Bir via kaç amper taşır yol kalınlıgı neye göre hesaplanır

Başlatan analog06, 05 Haziran 2020, 17:13:35

analog06

Merhabalar pcb çizerken örneğin 20 amper bi akımı 2 katmanda taşımak istiyoruz yol kalınlıgı ne olmallı 2 yol arası kaç via olmalı(via büyüklüğüne göre değişir) bunla ilgili bi çok calculator var ama kimisi yol kalınlıgı veriyor kimisi yol alanı veriyolar bununla ilgili net bi hesabı olan varmıdır acaba değerli vaktinizi aldığım için afffınıza sığınıyorum

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

analog06

Alıntı yapılan: mehmet - 05 Haziran 2020, 17:30:14http://circuitcalculator.com/wordpress/2006/03/12/pcb-via-calculator/

https://tinyurl.com/y9x3o35k
Saygısızlık etmek istemiyorum ama ben google da aratmak yerine gelip buraya soran bi insanmışım gibi cevap vermişsiniz ama ben o gibi seylere baktım zaten tek amacım bu konudaki tecrübeleri ogrenmekti yukarda da çok sayıda calculator olduğunu belirttigime göre attığınız gibi şeylere bakmışım demi ,bence biraz vicdanınızı sorgulayin

ladybird

Hocam PCB Toolkit V7 üzerinden yapabilir siniz.Sıcaklık artışını göz önünde bulundurunuz.
https://www.4pcb.com/trace-width-calculator.html
"Bana ait sözcükler olsun isterdim. Ama kullandığım bu sözcükler, bilmiyorum kaç bilinçte sürüklendi." Jean Paul Sartre

x-nomek

Alıntı yapılan: analog06 - 06 Haziran 2020, 00:12:38Saygısızlık etmek istemiyorum ama ben google da aratmak yerine gelip buraya soran bi insanmışım gibi cevap vermişsiniz ama ben o gibi seylere baktım zaten tek amacım bu konudaki tecrübeleri ogrenmekti yukarda da çok sayıda calculator olduğunu belirttigime göre attığınız gibi şeylere bakmışım demi ,bence biraz vicdanınızı sorgulayin

::ok  ::ok  ::ok  ::ok

PhD

Alıntı yapılan: analog06 - 06 Haziran 2020, 00:12:38Saygısızlık etmek istemiyorum ama ben google da aratmak yerine gelip buraya soran bi insanmışım gibi cevap vermişsiniz ama ben o gibi seylere baktım zaten tek amacım bu konudaki tecrübeleri ogrenmekti yukarda da çok sayıda calculator olduğunu belirttigime göre attığınız gibi şeylere bakmışım demi ,bence biraz vicdanınızı sorgulayin
Bence Google'da aratmadan da direk buraya ve/veya başka forumlara sorabilirsiniz. Bunda bir mahsur görmüyorum. Forum sitelerinin amacı BİLGİ PAYLAŞMA PLATFORMLARIDIR. Paylaşmak isteyen paylaşır, istemeyen sadece bakar geçer zaten.. Kaldı ki google'a bakmadan gelen olduğunu da hiç sanmıyorum.. Özellikle sürekli Google'da arama yaptınız mı demek tuhaf olmuyor mu? Çünkü "Google'da arama yaptınız mı?" dedikten sonra "Bu neden benim aklıma hiç gelmedi" diyen ve hatırlatıldığı için teşekkür eden bir arkadaşla karşılaşmadım.:) (Amacım yeni bir tartışma başlatmak değildir. ;))
...hiç...

