Uzun mesafe güç iletimi

Başlatan batuhann, 08 Haziran 2020, 01:48:14

batuhann

Herkese selamlar, yapmayı düşündüğüm bir projede uzun mesafeye (yaklaşık 20 metre) güç iletmem gerekiyor. Sistemde toplamda 20 adet kart olacak, her bir kart aralarında 1'er metrelik mesafeler olacak şekilde kablolar ile birbirlerine bağlanacak(veri iletimi, güç dağıtımı). Her kart yaklaşık 500mA akım çekecek, ve kart üzerindeki komponentler 5V ve 3.3V ile çalışacak. Böyle bir sistemi çalıştırabilecek güç kaynağı kartı nasıl tasarlanmalıdır? kaç volt, kaç Watt'lık bir güç kaynağı olması gereklidir? bu konu ile ilgili tecrübeli olan kişilerden yardım ve tavsiyeler bekliyorum.
Herkese iyi çalışmalar diliyorum.

M.Salim GÜLLÜCE

Voltajı yüksek olarak gönderip her kart üzerinde ayrı ayrı kompanze edeceksin.
Mesela 24 Volt besleme ile tamamını besle ama her kartın içinde SMPS regüle ile gerekli voltaja indir :)
Kullanacağın toplam güçten az birşey fazlası seni kurtaracaktır.
örnek: 12 kart x 0.5 A x 5V olduğunda toplamda 6A 5V için 30 watt harcayacaksın kayıpları ve ihtiyat gücünüde ekle 50 Watt olacak..

OG

Voltajı yüksek göndereceksin
+

kayıp az olsun dersen
kartlarda mc34063 ucuz bir malzeme ile 5V'a çevireceksin

12V sürdüğümüzü varsayalım
kartların harcayacağı güç 5V x 0,5A x 20 = 50W
dönüşümde %30 kayıp olsa (çoğu zaman bu değere çıkmaz)
50W x 1,3 = 65W

12V 65VA güç kaynağı gerekir

34063 tarzı bir şey yerine 7805 türü bir şey kullanırsan
12V x 0,5A x 20 = 120VA gerekirdi
nerede ise yarısı ısı olarak kayboluyor.

3V3 kısmı
bu kısım için tam regüle gerekiyorsa 3 pinli regüle elemenları (mesela LM1117 3V3)
çok hassas regüle gerekmiyorsa 4-5 adet seri 1N4001 (2,6V - 3,25V gibi düşürür)
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Kabil ATICI

Burada güç kaybını hesaplıyoruz, ama asıl konu bu kartlar arasında oluşacak GND arasındaki potansiyel fark ve bu potansiyel farkın haberleşme üzerindeki etkisi..
Eğer haberleşme üzerindeki etkisini ortadan kaldırmak için yalıtılmış bir haberleşme kullanımı gerekebilir.

Yada en iyisi her bir kartın kendi beslemesi olması ve kartlara AC akım ile beslemek. 220V ile olması gerekmez. Bu en az kayıplı bir beslemedir.
ambar7