NodeMCU ve triyak ile motor kontrolü

Başlatan papsukkal, 22 Mayıs 2020, 03:10:22

papsukkal

Merhabalar.

NodeMCU + 595 + bt139 ile bir sistem yaptım ve yaklaşık birbuçuk senedir evimde sorunsuz olarak panjurlarıma kumanda ediyorum.

Telefondan bastığım butona göre NodeMCU HC595 lere bilgi gönderiyor ve moc3021 üzerinden triyak tetikleniyor.

Geçenlerde komşum kendisi için de aynı sistemden istedi. Bendeki güzel çalışıyor ya..kabul ettim. Konuya döneyim.

kendi sistemimde NodeMCU ve HC595 ler bir kartta, moc3021 ve triyaklar ayrı kartlarda tasarladım. Her 595 bir triyak kartını kontrol ediyor ve 3 adet triyak kartı var .

Komşu için bu sistem dağınık geldi gözüme ve derleyip toparlayıp kutulayıp vermek istedim. Bütün kartları birleştirip çift taraflı fr4 üzerine sıkıştırıp devreyi hazırladım dizdim lambalar ile test ettim, tamam dedim. Yerine götürüp bağladım ve ikinci panjurda yan yana 8 adet triyak yandı. (bir kısmı bir 595'e bir kısmı diğer 595'e bağlı). İkinci denemede bir triyak  + NodeMCU yandı.

Sanırım bağladığım panjur motorlarından biri tanesi aşırı gürültü oluşturuyor çünkü aynı panjurda takılıyorum hep.

triyaklarda 1W 39ohm direnç ve 0.1U 400V kondansatör ile snubber var. Panjur motorlarını çalıştırırken HC595ler zaman zaman rastgele değer alıyorlar.

Snubber devresinin değerlerinin uygun olmadığını düşünüyorum ama doğru değerlerin nasıl hesaplanacağını da bilmiyorum.

Bu konuda düşünceleriniz nelerdir? İlave tedbirler mi almalıyım ve bunlar nelerdir? ya da snubber devresini nasıl daha uygun hale getirebilirim? Bu motor gürültüsünden nasıl kurtulurum?

ilyas KAYA

Panjur motorlarının 1 com 1 yon1 ve 1 yon2 kablosu var. Yon1 den 220volt girince yon2 kablosundan 380volt dönüş oluyor. Bunu dikkate almanız gerekir. Röle kullanmak daha mantıklı.

papsukkal

hocam sitemizde röle ile sistem kurduranlar en fazla 1.5 ay kullanabildiler. Röleler sürekli problem çıkarttı. Triyak ile en sorunsuz (hatta hiç sorun yaşamadan) çalışan benim sistemim. ama yeni tasarladığım PCB ile de benim başım dertte  :(

ilyas KAYA

Bu motorları kontrol eden alıcıları yapıyorum yıllardır çalışırlar. Röle olarak schrack marka röle kullanın hicbir sorun yasamazsınız.

papsukkal

Sorunuma çözüm bulamazsam önerinizi değerlendireceğim. Bana schrak role için bir link verebilir misiniz? Ne aradığımı bilmem açısından.
Hangi modelini kullanmalıyım ? 16A  yeterli olur mu?

papsukkal

Teşekkür ederim.

Ancak bu son çare. 500 tl sadece roleler tutuyor. Maliyet çok yüksek.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: papsukkal - 22 Mayıs 2020, 05:15:54Teşekkür ederim.

Alıntı yapılan: papsukkal - 22 Mayıs 2020, 05:15:54Teşekkür ederim.

Aslında çok çok değil. Son çare değil bence ilk çare. Çünkü 1 tane bile arızalı bir sisteme gidip sokup alıp getirip tamir edip geri görürseniz aradaki fiyat farkı gitti. Bugün kar ve itibar gitti.
Ayrıca artık müşteriye ben buna röle taktım daha pahalı demek yanlış olur. Müşteri demez mi basta niye takmadın o zaman diye ?

Benim kişisel düşüncem maliyet hesabı en son yapılır. Önce kalite sonra itibar sonra aynı kalitede daha ucuz mal.
Ama genelde herkes tersten başlıyor ve hep zarar ediyor :)

CaFFeiNe

Alıntı yapılan: papsukkal - 22 Mayıs 2020, 03:10:22Komşu için bu sistem dağınık geldi gözüme ve derleyip toparlayıp kutulayıp vermek istedim. Bütün kartları birleştirip çift taraflı fr4 üzerine sıkıştırıp devreyi hazırladım dizdim lambalar ile test ettim, tamam dedim. Yerine götürüp bağladım ve ikinci panjurda yan yana 8 adet triyak yandı. (bir kısmı bir 595'e bir kısmı diğer 595'e bağlı). İkinci denemede bir triyak  + NodeMCU yandı.

