Far Hatasını Arabalar Nasıl Algılıyor?

Başlatan bsenguler, 06 Haziran 2020, 15:47:26

bsenguler

Merhabalar,

Arabalarda far arızalandığında sistem mesaj vermektedir. Bu sistemler lamba üzerinden geçen akımı ölçerek mi test ediyor yoksa daha basit bir yolu mevcut mudur?

SpeedyX

Genelde akım ölçüyorlar. Farklı bir yöntem duymadım. Seri bir direnç üzerine düşen gerilimi ölçüp arıza lambası yakıyorlar.
O sebepten bazı modifiyeciler far ile oynadıklarında (led vb takılınca) araç arıza lambası yakabiliyor.
Arıza uyarısı, akım bir aralığın dışındaysa veriliyor, yani akım çok fazlaysa veya çok az ise.

fide

Alıntı yapılan: SpeedyX - 06 Haziran 2020, 16:00:04Genelde akım ölçüyorlar. Farklı bir yöntem duymadım. Seri bir direnç üzerine düşen gerilimi ölçüp arıza lambası yakıyorlar.
O sebepten bazı modifiyeciler far ile oynadıklarında (led vb takılınca) araç arıza lambası yakabiliyor.
Arıza uyarısı, akım bir aralığın dışındaysa veriliyor, yani akım çok fazlaysa veya çok az ise.

Mantığını bulmaya çalışıyorum ama sadece akım okuma ile anladığını sanmıyorum. Çünkü sinyal, far ve park lambalarında lambalar kapalıyken bile arızalı lambayı algılıyor.

Aklıma lambayı yük olarak high side tarafa koyduğu ve transistör ile lambayı sürdüğü geliyor. Transistor altında current sense direnci ile akımı okur. Transistör emetör ve kollektöre yüksek omajlı bir direnç takılırsa kollektör lamba kapalıyken, lambanın düşük iç direnci sebebiyle 12 volt seviyesinde olur. Patlaksa ground seviyesinde olur.
Lamba açılırsa akım algılanırsa lamba sağlam, akım yoksa lamba bozuk olarak işaretlenebilir.

Muhtemelen daha karmaşık bir düzenek var ama şimdilik aklıma bu geldi.
Lambanın kapalıyken arızasının algılanması ilginç.

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Sozuak

Akilli switchler var. Seri direnc uzerinden degil kendi icinden hem acikdevre hem akim olcumu var. Programlandigi akim degeri saglanamazsa da ariza kaydi olusturur. Hatta piyasada canbus led ariza lambasi yaktirmaz diye satilan ledlerde akim ceksin diye direnc var yada canbus adaptoru diye kakaladiklari seylerde direnc var lede paralel. Biraz arastirirsaniz otomotiv smart switch diye karsiniza cikar.

Aracin bsi denilen asil ana kontrol merkezi icinde olur. Genelde icerideki direksiyon tarafindaki sigorta panelinin arkasindadir.
Kisadevre korumasi vs de vardir. Sigortadan once devreyi ayirabilirse ayirir bir sure enerjilendirmez. Boylelikle kullanisli koruma saglar. Infineon ve st gibi firmalarin urun agacinda otomotiv kismi altinda kolaylikla bulabilirsiniz ama piyasada kolay bulamazsiniz eski modeller nispeten internet uzerinden beyin tamiri yapan yada bu tip parca saglayan firmalar tarafindan satiliyor.

yas