38 khz IR

Başlatan x-nomek, 24 Haziran 2020, 17:31:16

x-nomek

BU şekilde bir (TSOP1738)38 kHz alıcı ır kullanacam fakat buna göre bir verici İR nasıl olacak ve bunu 38 khz sürmem mi gerekiyor yoksa 38 khz çalişan bir verici ir varmi ?

OG

IR TX ledi sürerken 38KHz sürmen gerekiyor.
yani,
ON (sürülüyor, H, 1) durumu örneğin 6msn olacak ise, 6ms süresince 38KHz üretip sürmen gerekiyor.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

x-nomek

Alıntı yapılan: OG - 24 Haziran 2020, 17:52:20IR TX ledi sürerken 38KHz sürmen gerekiyor.
yani,
ON (sürülüyor, H, 1) durumu örneğin 6msn olacak ise, 6ms süresince 38KHz üretip sürmen gerekiyor.

Link deki üründen sipariş versem link bu ürünü tx olarak kulanabilirmiyim

OG

O led 940 nm imiş (IR ışık dalga boyu)

TSOP1738 datasheet de de 950 nm yazıyor
https://www.batronix.com/pdf/tsop17xx.pdf

ancak band genişlikleri genelde yeterli oluyor,
yani, herhangi bir IR led ile gönderip, herhangi bir IR alıcının almadığı bir durumla karşılaşmadım
(38KHz, 56KHz, 30KHz gibi puls frekanslarına uymak şartı ile

ayrıca başka tiyo
TSOP'lar çok pahalı (idi, uzun zamandır kullanmadım), yerine 1/3 ~ 1/5 fiyatına bulunabilen RX elemanlar var.

mr.engineer

Hocam bu projeyi zamanında yapmıştık, fakat böyle hazır bir alıcı değil fotodiyot kullanmıştık. Nasıl bir şey tasarlıyorsunuz bilmiyorum 555 timer veya bir MCU ile 38 kHz bir kare dalga elde edebilirsiniz. Yollayacağınız datayı ve timerdan gelen 38 kHz lik dalgayı bir AND gate ile çarpıp çıkan sinyal ile IR LED'i sürebilirsiniz. Böylece 38 kHzde modüle olmuş bir datanız olacak. Daha sonra alıcı kısmında bir de-modulasyon yapıp datayı elde edebilirsiniz.

OG

Alıntı Yapfakat böyle hazır bir alıcı değil fotodiyot kullanmıştık
dış ışıksal gürültülere açık ortamda bu rx üniteleri işi çok kolaylaştırıyor, hem fiziksel yapısında optik filtreleri var, hem elektriksel filtreler var.

x-nomek

Alıntı yapılan: selimkoc - 24 Haziran 2020, 22:50:04https://elektrokod.wordpress.com/2013/03/16/engel-algilama-devresi/
Kaynak İçin çok Tşk ederim Çok faydası oldu

Alıntı yapılan: mr.engineer - 24 Haziran 2020, 23:19:12Hocam bu projeyi zamanında yapmıştık, fakat böyle hazır bir alıcı değil fotodiyot kullanmıştık. Nasıl bir şey tasarlıyorsunuz bilmiyorum 555 timer veya bir MCU ile 38 kHz bir kare dalga elde edebilirsiniz. Yollayacağınız datayı ve timerdan gelen 38 kHz lik dalgayı bir AND gate ile çarpıp çıkan sinyal ile IR LED'i sürebilirsiniz. Böylece 38 kHzde modüle olmuş bir datanız olacak. Daha sonra alıcı kısmında bir de-modulasyon yapıp datayı elde edebilirsiniz.

İşlemci ile 38 Khz üretecegim Hocam mesafe ölçmek için kullanacağım 10 cm den elimi görse yeter fakat burada 2 adet kalem pille uzun bir süre çalişması lazım şimdi onun hesabini yapmam lazım 

OG

Alıntı Yapmesafe ölçmek için kullanacağım 10 cm den elimi görse yeter
ölçmek ise işin çok zor
algılamak ise tamam

ikisi çok farklı şey