diz üstü tavsiyesi

Başlatan erkan614, 28 Mayıs 2020, 19:26:47

erkan614

İyi günler arkadaşlar
son günlerde donanımhabere çevirdim formu kusura bakmayın :D
Dizüstü bilgisayar almayı düşünüyorum ne tavsiye edersiniz 6-10 bin arası
Yapacağım şeyler belli proteus,solid,AutoCAD, pic basic ve keil
Teşekkürler

fide

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Melih1802

Benim önerim workstation bir bilgisayar tercih etmen olur.
Bu bilgisayarlar üst seviye donanım içerir ve uzun süre destek alır.
Zaten solidworks sitesinde de tavsiye edilen budur.

erkan614

Bende workstation baktım ama fiyatlar çok yüksek o kadar veremem açıkçası ikinci ele düşüyor orada ilk tercihim de ikinci el olarak almaktı o sonradan düşündüm bu kadar para veriyorum bari 0 alayım dedim arasında kaldığım iki ürün altta ikinci el iş istasyonu ve sıfır performans ürünü ama bir iş istasyonu değil
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-dizustu-notebook-dell-precision-5510-i7-6820h-16gb-256gb-ssd-quadro-m1000m-15-4k-807565736/detay

https://www.hepsiburada.com/dell-g315-intel-core-i7-9750h-16gb-1tb-256gb-ssd-gtx1650-ubuntu-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-4b75d256f161c-p-HBV00000RXFAB#

power20

Bu kadar masraf yaptıktan sonra, numerik klavyesi de olması beklenir.

Melih1802

Alıntı yapılan: erkan614 - 28 Mayıs 2020, 20:14:31Bende workstation baktım ama fiyatlar çok yüksek o kadar veremem açıkçası ikinci ele düşüyor orada ilk tercihim de ikinci el olarak almaktı o sonradan düşündüm bu kadar para veriyorum bari 0 alayım dedim arasında kaldığım iki ürün altta ikinci el iş istasyonu ve sıfır performans ürünü ama bir iş istasyonu değil
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-dizustu-notebook-dell-precision-5510-i7-6820h-16gb-256gb-ssd-quadro-m1000m-15-4k-807565736/detay

https://www.hepsiburada.com/dell-g315-intel-core-i7-9750h-16gb-1tb-256gb-ssd-gtx1650-ubuntu-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-4b75d256f161c-p-HBV00000RXFAB#
Soldworks için donanım çok önemli bildiğin gibi.
Solid yazmasayıdın sorun yoktu.

tunayk

Solidden beklenti çok yüksek olmadıktan sonra o kadar da abartmaya gerek yok.   

ilyas KAYA

1650ti li olan aynı özelliklerde hp almıştım. Solidi cayır cayır çalıştırıyor fan bile açmıyor.
Çok da kasmaya gerek yok otomobil tasarımı yapmayacaksanız :)

ziyaretci

O paraya Monster'in güzel bilgisayarlarından alırsın. Yapacağın şeyler çoğunlukla işlemci ağırlıklı uygulamalar. Monster'in son bilgisayarlarında 10.nesil işlemciler var.

HexfeT

Hangi program için neyin önemli olduğunu iyi araştırmak lazım. İnsanlar aslında harici GPU kullanmadığı halde bazı uygulamalar için boşuna ekran kartına yatırım yapıyor gibi geliyor bana. Mesela Autocad falan denince bilen bilmeyen herkes hemen "ooo ekran kartın iyi olacak" der. Benim pek anladığım işler değil ama intel'in kıytırık dahili GPU lu işlemcisiyle Autocad kullanan mühendis gördüm. Hiç de şikayet etmiyordu. Hangi uygulama harici GPU'yu kullanır, hangisi kullanmaz? Hangi şartlar altında ne kadar GPU gücüne ihtiyaç duyar? Hakikaten bileni bulup tavsiye almak lazım.

Oyuncu Notebook'u olarak bilinen pahalı makinelere gerçekten mobil olma ihtiyacı yoksa asla para vermeyin.  Normal ofis makinesi gibi kullanırsanız uzun yıllar idare edebilir fakat oyun oynayan biri kullanırsa, yani makineyi hakikaten yorarsanız garanti süresinin dolumuna yakın ya da müteakiben pert oluyorlar. Yük altında çok hararetli çalışıyorlar ve termal stres canına okuyor bu aletlerin. Hele ki ortam tozlu ise ve makine bakımsız kalırsa. Aynı paraya çok daha güçlü masaüstü sistem toplarsınız.

Monster yerli bir marka. Özelliklerine göre fiyatları cazip. Eskiden MSI ürünlerini kendi markaları ile satıyorlardı. Sonra Tayvan'lı Clevo ürünlerini aynı şekilde satmaya başladılar. Son birkaç yıldır fiyatta rekabetçi olabilmek için adı sanı bilinmeyen bir Çin'li firmaya fason üretim yaptırıyorlar. Özellikle anakartların kalitesi diğer bilindik markalarla karşılaştırılınca çok zayıf. Garanti dolana kadar servis konusunda sıkıntı yaşatmazlar ama sonrası da var.

Bir de eğer notebook alırsanız ve sahada kullanmanız gerekirse usb izolatör bakın. PLC ye falan bağlayınca mort olabiliyorlar mesela.

Makinenin garantisi bittikten sonra arıza yapacağı ve onarımının gerekebileceğini düşünerek Lenovo dan uzak durulmasını tavsiye ederim. İşlemci, GPU ve güney köprü çipi gibi BGA ların altına epoxy yapıştırıcı sıkıyor. Sökülmesi oldukça riskli hale geliyor, yollar kopabiliyor. Son zamanlarda iyice bokunu çıkarıp QFN kılıf entegrelerin bile üzerine yapıştırıcı sürmeye başladı. Bunu sağlam olsun diye yapıyor diyebilirsiniz ama alakası yok, onarım yapılmasını istemiyor. Diğer markalarda böyle bir durum yok. Misal iki yaşını doldurmuş makineniz usb üzerinden arıza yaptı diyelim. (En zayıf noktaları USB portları zaten) Güney köprüsü değişmesi gerekecek. Lenovo ise makinenin masada kalma ihtimali yüksek, belki 8-10 bin TL verdiğiniz alet çöp olacak.

Erol YILMAZ

2. el workstation