FT32BL cipini programlama hakkinda

Başlatan z, 18 Haziran 2020, 10:29:56

z

Bir arkadasim FT32BL cipli role kartinda sorun oldugundan bahsetti. Sorunun FT32BL icindeki VID ve PID degerlerinin degistirilmesi durumunda duzelecegine dair bir de dokuman bulmus.

FTDI'nin sitesinden bu parametrelerin degistirilmesine yarayan programi indirdip degerleri degistirdigini, programin yazma isleminin basarili oldugu mesajini verse de tekrardan cipi okudugunda degerlerin degismedigini soyluyor.

Bu ciple ugrasan olduysa bu sorun hakkindaki goruslerini bilmek isterim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

FT32BL? 
ft232bx ile röleli çalıştım böyle bir sorunla karşılaşmadım, donanımsal dizayn eksikliği olmasın.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

diot

-

z

Cipin dokumanina bakinca istege bagli external eeprom baglandiginda bu parametrelerin degistirilebildigini yazmislar.

Kartin uzerinde ext eeprom takilmamis. Arkadas da paremetreleri degistirmek icin bosu bosuna sac bas yoluyor.

FTDI cipine eeprom takmazsaniz defaut parametreleri kullaniliyor. FTDI salla pati bir program yazmis. parametreleri degistir diyince external eeprom varmi yokmu bakmadan tamam yazdim diyor olmali.

Neyse sorunu sanirim cozecegim. Arkadas kartin fotosunu yolladi. Cok acemice bir kart tasarlanmis. Kart Kore mali ve ticari bir urun, Kartin uzerinde 1 mcu 1 FTDI 4 role 2 led var ama besleme hattina bir tane bile elco baglanmamis.

Hayret bir sey. Simdi bir 10uf baglayip deneyecekler Sanirim sorun cozulecek.

OG

Alıntı YapFTDI salla pati bir program yazmis. parametreleri degistir diyince external eeprom varmi yokmu bakmadan tamam yazdim diyor olmali.
Yazıyor eminim. Kendi programı ile deneyip yazdığını gördükten sonra kend yazdığım PC programına ekleyip kullandım,
ne yaptım?
USB den bir iş süren (dış dünyaya) devre yaptım, usb donanımı sorguluyor, benim verdiğim donanım değil ise PC programı çalışmıyor.
dongle mantığına basit çözüm

z

Yaziyor olmasi icin FT232B cipine eeprom cipi baglaman lazim.

Eeprom bagli degilse yazamaz. Havaya yazar sonra da cipe yazdim diye mesaj veriyor.

power20

FT232B,  öldü. FT232RL kullanabilirsiniz.Galiba bu da 10 sene önce çıkmıştı. eepromu içindedir, kristal gerekmez. VID, PID değiştirirseniz sürücü yapmanız gerek. INF dosyayı değiştirdiniz, yeni sürücü ayarladınız. Şimdi de  imza yok. hata var. Windows İmza doğrulama kaba kuvvetle sürücü yüklenecek  hendek atlatılacak.

z

Arkadas 250 civarinda karti musteri makinelerine takip satmis. Sadece kart satmis olsa gene iyi.

250 tane sistem sozkonusu.

Simdi de sorunlar baslamis.

Minumum zararla isi cozmeye calisiyor.

OG

Alıntı yapılan: z - 18 Haziran 2020, 12:34:11Yaziyor olmasi icin FT232B cipine eeprom cipi baglaman lazim.

Eeprom bagli degilse yazamaz. Havaya yazar sonra da cipe yazdim diye mesaj veriyor.

Afedersin yahu, uykusuzluğumdan, Bx serisi tarih oldu RL
https://www.picproje.org/index.php?msg=541339

mesajdaki resimleri (postimg) TR'den açmıyor, VPN falan gerekir

Tagli

Zamanında gelen tepkiler üzerine FTDI geri adım atmış ve sorunlu sürücünün Windows otomatik güncellenmesi ile kendi kendine yüklenmesini engellemişti diye hatırlıyorum.

Normalde bu sorunlu sürücü, FT232R ailesindeki çiplerin içindeki EEPROM'u silip bozuyordu. Bu durumda eski değerlerin geri yüklenmesi gerekir. Ancak FT232B'lerde dahili EEPROM yok anladığım kadarıyla. Yani sürücünün çipe bir hasar vermesi söz konusu olmamalı mantıken. Yani eski bir sürücü kullanılırsa sorunsuz çalışması gerekir çipin.
Gökçe Tağlıoğlu

diot

-

brandice5

FT232B serisinde dahili EEPROM yok, FT232R serisinde var.

bymrz

Alıntı yapılan: z - 18 Haziran 2020, 13:19:38Arkadas 250 civarinda karti musteri makinelerine takip satmis. Sadece kart satmis olsa gene iyi.

250 tane sistem sozkonusu.

Simdi de sorunlar baslamis.

Minumum zararla isi cozmeye calisiyor.

Hocam bir şey sormak istiyorum.
Bahsettiğiniz devrede ilk çalışma esnasında sorun oluyor mu? Yoksa yanında bir şeyler açılıp kapandığında veya roleler çalıştığında mı sorun başlıyor?

İkinci senaryo gerçekleşiyorsa, kesinlikle beslemeden kaynaklı bir sorun.

Uygun bir besleme katı, TVS diyot, ferrite bead ve capacitör ile sorun çözülebilir.

z

Henuz kart bende yok. Sanirim hafta sonunda ugrasabilecegim.

HexfeT

Bu entegrelerin orjinali pahalı ve bolca patates versiyonu var. En çok kopyası üretilen entegrelerden biri. En az üç defa iade etmişliğim var. Kimi kopya olanlar sorunsuz çalışıyor fakat pek çoğu stabilite sorunu çıkarıyor, yüksek hızlarda direk çakılıyorlar. Orjinale göre 3-4 kat daha fazla akım çekiyorlar. Üretimde kullanan ucuza kaçar ve ürünleri doğru düzgün test etmeden dağıtırsa çok baş ağrıtacak bir parça.