PT100

Başlatan görkem, 17 Haziran 2020, 15:48:53

görkem

Merhaba Arkadaşlar,

Elimde enda sıcaklık ölçen cihaz mevcut.Cihaza pt100 bağlı fakat ben pt100 den enda cihazı haricinde paralel olarak bilgi almam gerekiyor araya buffer tarzı bir op-amp koymalı mıyım  ? yoksa direk MAX31865 entegresi ile pt100 den paralel bilgi alabilir miyim ?

MAX31865 entegresini her anlamda kullanmayı düşünüyorum araya buffer a gerek olup olmaması beni düşündürüyor.
Ne dersiniz ?

tunayk

Öyle olmaz. PT100 sensörü bir direnç olup, bunun değeri, üzerine ekleyeceğin her ilave ile değişir ve hem Enda hem sen yanlış okursun.  Doğru olanı ENDA dan haberleşme ile bilgi almak olabilir.  İllaki aynı sensörü kullanacaksan, yüksek giriş empedanslı bir opamp ile PT100 ucundaki gerilim ve akan akım bilgisini ölçer ona göre yorum yapabilirsin.  ENDA sıcaklık ölçümü için PT100den akım akıtır ve üzerinde kalan voltaja göre ölçüm alır.

görkem

@tunayk cevabınız için teşekkür ederim.

SSR röleden pt100 verisini geçirip ms bazında uçları cihazımıza yönlendirip veriyi alıp tekrar enda ya bilgiyi versek nasıl olur ?

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: görkem - 17 Haziran 2020, 17:08:25@tunayk cevabınız için teşekkür ederim.

SSR röleden pt100 verisini geçirip ms bazında uçları cihazımıza yönlendirip veriyi alıp tekrar enda ya bilgiyi versek nasıl olur ?

fantezi yapmış olursun.aynı cihazın haberleşmeli olanını kullan derim

makdeniz

Alıntı yapılan: görkem - 17 Haziran 2020, 17:08:25@tunayk cevabınız için teşekkür ederim.

Uğraşmak isterseniz

+ SSR elektronik bir anahtarlama yapısı olduğu için kayıplara neden olabilir düsüncesindeyim. (deneme yapmadım.)
+ Mekanik röle daha mantıklı bu durum için açık ve kapalı kontaklarından geçirirsiniz. Bu durumda sırası ile verileri okursunuz.  Mekanik ve kontak ömrü uzunca bir süre idare eder.
+ Elektronik olarak yapmak isterseniz durum biraz karışık olmakla beraber 4052 gibi multiplexer kullanırsınız ama hazır bir cihaz olan enda üzerinde uğraşmanız gerekecektir.

Uğraşmak istemezseniz.

Siz en iyisi çift çekirdekli bir Pt100 alın bu olay burada kapansın :)
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

ibocakir

Alıntı yapılan: makdeniz - 17 Haziran 2020, 23:17:06+ SSR elektronik bir anahtarlama yapısı olduğu için kayıplara neden olabilir düsüncesindeyim. (deneme yapmadım.)

Önceleri PT100'den hem 2 telli hem 3 telli hem 4 telli aynı yapıda okuyabilelim diye bir tasarım yapmıştık. Anahtarlama işini de analog switch ile yapmıştık. Yalnız analog switchlerin en babasının minumum 4-5 Ohm direnci oluyor. Standart olanlar 15~20 Ohm falan. Haliyle bütün mantığı yok ediyor.

makdeniz

Alıntı yapılan: ibocakir - 18 Haziran 2020, 09:48:59Önceleri PT100'den hem 2 telli hem 3 telli hem 4 telli aynı yapıda okuyabilelim diye bir tasarım yapmıştık. Anahtarlama işini de analog switch ile yapmıştık. Yalnız analog switchlerin en babasının minumum 4-5 Ohm direnci oluyor. Standart olanlar 15~20 Ohm falan. Haliyle bütün mantığı yok ediyor.

10 ohm olsa zaten 30 derece gibi bir fark olur.  Dediğim gibi çift çekirdek bir pt100 sorunu kökten çözer.
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

tunayk

Alıntı yapılan: makdeniz - 18 Haziran 2020, 11:11:2310 ohm olsa zaten 30 derece gibi bir fark olur.  Dediğim gibi çift çekirdek bir pt100 sorunu kökten çözer.

Mantık olarak evet ancak uygulamada hayır. Çift çekirdekten aynı noktaya ait ölçüm alsanız da ENDA ile aynı ölçüm algoritması ve kalibrasyon değerleriniz olmayacağından, sizin uygulamanızda görünen sıcaklık değeri ile ENDA aynı şeyi göstermeyecek. Müşteri buna kıl olacak ve sürekli ikisinin aynı olması gerektiği yönünde baş ağrıtacak. Eğer sistemde iki ayrı sıcaklık görünmeyecek ise düşünülebilir ancak doğru olanı ölçümdede kontroldede ortak bir sıcaklık değerini referans almak.  Ya siz ölçersiniz ENDA'ya 0-10V gönderirsiniz veya ENDA ölçer siz ondan alırsınız.

Yok uygulama kontrol amaçlı değil sadece iki ölçümlü doğrulama gibi bişey ise o başka.
Diğer seçenek de PT100'den vazgeçip Termokupl kullanın.

görkem

Yanıtlarınız için teşekkür ederim.
enda ile görüştüm onlarda pt100 leri çift çekirdek kullanın dediler.
Şuanda test ortamı hazırlıyorum

brandice5

Fantezi yapmak istiyorsan ENDA nin ekranini gorecek sekilde bir webcam koy. Goruntu isleme ile ENDA displayinde gorunen degeri oku.