Sabit genlikte frekans üretmek

Başlatan 10f200.h, 08 Haziran 2020, 17:17:34

10f200.h

Arkadaşlar merhaba. Bir kaç yıl önce AD9833 ile bir fonksiyon jeneratörü çalışmam olmuştu. Çıkışında hiçbir kuvvetlendirici olmadan bir devre kurmuştum. Şimdi bu devreyi sabit 5v verecek biçimde düzenlemek istiyorum. Ama frekansi yükselttikçe frekansın genligi azalıyor. Ben buna çözüm olarak yüksek bant genişliği olan bir opamp in geri besleme direnci yerine dijital potansiyometre kullanmayı düşündüm.opamp in çıkışıda mikrodenetleyici ile ölçülüp pot değeri sabit 5v verecek şekilde ayarlanacak.sizin fikirlerinizi de bekliyorum. İyi çalışmalar.

kralsam

Bu işi yapan sisteme AGC deniyor. Automatic Gain Control bu konuda bir araştırma yapabilirsin. Ancak band genişliğini uygun yapman gerekecektir.

HexfeT

Ticari ürün sinyal jeneratörlerinin genliği sabit tutmak için aktif kazanç kontrolü yaptığını sanmıyorum.

Genlik neden düşüyor, önce ona bir bakmak iyi olur. Genliğin düşmeye başladığı frekans nedir? Jeneratörün limitlerini mi aşıyoruz? Çıkıştaki opamp'ın bant genişliği mi yetmiyor? Sinyal genliğine skop ile bakıyorsak bağlantımız ne şekilde? Uygun bağlantı ve sonlandırma gerektirecek kadar yüksek bir frekanstan mı bahsediyoruz?

Bertan

Inverse sinc filtresi var mı? Kullanıyor musun?

Sozuak

Son modeller hariç bir çok sinyal jeneratörü kullandım. Hiç birinde (eski ama 5-10k usd olanlarda da) frekansla değişen çıkış voltajını kompanze eden otomatik sistem yoktu. İmkan varsa cihaza truerms gösteren bir devre ekleyip elle düzeltin. Yoksa kaliteli çok turlu tandem bir pot varsa onunla ayarlanan genliğe otomatik set eden bir devre eklemek gerekebilir. Sanırım sinyalin distorsiyona uğramasına sebep oluyor diye kullanmıyorlar. Sonuçta AGC seviyeye bakar sinyal kalitesine değil  ama agc devresinin kazancı da frekansla değişeceğinden ona da bir agc eklemek gerekebilir.

yas

Çıkışı ölçülmeli, eğer kullanıcı arayüzü mikro kontrolcü ile kontrol ediliyorsa burada set edilen değere göre tekrar çıkış kalibre edilmeli. @Sozuak ın dediği gibi sinyal üreteçlerinin hiç birisinde çıkış skalasının başı ve sonundaki genliğin aynı olduğunu görmedim. En temel neden band genişliğinin buna müsaade etmemesi olacaktır.

yas

Datasheet te figure-14 ile 20 arasındaki spectrum grafikleri incelenirse daha iyi yorumlanacaktır. 3 dbm lik fark lineer çevrimde yaklaşık %50 farka sebep olacaktır. Birde buna yükselteç devresindeki band genişliği faktörü eklendiğinde çıkış genliği stabilitesi için ciddi düzeltmeler gerekecek. Çıkış sinyalinin yükselteçe giremeden önce tune edilebilir bandpass filtreyle işlenmesi çıkışta istenmeyen harmoniklerin bastırılması açısından da şık olur.

kralsam

Laboratuvar tipi sinyal jeneratörlerinde vpp ve ofset seçeceği mevcut. Frekansı ne yaparsan yap belirlediğin genlikte çıkış verir.