POTANSİYOMETRE

Başlatan eub, 31 Mayıs 2020, 21:16:31

eub

Arkadaşlar, bir masa lambası var. Düğme iş görmüyor. İki çubuk led bir lambada olduğundan olsa gerek, düğme I ve II kademesi ile bir de kapanma kademesi var. Devreyi açtım basit bir DA devresi. Düğmeye bağlı Pot arızalı olduğunu düşünüp ölçtüm. bir de 5 uç var sanırım ikisi devreye sabitlemek için. O üç bacakta yaptığım ölçüm devrede iken hatalı idi. Söktüm. Sökünce bir daha ölçtüm. 2K pot. gayet sağlıklı. orta uç kırmızı prob ohm 20 K kademesinde orta uç ve kenar uçlar arası değerler 2 K ya potu çevirdikçe de toplamına geliyor. Fakat devrede düğmeyi yani potu çevirsen de çevirmesen de fişi takınca lambalar sabit yanıyor. Düğme ışığı kapatmıyor. Fişi takıyorsun yanıyor. çıkarıyorsun sönüyor. Ayrıca fişsiz de çalıştığını söylemişti annem sanırım bir pil dikdörtgen var gibi. o ayrı bir konu gerçi. Düğmmenin iş yapmasını engelleyen arıza potdan mıdır? yoksa diğer elemanlardan mı?

makdeniz

Kondansatör şişmiş değiştirin düzelir.
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

Melih1802

Köprü diod ları da kontrol et, muhtemel 2 tanesi kısa devre çıkacak.

eub

Alıntı yapılan: makdeniz - 31 Mayıs 2020, 21:43:27Kondansatör şişmiş değiştirin düzelir.
Bak bunu farkettim aslında ama emin olamamıştım.. :) Bir denerim teşekkürler..

eub

Alıntı yapılan: Melih1802 - 31 Mayıs 2020, 22:03:35Köprü diod ları da kontrol et, muhtemel 2 tanesi kısa devre çıkacak.
Teşekkür ederim. Onlara da bir bakacağım.

M.Salim GÜLLÜCE

Ayrıca Transistöründe yanmış olmalı.
Pil dediğin nesne 4 voltluk akü olmalı.
Şarj durumuna geçince (Led)lambalar transistörle devre dışı bırakılır.

eub

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 02 Haziran 2020, 15:51:22Ayrıca Transistöründe yanmış olmalı.
Pil dediğin nesne 4 voltluk akü olmalı.
Şarj durumuna geçince (Led)lambalar transistörle devre dışı bırakılır.
Kondansatörü değiştirdim olmadı. Diyotları ölçtüm sağlam. Evet geriye sanırım transistör kaldı. Bu siyah batarya gibi nesne akü mü? o sağlam mı acaba? Transistör sağlamlığını ölçeyim olmazsa teşekkürler.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: eub - 03 Haziran 2020, 20:59:46Kondansatörü değiştirdim olmadı. Diyotları ölçtüm sağlam. Evet geriye sanırım transistör kaldı. Bu siyah batarya gibi nesne akü mü? o sağlam mı acaba? Transistör sağlamlığını ölçeyim olmazsa teşekkürler.
aküye düşük akımlı şarj ver 4.4 volta kadar şarj olması lazım.
Şarj dan sonra deşarj için lamba kullan sağlamlığını dene.
Eğer çalışmıyorsa ya değiştir yada içine birazcık (2-3 CC) enjektörle akü suyu takviyesi yap. Yeniden dene.

eub

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 05 Haziran 2020, 02:03:32aküye düşük akımlı şarj ver 4.4 volta kadar şarj olması lazım.
Şarj dan sonra deşarj için lamba kullan sağlamlığını dene.
Eğer çalışmıyorsa ya değiştir yada içine birazcık (2-3 CC) enjektörle akü suyu takviyesi yap. Yeniden dene.
Teşekkür ediyorum. Transistörü ölçtüğümde (D965 yazıyor transistör üstünde) uçlar arasinda 1-2-3 dersek uçlara 1-2 arası 13-14 gibi düşük bir değer gösteriyor. Ohmmetre diyot kademesinde iken. 1-3 arası 0 değer gibi. Sağlamlık kontrolüne göre uygun ama değer küçük. Transistör bozuk değil mi acaba?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: eub - 07 Haziran 2020, 19:15:14Teşekkür ediyorum. Transistörü ölçtüğümde (D965 yazıyor transistör üstünde) uçlar arasinda 1-2-3 dersek uçlara 1-2 arası 13-14 gibi düşük bir değer gösteriyor. Ohmmetre diyot kademesinde iken. 1-3 arası 0 değer gibi. Sağlamlık kontrolüne göre uygun ama değer küçük. Transistör bozuk değil mi acaba?
Transistörlerde hiçbir uç diğeriyle 0 ohm olçmez.
OHM konumunda ölçersen kısadevre olduğunu göreceksin.
Transistör 2SD965 40 Volt 5 Amper görünüyor ama 5Amper olması garip.
http://www.unisonic.com.tw/datasheet/2SD965_A.pdf
Yerine BC639 takabilirsin.

eub

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 07 Haziran 2020, 19:53:17Transistörlerde hiçbir uç diğeriyle 0 ohm olçmez.
OHM konumunda ölçersen kısadevre olduğunu göreceksin.
Transistör 2SD965 40 Volt 5 Amper görünüyor ama 5Amper olması garip.
http://www.unisonic.com.tw/datasheet/2SD965_A.pdf
Yerine BC639 takabilirsin.
Teşekkürler Tekrar