24V DC MOTOR SÜRÜCÜ

Başlatan PICaso, 01 Haziran 2020, 09:21:36

PICaso

Arkadaşlar Merhabalar,

Resimde ki gibi bir 24V dc motor sürücü yapmayı düşünüyorum. Pwm ile sadece motorun bir yönde hız kontrolü yapılacak. Maximum çekilecek akım 1A. Devre de ne gibi eksiklikler ya da ne gibi değişiklikler yapılabilir? Kurulan devre ideal midir?
Herkese iyi çalışmalar.

OG

İdeal değildir ama bahsettiğin şartlar için çalışır.
pwm'i ters sürmen gerekir, çünkü opto sinyali tersliyor.
Yani 255 yerine 0, 0 yerine 255 gibi.

İdeale yaklaşmak istersen mosfet driver chip'leri gerekir.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

PICaso

Alıntı yapılan: OG - 01 Haziran 2020, 10:32:40İdeal değildir ama bahsettiğin şartlar için çalışır.

Evet sinyali terslediğini farkettim ır serisi bir mos sürücüsü kullanayım o zaman.

OG

Sürücü cok da gerekli değil, ideal mi diye sorduğun için söyledim

direk mcu ile bile mosfet sürüp motor kontrol edenler çok.

sımışka

Alıntı yapılan: OG - 01 Haziran 2020, 10:32:40İdeal değildir ama bahsettiğin şartlar için çalışır.

İdeale yaklaşmak için mosfet driver gerekir demişsiniz. (VGS ± 20 ) Mosfet 10v ile tetiklenecek ve 24v Vds ile çok daha yüksek akım akıtabiliyor bu durumda. 1A yeterli demiş hatta. Neden ideal değil hocam ?

OG

İdealin sınırı yok,

driver
daha kaliteli driver
izoleli driver
.
.

ideale doğru seçenekleri attım
siz sayın işte

lüzumsuz şiddette idealistlik iyi değildir, işi yaptırmaz
yapılan şekli ile yeterli demiştim.

kimlenbu

Driver'lar genelde High Side mosfetleri sürmek için kullanılıyor (Bootstrap)

Devrende 10V'u direkt vermişsin ama normalde nasıl sağlayacaksın bunu ? Gerilim bölücü + zener kullanılabilir. Motor sıkışırsa veya yük çok fazla gelirse bunu algılaman da fena olmaz. Şönt direnci + gerilim bölücü + voltage follower + nolur nolmaz zener ile adc'ye sinyali girip kontrol etmen fena olmaz.

eeburakdemir

Merhaba,
Anlattığınız şartlar için çok ekstrem bir sistem düşünmenize gerek yok. sinyali tersleyebilirsiniz de yada optonun emitter ucundan da pull down direnc uzerınden de alabilirsiniz. Ayrıca 10v kaynak yerine +/- 15v kadar mosu sürdüm sorun yaşamadım. Mosu olabildiğince doyurun. Gate sürme işlemini de direnc ve zener ile halledebilirsiniz. tabi akım vs kontrolleri de yapabilirseniz tam kontrol sağlarsınız. Birde endüktif yükler için kullanacağız ters diyodu akım kapasitesinin en az 2 katı şeklinde seçmenizi tavsiye ederim. Daha üstleri daha da güvenli olur. O yüzden uf4001 yerine ss36 gibi ucuz bir diyot kullanabilirsiniz mesela. 2 sene önce 2.5-3a gibi bir motoru benzer şekilde akım kontrollü sürmüştüm. Akım kontrolünü de şönt direnç üzerinden okuyarak yapmıştım.
Asla pes etme...

sımışka

Bu işlem için half bridge hazır entegreler kullanmak hem daha ucuz hem devrede daha az yer kaplayarak ve geniş besleme aralıkları ile cmos/ttl giriş kabul etmeleri daha avantajlı olabilir. Ayrıca birçoğunda çekilen akımı okuman için şönt direnç bağlayabilenecek pinde bulunuyor.

