11 Temmuz 2020, 23:03:08

Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME


MQ-131 sensörü

Başlatan merve damar, 26 Haziran 2020, 12:49:11

merve damar

Selamlar, ozon gazı algılamak için kullanılan bu sensörü kullanan varmı? MQ-131 sensörü kullanıma başlamadan önce en az 2 günlük ısıtma süresi gerektirir diyor. Böyle bir şey olabilir mi? Bunu fabrika neden yapmamış acaba

yas

Böyle bir şeye neden ihtiyaç olduğunu bilmiyorum fakat böyle bir şey var. Özellikle endüstriyel tesislerde insan sağlığı için kullanılan gaz algılama sistemlerinde çok parametreli sensörler kullanılmakta. Bu sensörler enerji verildikten bir süre sonra devre giriyorlar. Gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim ki en geç devreye giren sensör oksijen ölçen sensörler. Ama öyle 2 gün filanda sürmemekte üzerindeki ekranlarda bulunan geri sayım sayaçları ortam sıcaklığına ve sensörün keyfine bağlı olarak genelde 3600 sn den sıfıra doğru saymaktalar. Sensör enerjili iken indikatör cihazdan kısa süreli olarak söküp taktığınızda bu süre 10 dk civarlarına düşmektedir. Bunun amacı sensörün belli bir süre ortamda çalışır halde bekledikten sonra en doğru ölçümün yapılabilmesi için bir kalibrasyon yöntemi olabilir. Ama 2 gün gerçekten çok uzun bir süre.

merve damar

Yani bu ısıtma süresi ilk kullanımda değil, her ilk enerjilendiğinde mi oluyor? evet uygun süre için 2 gün bekleyin diyor.

Maxim

o başka birşey bence
çünkü bende MQ-5 lpg sensoru var ve kullanıyorum
onun dokumanında da aynı şey yazıyor ama enerji verdikten kabaca 30sn sonra başlıyor ölçmeye.

merve damar

Hepsi aynı mantıkla çalışıyor heralde. ppm değeri okuyor musunuz yoksa belli bir değeri aşınca alarm olsun gibi mi kullanıyorsunuz?

Maxim

26 Haziran 2020, 13:46:31 #5 Son düzenlenme: 26 Haziran 2020, 13:53:14 Maxim
https://www.robotistan.com/lpgpropan-gaz-sensor-karti-mq-5
ürün bu,
0-5 volt çıkışıda var ben komparator tarzı kullanıyorum ama analog çıkışı test etmiştim düzgün çalışıyordu.

merve damar

Doğru ppm değeri okuyabilir miyim ? Datasheette herhangi bir matematiksel formül yok okuduğu değeri ppme dönüştürmesi gerek değil mi?

Maxim

çıkışı ppm olarak test etmedim
zaten bunu yapabilmem için elimde çok ciddi bir LPG gaz kalibratoru olması lazım

merve damar

https://github.com/ostaquet/Arduino-MQ131-driver
Burda arduinoyla örnek vermiş ppm ölçebiliyor. ne kadar doğru bilmem

yas

Alıntı yapılan: merve damar - 26 Haziran 2020, 13:25:03Yani bu ısıtma süresi ilk kullanımda değil, her ilk enerjilendiğinde mi oluyor? evet uygun süre için 2 gün bekleyin diyor.

Evet her enerjilendiğinde beklemek gerekiyor. Enerji kesintisi kısa süreli olursa bazen bekleme süresi de kısa oluyor.
Benim bahsettiğim ürünün tam kodunu bilmiyorum fakat ürün aşağıdaki resimlerdeki gibi. ppm olarak çıkış veriyor. İndikatör üzerinde sensörün ölçüme hazır olup olmadığı bilgisini veren I/O bilgisi de mevcut.