DPAK paket farklı pinl dizilişli NPN transistör

Başlatan sımışka, 25 Mayıs 2020, 19:13:46

sımışka

Merhaba,

Devrede DPAK TO-252-3 paket MJD44H11 npn transistor kullandım. Fakat kütüphanede pinlerin numaralarını karıştırmışım. Emiter ve collector yer değiştirmiş. PCB lerde üretildi, aynı paket emiter ve collectorü ters olan npn transistör arıyorum ama bulamadım. Sırayla datasheet pdf leri açarak bakıyorum da bir sonuç elde edemedim. Bildiğiniz bir seri var mı yada aramanın daha kolay bir yolu ?  :(

PhD

Bunlar olur mu bilmiyorum, telefondan bakma şansım olmadı, bir incele istersen.

CJD44H11 - Central Marka
2SC4668 - Shindengen Marka
KSC3074 - Fairchild Marka
KSH44H11 - Fairchild Marka
...hiç...

M.Salim GÜLLÜCE

sımışka

Alıntı yapılan: PhD - 26 Mayıs 2020, 01:19:53Bunlar olur mu bilmiyorum, telefondan bakma şansım olmadı, bir incele istersen.

CJD44H11 - Central Marka
2SC4668 - Shindengen Marka
KSC3074 - Fairchild Marka
KSH44H11 - Fairchild Marka
yok hocam olmuyorlar, 2 veya 4 pini emiter olan arıyorum.

sımışka

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 26 Mayıs 2020, 01:27:20https://www.ozdisan.com/guc-yari-iletkenleri/transistorler/discrete-transistorler/MJD44H11T4G

Ortası emitter olanı bulamazsın.
Sanırım bulamayacağım. Bazen özel tasarım adı altında satıyorlar fakat bulamadım. Pcb leri son çare baştan ürettireceğim, nasıl gözden kaçtı hayret birşey ya, altiumun azizliği.

yas

PCB üzerinde yolları keserek değiştirmeyi önersem transistör yüksek akımlı olduğundan muhtemelen termal açıdan uygun olmadığı için olmaz diyeceksin. Alternatif öneri olarak PNP tip bir transistör bağlayıp beyzi havada bırakıp girişi bc237-bc817(smd) ve uygun şekilde direnç kullanarak modifikasyon yapılabilir. Devredeki kompanentlerin konumuna bağlı olarak belki de çok kolay bir revizyon olabilir belkide beyrut telekomu andırabilir  ;D

PhD

Ben daha önce benzer bir hata için istediğim kılıfa benzer daha küçük bir PCB kart tasarlamıştım ve malzemeyi bu küçük karta, küçük kartı da yerine yerleştirmiştim. Tabi tüm bunları elle yapmak zorunda kalmıştım ve etrafındaki malzeme yerleşimi, plastik kutu boşlukları falan diğer faktörler benim için uygundu, bu şekilde çözmüştüm. Sizin için de benzer bir şekilde, DPAK kılıfa benzer bir PCB kart çizseniz ve diğer tüm şartlar da uygunsa belki bir çözüm olabilir.

Kolay gelsin.
...hiç...

sımışka

Alıntı yapılan: yas - 26 Mayıs 2020, 02:20:54PCB üzerinde yolları keserek değiştirmeyi önersem transistör yüksek akımlı olduğundan muhtemelen termal açıdan uygun olmadığı için olmaz diyeceksin. Alternatif öneri olarak PNP tip bir transistör bağlayıp beyzi havada bırakıp girişi bc237-bc817(smd) ve uygun şekilde direnç kullanarak modifikasyon yapılabilir. Devredeki kompanentlerin konumuna bağlı olarak belki de çok kolay bir revizyon olabilir belkide beyrut telekomu andırabilir  ;D

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
:D güzeldi bu hocam. pek mümkün değil ya ne yazık ki. Gerçi hangi firma kalkıp ters bacaklı üretsin ki , benim firmam olsa üretirmiydim, sanmam :)

sımışka

Alıntı yapılan: PhD - 26 Mayıs 2020, 10:30:15Ben daha önce benzer bir hata için istediğim kılıfa benzer daha küçük bir PCB kart tasarlamıştım ve malzemeyi bu küçük karta, küçük kartı da yerine yerleştirmiştim. Tabi tüm bunları elle yapmak zorunda kalmıştım ve etrafındaki malzeme yerleşimi, plastik kutu boşlukları falan diğer faktörler benim için uygundu, bu şekilde çözmüştüm. Sizin için de benzer bir şekilde, DPAK kılıfa benzer bir PCB kart çizseniz ve diğer tüm şartlar da uygunsa belki bir çözüm olabilir.

Kolay gelsin.
teşekkür ederim hocam. çinli ile pazarlık masasına oturdum bile, pcb leri tekrar ucuza yapsın diye. :du:

yas

O zaman devrenin transistörlü kısmını paylaş ona göre revizyon olabiliyor mu bir bakalım. Bir örnek paylaşıyorum bu örneğe göre 1tane npn-to-pnp değişikliğine ilave olarak 1 adet bc547 veya benzeri 1 adette direnç eklemek yeterli her türlü sığabilir diye düşünüyorum.

https://dosya.co/bbyj60tzhimt/npn-pnp.pdsprj.html

Ersin

Adet çok değil ise bakır veya pirinç levhadan U şeklinde kıvır ,transistörü ona lehimle pcb ye ayna şeklinde olmuş olur ,havada duracak bir nevi ,1 ve 2 nolu pinleri kisa tel ile lehimle .Levha da büyük pad e lehimli olacak.

yas

pcb çiziminden anladığım kadarıyla zaten kollektör hattı üzerinde termal bir dağıtım yok. Transistörün emitörünü pcb den kaldırıp U15 yazısının oradan maket bıçağı ile kollektör-via arasını ayırıp kablo ile via tarafına emitörü bağla, dpak kılıfın ortada havada kalan ucu zaten kollektör olduğu için orayıda C30 un transistöre yakın ucuna bağladığında emitör ve kollektör bağlantısı yer değişmiş olur. Yani toplamda 2 adet kablo 1 adet kesik ile modifikasyon gerçekleşebilir. Transistör de NPN olarak kalmış olur.

yas

G-Kocak

Alıntı yapılan: sımışka - 26 Mayıs 2020, 17:05:25

Hat kalınlıklarından anladığım kadarıyla çok fazla bir akım gereksiniminiz yok. Transistörleri satın almadıysanız ve yükseklik sorununuz yok ise PCB üzerinde kesme biçme yapmadan uygun değerlere sahip through hole bir transistörü SMD padlere lehimleyip devam edebilirsiniz diye düşünüyorum.