True Studio

Başlatan mr.engineer, 03 Haziran 2020, 15:54:02

mr.engineer

Merhaba,
Normalde KEIL üzerinden cortexM0-M3 tabanlı stm32 mcu'lar ile çalışıyorum. Cortex-M7 tabanlı bir stm32 mcu kullanmam gerekti. KEIL için uygun bir crack var mı? Eğer crack yaparsam kütüphane güncellemelerinde sorun yaşar mıyım?

Bildiğim kadarıyla ücretsiz bir IDE TrueStudio var. Bildiğim kadarıyla ücretsiz. Crack yerine buna geçmek daha mantıklı mı olur? Kullananlar varsa IDE'nin simulatöründen memnun musunuz?

Sadece stm32'lerle çalışıyorum. İşimi en iyi görecek seçenek nedir?

a.zorba

true studio şu hale geldi . tamamen ücretsiz cubemx dahili geliyor.

https://www.st.com/en/development-tools/stm32cubeide.html
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

MrDarK

Kullanabilirsiniz fakat yeterli gelmeyebilir
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

e-zeki

3 yıldır keil, 5 aydır da Cube IDE (True Studio) kullanıyorum. Nacizane tecrübelerimi aktarayım:
Keil IDE olarak aslında kullanıcı dostu olmaktan çok uzak bir arayüz. modifikasyon, kısa yollar, ayarlanabilirlik çok düşük. Fakat Live debug özelliği Keil'i birçok kişi için vazgeçilmez kılan en önemli özellik. Hafıza - değişken izlemek, kod koşarken değişken değerlerine müdahale etmek çok önemli özellikler.
Lisans sınırlaması ise en büyük eksi çünkü lisansı aşırı pahalı.
Cube IDE ST'nin Atollic'i alıp kendi idesine çevirmesiyle çıkan st ürünleri için optimize edilmiş bir ide. Keil'e nazaran ayarlanabilirlik 1000 kat fazla. tema,kısayollar vs aşırı bir çeşitlik mevcut.
Fakat live debug özelliği Keil'e göre daha sınırlı. kod koşarken değişkenlerle oynayamıyorsunuz.
Keil'e nazaran include olayları biraz sıkıntılı görünebilir ama alışınca gayet kolay.
Java çalıştığı için aynı donanımda Keil'e göre biraz daha yavaş kalabiliyor. Eğer bilgisayarınız biraz eskiyse fan coşuyor.
Fakat lisans sınırı yok. bu da Keil'e karşı en büyük artısı.

Ben alışkanlıktan ötürü ve 32kb sınırını çoğunlukla geçmediğim için Keil'de yazmaya devam ediyorum. Fakat işler kompleksleştikçe sınır olayı daha büyük sorun teşkil etmeye başlıyor. tamamen CubeIDE'ye geçme zamanım yaklaşıyor sanırım.

mr.engineer

Hocam peki KEIL ya da IAR gibi IDE'ler için tüm işlemcileri çalıştıran crackler var mı? Kullanmak sıkıntı yaratır mı?

Hattusa

cubemx id ile true stuio farklı ideler değilmi
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

Tagli

Alıntı yapılan: pro-TR - 03 Haziran 2020, 19:48:52cubemx id ile true stuio farklı ideler değilmi
Hem evet hem hayır. @e-zeki açıklamış, ST Atollic'ten TrueStudio'yu satın aldı (komple firmayı almış da olabilirler) ve kendi IDE'si yaptı. Sonra bunu kendi Cube platformları ile entegre edip CubeIDE olarak tekrar çıkardılar ve TrueStudio'nun geliştirilmesi durduruldu. Zaten ikisi de Eclipse tabanlı IDE'ler. Eclipse gömülü yazılım camiasında yaygın olarak kullanılan bir IDE. Başka firmaların da Eclipse tabanlı IDE'leri var. Üç aşağı beş yukarı hepsi birbirine benzer.
MPLAB X ise Netbeans tabanlı bir IDE.
Gökçe Tağlıoğlu

e-zeki

Alıntı yapılan: mr.engineer - 03 Haziran 2020, 19:28:47Hocam peki KEIL ya da IAR gibi IDE'ler için tüm işlemcileri çalıştıran crackler var mı? Kullanmak sıkıntı yaratır mı?

Crackleri olduğuna dair rivayetler var ben geçenlerde keil için kürek aradım fakat bulamadım. bir tane buldum yapması çok karmaşık geldi fakat kullandığını iddia eden arkadaşlarım var hiç kullanırlarken görmedim  :D
herhangi bir ücretli programı ticari amaçlarla kullanacaksan risk faktörü yaşadığın şehir ve yaptığın işle bağlantılı olarak artıyor. Kürekli Keil /Alitum vb. kullanmak Büyükşehirlerin bazılarında çok riskli olabilir (İstanbul-Ankara-İzmir gibi elektronik ve yazılım sekötrünün gelişmiş olduğu şehirler). Buralarda ihbar, baskın vs çok sık oluyor. Aynı şey CAD tabanlı solid, catia gibi programlarda da mekanik üretimin fazla olduğu şehirler risk bölgesi (konya, antep vb.) fakat kimsenin Siirt'te orta ölçekli bir firmaya gidip  bu adam kürekli program mı kullanıyor diye baskın yapacağını zannetmiyorum (Siirt'li kardeşlerim alınmasın sadece örnek vermek için söyledim).

Ama evde kendimce kullanacağım ufak tefek işler yapacağım fiş fatura kesmeyeceğim diyorsan istediğini kullanabilirsin. 

mr.engineer

Evde kullanmak için sormuştum. Crack işini araştırayım bulursam paylaşırım.