Diy Manyetik Levitasyon

Başlatan devrecii, 28 Mayıs 2020, 00:49:19

devrecii

Merhabar arkadaşlar , yeni diy proje...

samedkutuk

@devreci   Çok güzel bir çalışma olmuş hocam ellerinize sağlık.
Çalışma ile ilgili bilgi paylaşımı yapıyor musunuz denemek isteyenler için  :)
samedkutuk

Sozuak

Bunu döner platform haline getirmek mümkün mü? Şu hali ile de oldukça güçlü olmuş. Çok beğendim, eline sağlık.

devrecii

@samedkutuk
Normalde diy proje yaptığımda opensource yayınlıyorum fakat bu çalışmada gerek duymadım, çünkü mantık çok basit.
Mıknatıs X düzleminde kaydığı zaman X bobini +- enerjilendiriliyor  ,  Z  yönünde kaydığında Z bobini +- enerjilendirliyor.
Mıknatıs ortada zaten kitlemiş oluyor ne tarafa gideceğini şaşırıyor boboinler bunu dengede tutuyor.
Eline delik bir mıknatıs ve ufak bir mıknatıs alıp deneyerek görebilirsin.
Bunun dışında hall sensörler tam ortada olduğu için manyetik çizgiler dikine geliyor hall sensör bunu okumuyor sadece kayma olursa okuyor manyetik cizgiler yatay gelmeye başladığı için .
Bobine enerji verdiğimizde oluşan hataları gidermek için  bobinlere seri bağlı yardımcı sargılar var  .
Dediğim gibi bir mıknatıs ile kendin denemeler yaptığında sistemi çok rahat anlayabilirsin hatta aynı düzeneği kurup.

@Sozuak
Zaten yarım dönüyor fakat geri geliyor , incelenirse hiçbir değişiklik yapmadan döndürme yazılımı yapılabilir.
Fakat olasılık değil de gerçekten düşünsek mıknatıslara bakır halka takılabilir ve aralıklarla puls vererek 3 faz rahatlıkla döndürülebilir asenkron motor gibi.

samedkutuk

hall sensör olarak hangisini kullanıyorsunuz hocam birde bobinin ve sensötün yeri konusunda neye dikkat etmem gerekiyor
samedkutuk

devrecii

Hall sensör oh49 çinden almıştım,  3axis magnetometer çipler var iic yada spi bunlarla çok kolay olur ama hassasiyeti ne bilmiyorum , ben bu devrede opamp ile yükselttim hall sensörleri.

Hall sensörler tam ortada ve üst üste binmiş durumda ve yere dik durması çok önemli birisi x eksenine diğeri z eksenine
tam dik bakmalı yamuk olmamalı tabi ben hepsini göz kararı yaptım. Ne kadar düzgün olursa o kadar kolay olur.

İtici bobinler seri bağlı  zıt yöne sarılmış yapıda olmalı enerji verdiğinde birisi N kutbunu diğeri S kutbunu göstermeli her birisi 200 sarım. Bobinin göbeği yukarıdaki mıknatısın tam kenarına gelmeli. Hal sensörler  yukarıdaki mıknatısın göbeğine denk gelmeli.

Kİm bu benim youtube videolarımı eksiliyor  >:(

samedkutuk

Anladım hocam fakat anolog elektronik ile aram okadar iyi değildir anlamadım açıkcası pek :)
Evet öyle dislike atan bir güruh.
Elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş

Alıntı yapılan: devrecii - 28 Mayıs 2020, 16:03:37Hall sensör oh49 çinden almıştım,  3axis magnetometer çipler var iic yada spi bunlarla çok kolay olur ama hassasiyeti ne bilmiyorum , ben bu devrede opamp ile yükselttim hall sensörleri.

Hall sensörler tam ortada ve üst üste binmiş durumda ve yere dik durması çok önemli birisi x eksenine diğeri z eksenine
tam dik bakmalı yamuk olmamalı tabi ben hepsini göz kararı yaptım. Ne kadar düzgün olursa o kadar kolay olur.

İtici bobinler seri bağlı  zıt yöne sarılmış yapıda olmalı enerji verdiğinde birisi N kutbunu diğeri S kutbunu göstermeli her birisi 200 sarım. Bobinin göbeği yukarıdaki mıknatısın tam kenarına gelmeli. Hal sensörler  yukarıdaki mıknatısın göbeğine denk gelmeli.

Kİm bu benim youtube videolarımı eksiliyor  >:(
samedkutuk