MC34063 Vınlama

Başlatan smyomekatronik, 20 Mayıs 2020, 21:10:53

smyomekatronik

Arkadaşlar merhaba;

100mA çeken pic li devre için mc34063 ile 24V Giriş 5V Çıkış bir devre yaptım. Devrenin şeması mikro elektronikanın kartlarında uygulamış olduğu devre.Devreyi breadbord üstüne kurdum,bobin kondansatör tip kullandım, diyod 1n5819,0R22 yarım wat. İlk mc34063 ON marka entegresini dirençnetten aldım, devre ilk önce güzel çalışıyordu birden bire çıkış 24V olup entegre mefta oldu. İkinci entegreyi çarşı esnafından aldım, üzerinde st nin logosu var, bu entegrenin çıkışı devamlı dalgalanıyor. Üçüncü entegreyi araç şarj cihazından söktüm on marka devreye taktım çok güzel çalışıyor, vınlama sesi yok.Diğer entegreler patates olma ihtimaline karşı özdisandan st marka mc34063 sipariş verdim, gelen entegrenin üstünde st logosu yok, entegrenin modeli ve sum 13G01N yazıyor. Devre boştayken bile vınlama sesi var yüke bindiği zaman sağlam bir vınlama sesi çıkıyor. Kısaca bu işin içinden çıkamadım, sizlerden yardım istiyorum.

CaFFeiNe

bu tip devrelerde malzemeleriniz orjinal olsa bile pcb tasarımınızdan dolayı problem yaşayabilirsiniz, pcb hatalı tasarlandıysa problemi çözemezsiniz (çünkü sürekli malzemeden vs şüphelenirsiniz)

edit: breadboard olduğunu yeni gördüm, pcb yapmanız ve dikkatli tasarlamanız gerek, datasheetlere dikkat edin

PhD

Genelde vınlama sesi MC33063 entegresinde üretilen frekansın bazı malzemelerdeki boşluklaradaki havayı titreştirmesinden kaynaklanır. Bir nevi titreşen bölge hoparlör gibi davranır. Sizin devrede de çok büyük ihtimalle breadboard üzerinde kurulu olmasından dolayı bu titreşimleri duyuyorsunuz. PCB'ye geçtiğinizde çok büyük bir ihtimalle vınlamalar kaybolacaktır. Bazı entegrelerde duyup bazılarında duymamanız ise muhtemelen frekansın değişmesinden olabilir, aslında vınlama yine oluşuyordur ama siz duyamıyorsunuzdur.
...hiç...

smyomekatronik

Cevaplar için teşekkür ederim. Delikli plakete devreyi kurup deneyim.

miyago

Sesin büyük bir miktarı girişteki 220 uH bobinden geliyor olabilir. Bu bobini SMD olan modellerini kullanırsanız ses çok azalıyor.

M.Salim GÜLLÜCE

Yüke göre ses değişir.
Yük yoksa çok değişken gıcırtılar duyabilirsin.

Entegrenin çalışma prensibiyle ilgilidir.
Yüksek frekans anahtarlamalı olmasına rağmen yükteki değişkenliğe bağlı modülasyon
nedeniyle duyulabilir ses olarak duyarsın.

smyomekatronik

Gelen malzeme sum marka olunca, özdisana st sipariş verdim, neden sum marka gönderdiniz diye mail attım. Firma dün telefon ile geri dönüş yaptı, hata olduğunu istersem st markalı olanını gönderebileceklerini söylediler, ben gerek olmadığını söyledim. Bu davranışları benim çok hoşuma gitti.

selimkoc

Bobini sıcak silikonla kapla.

Erol YILMAZ

LM2594'ü deneyin derim.

PhD

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 23 Mayıs 2020, 22:48:37LM2594'ü deneyin derim.
Ben bu vınlamanın kullandığı entegre, marka yada modelden olduğunu düşünmüyorum. Farklı bile kullansa aynı breadboard üzerinde duyma eşiğindeki frekanslar yine vınlama olarak duyulacaktır.
...hiç...

CaFFeiNe

Delta SS serisi plc lerde eskiden 33063 kullanılıyordu söküp bakmıştım (34063 te olabilir tam hatırlayamadım ama ikisinden biri kesinlikle) plc lerden bazen vıjjrr vıjjr ses gelirdi ama sıkıntı olmazdı gerçi şimdi değiştirdiler geçen birinin içini açtım (SS2 serisi) SI-8008TM kullanıyorlar

smyomekatronik

Arkadaşlar devreyi delikli plaket üstüne yaptım ve vınlama kesildi. Çıkışı devamlı dalgalanan entegre de normal bir şekilde çalışmaya başladı. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim, sayenizde devreyi çalıştırabildim.