,7= 3,57k (R4 değeri)
0.3mA ile 12V için 31.66k R6 olur.
Ben 5V ve 12V için kullanılan bir yöntemi yorumladım.
PC güç kaynaklarında önceleri regülesiz ve lineer regüle eklenmiş çıkışlar ile yukarıdaki ne benzer toplar yükselteç ile hata amp. sürüldüğü olurdu.
Yani isteklerinize göre çözüm bulabilirsiniz.
Bütün çıkışlar için voltaj regülasyon önemli ise en güçlü çıkış smps döngüsü de yer alır. Diğerleri için ilave çözüm uygulanır.
Kolay gelsin.

pwr_24

Ana çıkış hattınıza feedback yapmalısınız. Ama feedback hesabınızda diğer çıkışlarda bulunan komponenetlerin etkisini hesaplamanız gerekir. Örneğin sizin ana çıkışınızda 2000uf kapasite var ikincil çıkışta ise 500uf var. ikincil kondansatörün birincil çıkışa etkisini hesaplamanız gerekmektedir. Böylelikle s domeninde oluşan sıfır ve kutupların yerını daha iyi analiz edebilir buna göre kompanzasyon devrenizi tasarlarsınız.

merve damar

Çok teşekkürler çok değerli bilgiler :)

OG

Güvenlik her çıkış için geçerli ise ATX powersupply şemaları güzel örnektir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

rayman

Self oscç li smps yapıyorum uzun süredir. Çok çıkışlı voltajlar alıyorum. Ancak boşta iken sürekli kondansatörlerde voltaj yükseliyor feedback olmadığı için ... Yüke bininde stabil hale geliyor ..