11 Temmuz 2020, 23:12:00

Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d


Pic Kontrollü DC Motor Sürücüsü

Başlatan bedi, 20 Haziran 2020, 21:03:48

bedi

Arkadaşlar merhaba. Elimde 24V In=2.9A lik motor var. Bu motorun hızını ve yönünü kontrol etmek istiyorum. Daha önce böyle bir proje yapmamıştım. İnternetten bulduğum bazı devreleri çevirdim araştırdım ve sonuç olarak ekteki devreyi simülasyonda kurdum. Bu devreyi gerçekleştirmek istediğim zaman ne gibi sıkıntılar yaşarım ? yada önerebileceğiniz başka devreler var mı?

dosyalar: https://drive.google.com/drive/folders/1c3LwdehnfpTRmSYlCs-7ytKoV7xouM--?usp=sharing

not: Motor sürekli hızlı bir şekilde ani ileri geri yapacaktır. Sürekli ileri-geri yaparsa akım değerleri sıkıntı yaratır mı?


bedi

neden hazır bir sürücü kullanmamı önerdiniz?

sezgin05

@bedi : Bu devre uygulamada düzgün çalışmayabilir. Bütün MOSFET ler N kanal gördüğüm kadarıyla. Bu durumda HIGH tarafdaki 2 MOSFET in sürülmesi sıkıntı oluşturacaktır. Ayrıca optolar logic kapılar falan gereksiz yere karmaşa oluşturmuş. Bunun yerine IR21XX sürücülü bir devre yapabilirsiniz.

Yada daha zahmetsiz olsun derseniz L6203 lü bir devre yapabilirsiniz.

Mehmet Salim GÜLLÜCE

24 Haziran 2020, 11:49:14 #4 Son düzenlenme: 24 Haziran 2020, 11:50:33 Mehmet Salim GÜLLÜCE
Proteus üzerinde verdiğin devrenin 2 açmaz noktası war.
1. si Optolar kesime gitse bile Hi taraftaki MOS lar iletimde kalmaya devam eder. Deşarj dirençleri yok.
2. si Hi taraf mosları yeterince doyurulmamış ve Lineer bölgede çalışacak pozisyonda olacaktır. Drain gerilimi Source gerilimine eşit olduğunda Gate ile Source arası gerilim yetersiz kalacaktır.

3. Çözüm olarak genelde Charge Pump tekniği ile bir kapasitöre depolanan elektiriği iletime geçirmek istediğiniz MOS un Gate ile Source u arasına boca edersiniz. O zaman Drain Source geriliminden bağımsız olarak doygun bir iletim sağlar...
Hi Side Gate Driver lar bu işi kendileri hallederler. İç yapılarını ve dışarıdan bağlanan diyot mkapasitör ikilisini incele.
Gete driver çipleri aynı zamanda MOS'un kesime götürülmesi esnasında da "Gate Gerilim Deşarjı" nı gerçekleştirirler.

Şöyle bir örnek devre ile izah etmek sanırım anlatımı biraz daha pekiştirmiş olur.
bedi

@sezgin05 @Mehmet Salim GÜLLÜCE Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Bu devrenin kullanılacağı motor yükte 20-30 ampere kadar çıkmaktadır. Bu önerdiğiniz devre 20-30 amperlere anlık çıkması durumunda herhangi bir sıkıntı yaşatır mı? yada bu akımlara dayanabilecek eleman öneriniz var mı? Bir de bu motor sürekli ileri geri bilgisi gelecek ve bunu tüm gün boyunca yapacak. Bu devreyi kurduğum zaman ilerleyen zamanlarda ne gibi sıkıntılar yaşarım?  Sürücünün çok yakınında asenkron motor çalışmaktadır. Bu asenkron motor devrenin çalışmasını etkiler mi? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

bedi

bu gönderi için yolladığım yanıt neden onaylanmıyor. size ulaşmaya çalıştım ancak ulaşacağım bir yer bulamadım.bir yanlışlık varsa mail ile bilgilendirir misiniz beni? furkandr@protonmail.com

OG

onaylanmaması için bir sebep yok,
eğer çok geç onaylandı ise belki gözden kaçmıştır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.