M.Salim GÜLLÜCE

Motora paralel diyodu sevmedim. Motor devrinin sürekliğini emer enerji israfı yapar.
Yerine bir kallavi kapasitör kullanabilirsin.

eeburakdemir

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 02 Haziran 2020, 16:54:23Motora paralel diyodu sevmedim. Motor devrinin sürekliğini emer enerji israfı yapar.
Yerine bir kallavi kapasitör kullanabilirsin.

@Mehmet Salim GÜLLÜCE hocam bu konuyu biraz açıklarmısınız ?
Asla pes etme...

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: eeburakdemir - 03 Haziran 2020, 09:20:01@Mehmet Salim GÜLLÜCE hocam bu konuyu biraz açıklarmısınız ?
Şöyleki bir motor belirli bir devirle döndürüldükten sonra enerjisini keserseniz kendisi elektirik üretir.
Uçlarını kısadevre ederseniz ürettiği elektiriği harcamanız nedeniyle fren yapar.
Halbuki PWM devir kontrollerinde sürekli aç kapa yöntemi uygulanır. Aradaki kesikli zamanlarda motorun ürettiği gerilimi harcama modundaki devreler motora yük oluşturur frenlemesine, enerjinin boşa harcanmasına ve ısınmalara sebep olur.

z

Yok yok oyle degil.

PWM ile surmede motor uclarina ya ters diyod baglanir ya da Toff suresince motor uclari kisa devre edilir.

Ton suresince enerjilenen motor Toff suresince kisa devre edilirse motor kisa devre edilmis olmaz.

Kisa devre olmasi icin once motor akiminin 0  daha sonra da - olmasi lazim. Eksi akim yonu, artik motorun dinamo olarak calistigi anlamina gelir.

Kisa devre edilen motor, hatta uygulanan motor voltaji negatif yapilsa bile, motor akimi hemen negatif olmaz. Cunku motor enduktansinda birikmis  enerji, kisa devre edilmis motor uzerinden 0'a dusunceye kadar ayni yonde akar.

Buyuk enduktansli motorlar dusuk pwm frekansi ile calistirilirken dusuk enduktansli motorlar ripilin az olmasi icin mecburen yuksek frekansli pwm ile calistirilir.

Dolayisi ile pwm Toff peryodunda motor uclari kisa devre edilmis olsa bile motor hemen dinamo moduna gecemez. Gecmesi icin akimin sifira kadar inmesi gerekir.  Bunun ne kadar surecegini  motor enduktansi belirler. Fakat her peryodun Toff suresince kisa devre olmayacagi kesin bir sey.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

PICaso

Alıntı yapılan: z - 05 Haziran 2020, 01:12:47Yok yok oyle degil.

PWM ile surmede motor uclarina ya ters diyod baglanir ya da Toff suresince motor uclari kisa devre edilir.

Ton suresince enerjilenen motor Toff suresince kisa devre edilirse motor kisa devre edilmis olmaz.

Kisa devre olmasi icin once motor akiminin 0  daha sonra da - olmasi lazim. Eksi akim yonu, artik motorun dinamo olarak calistigi anlamina gelir.

Kisa devre edilen motor, hatta uygulanan motor voltaji negatif yapilsa bile, motor akimi hemen negatif olmaz. Cunku motor enduktansinda birikmis  enerji, kisa devre edilmis motor uzerinden 0'a dusunceye kadar ayni yonde akar.

Buyuk enduktansli motorlar dusuk pwm frekansi ile calistirilirken dusuk enduktansli motorlar ripilin az olmasi icin mecburen yuksek frekansli pwm ile calistirilir.

Dolayisi ile pwm Toff peryodunda motor uclari kisa devre edilmis olsa bile motor hemen dinamo moduna gecemez. Gecmesi icin akimin sifira kadar inmesi gerekir.  Bunun ne kadar surecegini  motor enduktansi belirler. Fakat her peryodun Toff suresince kisa devre olmayacagi kesin bir sey.

Hocam,
Pwm frekansım 5kHz.

z

Motor enduktansini ve tako gerilimi (nominal devirdeki emk) soyle ufak bir hesap yapalim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com