Linux'ta 24 Serisi EEPROM Programlamak

Başlatan Tagli, 23 Haziran 2020, 12:38:44

Tagli

Bir proje için, kart üzerindeki 24 serisi EEPROM'u dışarıdan programlayabiliyor olmam gerekiyor. Pek tercih etmesem de, EEPROM tak çıkar da yapılabilir, kartı ben çiziyorum.

EEPROM programlayıcıları araştırdığımda birkaç seçenek gördüm. Bir tanesi PicKit3. Bu işin PicKit2 ile de yapılabildiğini de duymuştum ama benim elimde 3 var, o yüzden sadece onu araştırdım. Ortalıkta artık desteklenmeyen "PICkit3 Programmer" diye bir program var. Bunu denedim, gerçekten de çalışıyor ama sadece Windows'ta. Yeni nesil "MPLAB X IPE" ise - ki bu Linux'ta da çalışıyor - PicKit3 ile EEPROM programlamayı desteklemiyor.

AliExpress'te satılan CH341A temelli bazı kartlar var. Hatta Türkiye'de de makul fiyatlara satılıyor. Bunlar için github üzerinde bazı komut satırı programları paylaşılmış. İçlerinden bazıları doğrudan çalışır gibi gözükürken, bazıları ise Linux'a kernel modülü eklemeye varan dolambaçlı yollar içeriyor.

Bu konuda sizin önerebileceğiniz pratik bir çözüm var mı? Tercihen GUI seçeceği de olan, PicKit3 veya Arduino Uno üzerinde çalışan bir yazılım güzel olurdu. CH341A'lı kartlardan da alıp denemeyi planlıyorum.

Maalesef CH341A'nın bilgisayarla arasındaki protokole ilişkin bir kaynak bulamadım. Bulabilseydim, libusb falan kullanarak kendim de bir program yazma işine girişebilirdim. Belki mevcut programların kodunu inceleyerek bir sonuca varabilirim.
Gökçe Tağlıoğlu

kantirici

Merhaba,

CH341A ile hem windows hemde linux üzerinden eeprom programladık. Fakat hangi yazılımı kullandık linux da hatırlamıyorum fakat komut satırı idi.

Eğer çok bir beklenti yoksa CH iş görüyor. Fakat driver v.s biraz uğraşmıştık zamanında.

fahri-

MPLAB X IPE de işlemci listesinde eeprom lar görünüyor. Denedini de mi programlamıyor yoksa işlemciler arasında görmediniz mi?

z

FT232BL cipine bir bak. External eeprom takilabiliyor ve FT nin yazilimi ile programlanabiliyor.

Detaylarina bakmadim. Belki isini gorur. FT nin linux yazilimi da olabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Tagli

Alıntı yapılan: fahri- - 23 Haziran 2020, 12:58:20MPLAB X IPE de işlemci listesinde eeprom lar görünüyor. Denedini de mi programlamıyor yoksa işlemciler arasında görmediniz mi?
EEPROM'lar listeden seçilebiliyor ancak sadece PM3 diye bir cihaz ile programlama destekleniyor.

CH341A kiti sipariş ettim AliExpress'ten. 2018'den sonra ilk kez yurt dışından sipariş veriyorum, gelip gelmeyeceğini de denemiş olurum.

En son çare olarak oturup kendim bir cihaz tasarlayacağım. İnsanlığa da bir katkım olur.

Linux için libftdi diye bir kütüphane var. Hazır bir yazılım değil ama FTDI çiplerini kullanarak bir yazılım geliştirmeyi büyük oranda kolaylaştırabilir.
Dokümanından anladığım kadarıyla FT232B sadece SPI EEPROM'ları destekliyor. Bu haliyle benim işime yaramaz, çünkü bana I2C EEPROM lazım.
Gökçe Tağlıoğlu

kantirici

Alıntı yapılan: Tagli - 23 Haziran 2020, 14:10:19En son çare olarak oturup kendim bir cihaz tasarlayacağım. İnsanlığa da bir katkım olur.

Bende bunu düşündüm. Fakat GUI yaz CLI deteği ekle derken CH daha mantıklı geldi. Ama open source bir proje başlatılabilir.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Tagli

Hocam bu devirde paralel port ile uğraşmam açıkçası. USB üzerinden çalışan bir şey arıyorum.
Gökçe Tağlıoğlu