TDA2003 yerine ne kullanabilirim?

Başlatan tekosis, 03 Temmuz 2020, 01:40:05

tekosis

Bir arkadaşımın projesine yardımcı olmaya çalışıyorum. Sistemde çalışacak mono bir amfi gerekiyor. maliyetten dolayı 12V/2A smps güç kaynağı ile çalışacak. Bundan dolayı simetrik besleme kullanmayacağım. Net olmamakla beraber 5W ~ 10w aralığında bir güç ihtiyacımız olacak.

Esas konuya geleyim, ses kalitesini baz aldığımızda TDA2003 yerine önerebileceğiniz mono (yoksa stereo da olur), THD oranı daha düşük, dip gürültüsü vermeyen, tek kaynaktan beslenen bir entegre öneriniz var mıdır? Bu arada bass ihtiyacımız fazla değil, orta ve tiz seslere yakın çıkış alacağız.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

RaMu

Kalitesini bilmiyorum ama meşhur pam8403 olur mu.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

tekosis

@RaMu teşekkür ederim. pam8403 biraz zayıf gelecek ancak sizin önerinizden sonra kısa bir araştırma ile aşağıdaki modüle ulaştım.

PAM8610 2x15W modül dikkatimi çekti. Sanırım bu iş görür. Yine de başka tekliflere açığım :)
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

sadogan

tekosis

@sadogan teşekkür ederim. ST nin yayınladığı tda2030 datasheet sayfasında bu entegrenin  ±14V simetrik besleme olacak şekilde beslendiğinde 14W güç harcaması sırasında %0.5 distorsiyon oranı olduğunu belirtmişler.

TDA2003 verilerinde ise;
RL = 4 Ω; Po = 0.05 to 4.5 W şartlarında elde edilen %0.15 lik distorsiyon oranı ki bu simetrik olmayan tek kaynakla elde ediliyor, benim için tda2030'dan daha iyi duruyor. 

mg1980

Bulunur mu bilmiyorum TBA810S.....

https://www.elektroistanbul.com/tba810s.html

tekosis

Alıntı yapılan: mg1980 - 03 Temmuz 2020, 21:38:27Bulunur mu bilmiyorum TBA810S.....

Teşekkür ederim. Yapılacak cihaz tek seferlik bir devre değil de ticari bir ürün olacak.Biraz daha güncel ürünler kullanmak iyi olur.

ferit06

TDA7057AQ, bir inceleyin....  ( 4.5 V,- 18V  arası beslenebiliyor. ayrıca Voltaj kontrollu volum özelliği var...)

Daha önce de başka bir yerde tavsiye etmiştim. Sanki dağıtıcısı benim ;)

diot

Tda2003 de sizi ne memnun etmedi ? Merak ettim doğrusu. Bir çok uygulama için yeterli zaten thd değeri %10 bile olsa kulak bunu algılamayacaktır. Dip gürültüsüne gelince kaliteli bir tda2003 de gürültü yoktur. Eğer 12 voltta güç az geliyorsa td2003 ü köprü olarak kullanabilirsiniz.

tekosis

@ferit06 teşekkür ederim, entegreyi aklımda tutacağım.
@diot uzun zamandır amfi yapmadım. çok eskiden yaptığım amfide de bir dip gürültüsü olduğunu, bir şekilde o hışırtıyı kesemediğimi hatırlıyorum ki belkide sahte üründü. Tabi o zamanki uygulamamla şimdiki aynı olmayacaktır ama yola çıkmadan önce ne tür alternatifler olduğunu görmek istiyorum. Mesela PAM8610 gibi bir üründen hiç haberim yoktu, daha önce dikkatimi çekmemişti bu vesileyle öğrenmiş oldum. :)

OG

Alıntı yapılan: diot - 04 Temmuz 2020, 20:07:22Tda2003 de sizi ne memnun etmedi ? Merak ettim doğrusu. Bir çok uygulama için yeterli zaten thd değeri %10 bile olsa kulak bunu algılamayacaktır. Dip gürültüsüne gelince kaliteli bir tda2003 de gürültü yoktur. Eğer 12 voltta güç az geliyorsa td2003 ü köprü olarak kullanabilirsiniz.
Aynısını soracaktım, tekosis alınır belki diye vazgeçtim.

tekosis, çok kişi ses sistemi toplamanın (pcb dizaynıi, power dizaynı, kablolama, kasalama, match vs) etmenin inceliklerini bilmediğinden sistem gürültülü oluyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

power20

Mesela bu entegrelerde kazancı çok yüksek ayarlayınca aşırı gürültü, uğultu oluyor.

OG

Aşırı kazanç gerekiyorsa önüne temiz PREamplifikatör kullanılmalı
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

diot

Amplifikatör seçimi uygulamaya göre değişir. 3-5Watlık bir güç için tda 2003 gayet yeterli. Ayrıca audio işi biraz tecrübe ister . Preamfiden topraklamaya kadar eleman yerleştirmesinden besleme trafosuna kadar bir çok şey sistemi etkiliyor. Hatta kullanılan elektrolitik kondansatörlerin kalitesi bile etkilemekte. Senelerce anfi imalatı ve tasarımı yaptım. Kullandığım bc446 ve bc556 larda bile 1000 lik 1 torbadan işe yarar 100-150 den fazla çıkmıyordu keza 1n4148 de dahil buna.

power20

Transistör torba ile alınmaması gerekir