Nvme ssd m2 disk kurtarma

Başlatan fractal, 20 Mayıs 2020, 18:11:42

fractal

selamlar

önce şunu söyliyeyim XPG marka ssd almayın benim duruma düşersiniz.arada sırada yeni aldığım ssd disk görünmeme
arıza veriyordu.bugun itibari ile hiç görünmüyor.

sıcak hava ile entegreleri ısıttım.hicbir değişiklik olmadı.ssd m2 den veri kurtran bir yer tavsiye edermisiniz.yoksa aynı ssd nin 128gb alsam bende 1 tb  entegrelerini yer deiştirsem olurmu?bundan veri kurtarılırmı?

tavsiyeler..

Restantum cogniscutur Quantum deligutur

engerex

Benim gördüğüm verileriniz önemliyse Samsung PRO serisi gibi SSD'leri tercih etmek gerekir.
SSD'lerden veri kurtarmak HDD'ye göre çok daha zor deniyor. Sebeplerinden biri bazı markalar verileri şifreli yazdığı için deniyor.

Şu firma profesyonel duruyor. Hiç ihtiyacım olmadı ama en azından verilerin kurtarılıp kurtarılamayacağını öğrenmiş olursunuz. Bunun için belki marka model bilgisi de yeterli olabilir.
https://www.verikurtarma.com

fractal

alttaki ürünü almayı dsunuyorum...
Samsung 970 EVO MZ-V7E1T0BW 1 TB 3400-2500 MB/s SSD Sabit Disk

şimdi veri kurtarma pahalı bir olay.yukardada sorduğum gibi aynı ssd nin ucuzundan alıp bellek entegreleri değiştirsem olurmu acaba.aynı kart sonucta.birde bu entegreler elle sokulup lehimlenebilirmi.

Sozuak

Entegreleri yer değiştirip kurtaramazsınız. Bu nalet şeyler:) verileri zipleyerek depoluyor böylelikle daha çok yer kazanıyor ve daha az veri yazıp ömrünü uzatıyor.  Ayrıca verilerin yerleri aynı olacak diye bir durum yok. Fiziksel disk plakasını  takıp çalıştırır gibi olmaz.  Ben evo 970 + SAS hdd kullanıyorum. Mümkünse fan ile soğutun bunları kolayca 45-50 dereceleri görüyorlar. Ben ek fanlarla diskleri 30-35 derecede tutuyorum. Arıza konusunda çok önemli ısı yönetimi.
Samsung evo 970 kullanıyorum uzun zamandır. En ufak bir şüphe, sorun, tıklama  yaşamadım. İlk aldığımda kurduğum win10 Ent yüklü. Performans çok az düştü onda da tonlarca program yükledim sildim, arka planda da hala gereksiz yere çalışıyorlar. Yazma/okuma hızı gayet iyi. Her nvme aynı performansta değil. Biçimi m2 olupta sata ssd den hallice olan çok. Veri önemli ise pro alın 512 alın ama pro alın. Evo da iyi ama pro bir tık üstü. TBW değeri daha yüksek. Benim diskin sağlığı anca  %97 ye düştü o kadar uğraşmadan sonra

fractal

entegrelere bayağı sıcak hava tuttum.umarım bozulmazlar.ssd yi tajtığımdada bazıları hissedilir derecede ısınıyor.

umarım veri kurtarma ile sorun cozulur.pek umutlu değilim ama...hic tecrübe eden varmı?

CaFFeiNe

Alıntı yapılan: fractal - 20 Mayıs 2020, 18:11:42önce şunu söyliyeyim XPG marka ssd almayın benim duruma düşersiniz

bunu biraz değiştirmek lazım, yedek almayı unutmayın benim durumuma düşmeyin gibi

verilerimizi düzenli olarak yedeklemeyi (cloud olur başka yöntemler olur) birinci öncelik haline getirmemiz lazım

windows/programlar birkaç saatte bilemedin 1-2 günde kurulur ama uzun uğraşlar sonucu yapılan proje dosyaları gittimi gelmeyebilir