1 nolu kuralı çiğnemişsiniz, çalışan bir şeyi kurcalama :)

yıllar önce çok daha kötüsü başıma geldi, bir makina için yaptığım bir kart vardı (Trafo+LM7805+16F628+Röleler şeklinde) sonra aynı karttan 60-70 adet yapmam gerekti (hemde yurtdışına) bende böyle açık kart olmaz deyip altınkaya kutularından birine göre kart tasarımı yaptım, beslemeyide 7805 yerine LM2575'e çevirdim, kartları denerken (5-10dk) birşey olmazken yurtdışında LM2575'ler patır patır patlamaya başladı, hayatımın en stresli zamanlarıydı :(

bu elektronik işinde çok majör değişiklikler yapmamak lazım, apple'ı örnek almak lazım ufak ufak değiştir ilave et yeni ürün çıkar ama stabil olsun

papsukkal

#CaFFeiNe haklısın.

Biraz görsele hitap etsin dedim böyle oldu. Kendime yaptığım çok kaba duruyordu. Altınkayanın kutularının cazibesine kapıldım bende ;D

Olmazsa kendiminkinin aynısını yapıp veririm artık.

papsukkal

#ilyas KAYA bu 380V triyaklara niye zarar versin ki sonuçta 600V ürün kullanıyorum. Tetikleme anında anlık olarak 600V dan daha yüksek voltaj mı oluşuyor burada?

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: papsukkal - 22 Mayıs 2020, 18:34:56#ilyas KAYA bu 380V triyaklara niye zarar versin ki sonuçta 600V ürün kullanıyorum. Tetikleme anında anlık olarak 600V dan daha yüksek voltaj mı oluşuyor burada?

Motor kalkışında ve duruşunda çok daha yüksektir. Nominal 270v 380v arası yüke göre veya motora göre gerilim geri dönüş yapıyor.

~ENES~

Alıntı yapılan: CaFFeiNe - 22 Mayıs 2020, 12:59:521 nolu kuralı çiğnemişsiniz, çalışan bir şeyi kurcalama :)

yıllar önce çok daha kötüsü başıma geldi, bir makina için yaptığım bir kart vardı (Trafo+LM7805+16F628+Röleler şeklinde) sonra aynı karttan 60-70 adet yapmam gerekti (hemde yurtdışına) bende böyle açık kart olmaz deyip altınkaya kutularından birine göre kart tasarımı yaptım, beslemeyide 7805 yerine LM2575'e çevirdim, kartları denerken (5-10dk) birşey olmazken yurtdışında LM2575'ler patır patır patlamaya başladı, hayatımın en stresli zamanlarıydı :(

bu elektronik işinde çok majör değişiklikler yapmamak lazım, apple'ı örnek almak lazım ufak ufak değiştir ilave et yeni ürün çıkar ama stabil olsun

Üstad sorun neredeymiş peki merak ettim dogrusu  :du:

CaFFeiNe

@~ENES~

sorun tamamen pcb tasarımı ile alakalıydı, o zamanlar forumdan bir arkadaşın yardımıyla çözmüştüm sağolsun

şematik şu şekildedir

ama pcb de yapman gereken budur kalın çizilmiş yollara dikkat et

pcb tasarımında buna dikkat edersen ısınmadan patlamadan canavar gibi çalışır

wanted0035

Alıntı Yap...Bütün kartları birleştirip çift taraflı fr4 üzerine sıkıştırıp devreyi hazırladım dizdim lambalar ile test ettim, tamam dedim...

Resim koyabilir misiniz? Bütün kartlardan kastınız ne?

Alıntı Yap...ikinci panjurda yan yana 8 adet triyak yandı. (bir kısmı bir 595'e bir kısmı diğer 595'e bağlı). İkinci denemede bir triyak  + NodeMCU yandı.

8 adet triyak paralel mi bağli, neden 8 tane?

Aynı anda kaç tane motor çalışıyor?

Beslenmeniz nasıl? Smps mi kullanıyorsunuz, kullanıyorsanız nasıl bişey yoksa trafosuz olarak mı nodemcu yu besliyorsunuz?  Triyak yanarken nodemcuyu götürmesi  beslemede yada PCB çiziminde sorun olduğunu düşündürüyor.

Şema, resim koymanız daha çabuk cevap bulmanızı sağlar.