bsenguler

Valla ben Mehmet Hocanın avukatı falan değilim öncelikle onu belirteyim, sadece benim yapmış olduğum yorumdan dolayı yanlış bir yöne gidilmiş, bence Mehmet Hoca google da ara dememiş ki, google da ara demekten daha fazla bilgi vermiş mehmet hoca, ne arayacağını ve ilk yapıştığı linkte, aramada çıkan ilk sonuç olduğunu göstermiş. Ben kendi başımdan geçeni anlatayım müsaadenizle, bir şey arıyorum ama o şeyin ne olduğunu da bilmediğimde google da bile aratamıyorum, soruyorum bir arkadaş şunu arat diyor vee "ŞAK" aydınlanma geliyor. Haa ben güldüğüm için arkadaşlarımı üzdüysem özür dilerim. Benim gülmem de Kemal SUNAL'ın yüzüne bakıp ta kahkaha atanlara benzetebilirsiniz.  ;D

PhD

Alıntı yapılan: bsenguler - 06 Haziran 2020, 14:08:36Valla ben Mehmet Hocanın avukatı falan değilim öncelikle onu belirteyim, sadece benim yapmış olduğum yorumdan dolayı yanlış bir yöne gidilmiş, bence Mehmet Hoca google da ara dememiş ki, google da ara demekten daha fazla bilgi vermiş mehmet hoca, ne arayacağını ve ilk yapıştığı linkte, aramada çıkan ilk sonuç olduğunu göstermiş. Ben kendi başımdan geçeni anlatayım müsaadenizle, bir şey arıyorum ama o şeyin ne olduğunu da bilmediğimde google da bile aratamıyorum, soruyorum bir arkadaş şunu arat diyor vee "ŞAK" aydınlanma geliyor. Haa ben güldüğüm için arkadaşlarımı üzdüysem özür dilerim. Benim gülmem de Kemal SUNAL'ın yüzüne bakıp ta kahkaha atanlara benzetebilirsiniz.  ;D

Niyetinizin kötü olmadığını biliyorum ve inanıyorum. Peki neden gülmüştünüz ki?
...hiç...

bsenguler

Alıntı yapılan: PhD - 06 Haziran 2020, 15:56:13Niyetinizin kötü olmadığını biliyorum ve inanıyorum. Peki neden gülmüştünüz ki?

https://tinyurl.com/y9x3o35k şu linki açtığımda bu ne ya ???  dedim kendi kendime sonra da adım adım izleyince bastım kahkahayı ;D  , şimdiye kadar böyle birşey görmemiştim.

gevv

Alıntı yapılan: analog06 - 05 Haziran 2020, 17:13:35Merhabalar pcb çizerken örneğin 20 amper bi akımı 2 katmanda taşımak istiyoruz yol kalınlıgı ne olmallı 2 yol arası kaç via olmalı(via büyüklüğüne göre değişir) bunla ilgili bi çok calculator var ama kimisi yol kalınlıgı veriyor kimisi yol alanı veriyolar bununla ilgili net bi hesabı olan varmıdır acaba değerli vaktinizi aldığım için afffınıza sığınıyorum

Merhaba, PCB programları veya ek programlar yol kalınlığına göre kaç amper geçeceğini hesaplıyor  bu konuda sıkıntımız yok.

Bunun dışında benim cihazlarda en çok gördüğüm  yol kalınlığı kadar küçük vialar ile dolduruluyor

Bazılarında az Via kullanıp jumper atıldığını da gördüm

Program önerim https://bit.ly/2V9V68n

analog06

satürn cidden güzel program hocam ihtiyacı olan arkadaşlara tavsiye ederim

neccarzade

Bizimkisi biraz tecrübe ile kazanılmış bir yontem olmakla beraber; İşinizi garantiye almak adına bu programlardan yararlanmanın yanında pcb'de yapmanizda sakınca yoksa ilgili hattın lehim maskesini kaldırıp el ile lehim doldurmak bazen bir kablo kadar hattı güçlendiriyor. Fakat sizin sorunuzda Via da işin içine giriyor belki birden fazla Via atarak bağlantıyı sağlayabilirsiniz. Delik içi kaplamalı pad'ler de bir çözüm olabilir.

analog06

hocam benim kısıtlı boyutum ver 80 amper akımım var 4 layer e bölmeyi düşünüyorum o yüzden serbest davranamıyorum çok fazla