Bir bobinin enduktans hesabi

Başlatan Yuunus, 11 Haziran 2020, 00:44:27

z

Nuven kapali ise bobin boyu olarak dogrudan nuve boyunu alabilirsin. Fakat isin icinde gap varsa ya da ornegin cubuk seklinde bir nuveye bobin sardiysan o zaman formuller sasar hesaplanan ile olculennin hic alakasi olmaz.

Toroidde falan sorun olmaz. ortalama captan nuve boyunu hesaplarsin.

Fakat boyle ugrasmana gerek yok.

Guvenilir bir olcu aletin varsa nuveye 10 tur sar. Yada 50 tur farketmez.

Sonra enduktansi olc. Diyelim L cikti.

L = N^2 * K den K yi hesapla. L yi olctun. N yi de sen biliyorsun zaten.

Simdi K yi buldunmu artik kac tur sararsan sar mesela A tur sardin L=A*A*K olur ve olcu aletininle cok yakin sonuc verir.

Fakat guc uygulamalarinda kullaniyorsan bobini akim basarak olcen cihazlarla olcmen gerekir. Aslini sorarsan boyle bir cihaz varmidir onu da bilmiyorum. Ama scopla ve akim tirmanma suresinden yararlanarak deneysel olcumler yapmak daha dogru olur.

Basit multimetre tipindeki LCR olcerler icinden yuksek akimlar akmayan bobinlerde dogru sonuclar verir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Yuunus

Hocam sagol ben guc uygulamalari icin kullanacam isin asli ve elimde 7cm dis capa sahip bir nuve var onun uzerinde calisiyorum. ve dedigin gibi akim tirmanisini inceliyorum isin asli yani bobinin sarj egrisine bakiyorum.

polleme

Alıntı yapılan: z - 11 Haziran 2020, 16:14:32Nuven kapali ise bobin boyu olarak dogrudan nuve boyunu alabilirsin. Fakat isin icinde gap varsa ya da ornegin cubuk seklinde bir nuveye bobin sardiysan o zaman formuller sasar hesaplanan ile olculennin hic alakasi olmaz.

Toroidde falan sorun olmaz. ortalama captan nuve boyunu hesaplarsin.

Fakat boyle ugrasmana gerek yok.

Guvenilir bir olcu aletin varsa nuveye 10 tur sar. Yada 50 tur farketmez.

Sonra enduktansi olc. Diyelim L cikti.

L = N^2 * K den K yi hesapla. L yi olctun. N yi de sen biliyorsun zaten.

Simdi K yi buldunmu artik kac tur sararsan sar mesela A tur sardin L=A*A*K olur ve olcu aletininle cok yakin sonuc verir.

Fakat guc uygulamalarinda kullaniyorsan bobini akim basarak olcen cihazlarla olcmen gerekir. Aslini sorarsan boyle bir cihaz varmidir onu da bilmiyorum. Ama scopla ve akim tirmanma suresinden yararlanarak deneysel olcumler yapmak daha dogru olur.

Basit multimetre tipindeki LCR olcerler icinden yuksek akimlar akmayan bobinlerde dogru sonuclar verir.

Benim söylemek istediğim tam olarak bu idi. Tam ifade edememiş olabilirim.

HexfeT

Alıntı yapılan: digiman - 11 Haziran 2020, 16:29:31Hocam sagol ben guc uygulamalari icin kullanacam isin asli ve elimde 7cm dis capa sahip bir nuve var onun uzerinde calisiyorum. ve dedigin gibi akim tirmanisini inceliyorum isin asli yani bobinin sarj egrisine bakiyorum.

Bunu uzun zaman önce favorilerime eklemişim.

Yuunus

Sagol @HexfeT benimde aklimdaki o, su meshur L/R sabitinden yola cikayim dedim, lakin biraz akim akitmak gerekecek ve onun icinde degeri bilinen saglam bir direnc lazim, olmazsa deneme yanilma yoluyla sarma yoluna gidecegim, gucu de pwm frekansiyla oynayarak tutturabilirmiyim ona bakacagim, biraz cetrefilli bir is gibi ama zevkli.lambali devreleri birak bjt li devreler bile tarih olmak uzerek ama bobin, kondansator hala ayakta :D

ipek

konu ile pek alakalı değil ama,birde şöyle makale var..
https://www.nutsvolts.com/magazine/article/probing_cores

Yuunus

@ipek hocam senin devrede guzelmis, denedin mi calisisyor mu, tek kanal osiloskop yerine 2 kanal daha hos vakit olsa yapip koyayim diyorum pcb cizimlerini.

ipek

Hayır denemedim,ICL8038 Intersil bulamamıştım,şimdi artık bulunabiliyor,aslında denemekte fayda var..

Yuunus

Testi bitirdim lcr metre ile 3.8mh olctugum bobini 10.5V luk bir dc guc kaynagina 15ohm luk bir direnc ile toroid nuveye sarili bobini seri bagladim ve direnc uzerine dusen voltaji osiloskop ile gozlemledim ve yaptigim hesaba gore bobinin degerini 4.08mh olarak hesapladim direncin %5lik toleransli bir direnc oldugunu farzedersek, ki akim tirmanis anindaki guc kaynaginin geriliminide osiloskobun 2.kanali ile gozlemledim yani sample aninda kaynak 10.5V tu tam olarak, nihai olarak akimda versen asagi yukari ayni degerler cikiyor.bir kenar da dursun