Motor timer ile çalışıyor fakat durmuyor

Başlatan unknownperson, 30 Haziran 2020, 19:10:50

unknownperson

Merhabalar, elimde 2900 rpm havuz motoru var, Cata Sigorta Tipi Zaman Saati CT-9184 ile belirli saat çalıştırıp kapatmak istiyorum. Cata çok sağlam değilmiş bu sebeple araya contactor koymamı söylediler. Elektrikçiye götürdüm kontaktör ile timer bağlantısını yaptı. Timer motoru çalıştırıyor, fakat durdurmaya gelince durduramıyor. Bunun sebebi nedir ?

Melih1802

unknownperson

Hayır tam olarak sistem şöyle iki adet timer biri lamba biri motor(pompa) için bir adet kontaktör var. Bu timerlar kontaktör aracılığıyla motor ve lambaya bağlılar. Oluşan durum da şu şekilde:

Mesela saat 19 ila 20 saati arasında kalan dilimleri çalışması için ayarladım. Saatte 18:30'a ayarlı idi. Timer ilerledi ve 19'a gelince kontaktörü açtı ve motoru çalıştırdı. Sonrasında timer ilerledi saat 20'i geçti dilimler çalışma konumunda olmamasına rağmen motor durmadı. Bu şekilde saat 23'e kadar ilerledi. Şalteri indirmesem sonsuza kadar çalışmaya devam ederdi.

selimkoc

Kontaktörün kontakları test edildi mi? Kontaklarda yapışma tutukluluk olabilir. Neticede bobine enerji gelince manyetik alandan dolayı kontakları çekecek. enerji kesilince de yerine dönecek. Eğer kontaktör doğru çalışıyorsa kontrol devresi enerjiyi kesmiyor demektir.

tekosis

motor bağlamadan sadece kontaktörün çalışıp çalışmadığını test ettiniz mi? Kontaktör çıkışlarınıa ampül bağlayarak deneyin. çalışıyorsa sorunu ona göre tespit edersiniz.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

ipek

Bazı timer'ler özel Latch röle'ler istiyorlar,misal açarken normal DC uyguluyor,fakat kapatıken ,tam ters voltaj uyguluyor,özellikle bahçe sulana depo havalandırma timerleri bu prensipte çalışıyor..

mustafa_cmbz

ilyas KAYA

Kullandığınız timer da start ve stop özeliğini göremedim. Sadece düşen yada yükselen kenar var.
Size programlı bir timer lazım.
Mcb9 gibi programlı bir timer kullanabilirsiniz. Ton ve toff ayarları var.

unknownperson

Timer tırnağı değmiyormuş, timer değiştirdik sorun çözüldü.