ESP8266

Başlatan mr.engineer, 03 Temmuz 2020, 21:22:25

mr.engineer

Merhaba elimde ESP8266-12F Wifi modülü var. Bir FTDI modülü ile bilgisayara bağladım. Beslemesini de adaptör ile yapıyorum. (3.3V) İlk deneme olarak herkesin yaptığı gibi AT komutu yolluyorum fakat 'OK' cevabını alamıyorum.
Reset attığımda aşağıdaki yazılar seri port ekranında çıkıyor. Yazılar düzgün geldiğine göre besleme voltajında ve baudrate de bir sıkıntı yok diye düşünüyorum, GPIO0 pini ile çalışma modunu değiştiriyorum fakat yine bir şey olmuyor.

Bir de güncelleme olayı var ama insanlar genelde güncelleme yapmadan AT komutuna OK cevabı alıyor. Acaba güncelleme olayını mı önce yapmam gerekiyor?

ets Jan  8 2013,rst cause:2, boot mode:(3,7)

load 0x40100000, len 27728, room 16
tail 0
chksum 0x2a
load 0x3ffe8000, len 2124, room 8
tail 4
chksum 0x07
load 0x3ffe8850, len 9276, room 4
tail 8
chksum 0xba
csum 0xba

mr.engineer

Kurduğum devre de aşağıdakinin aynısı

bsenguler

Yanlış hatırlamıyorsam, AT için başka bir firmware yüklemeniz gerekiyor.

LukeSkywalker

Bu modülleri AT ile kullanmak 80MHz işlemciye zulümden başka bişey değil.

mr.engineer

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 03 Temmuz 2020, 22:55:44Bu modülleri AT ile kullanmak 80MHz işlemciye zulümden başka bişey değil.
AT komutuna cevap vermemesi bir sorun olduğunu göstermez mi?

bsenguler

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 03 Temmuz 2020, 22:55:44Bu modülleri AT ile kullanmak 80MHz işlemciye zulümden başka bişey değil.
Burası da doğru :)

mr.engineer

AT için güncelleme yaptım, farklı bin dosyalarını kullanarak da yaptım bir hata almadım, yani güncelleme yapılmış olması lazımdı fakat yukarıda verdiğim şu yazı yine çıkıyor. Ayrıca hiç bir AT komutuna da cevap alamadım.

ets Jan  8 2013,rst cause:2, boot mode:(3,7)

Güncelleme olmuyor galiba. Daha sonra Arduino IDE ile çalıştırdım, ESP üzerindeki ledi yakıp söndüren bir kodu yükledim, yükleme oldu ama çalışmadı.

Modül arızalı olabilir mi? Millet güncelleme bile yapmadan çalıştırabiliyor AT'ye direk yanıt alabiliyor.

Buraya kadar sadece wifi modül ve FTDI kullanmıştım. Şimdi FTDI yerine STM32 kartı kullanmayı düşünüyorum fakat olacağını zannetmiyorum. İnternette bununla ilgili gördüğüm bir örnekte esp8266 için bir kütüphane oluşturulmuş. MCU üzerinden çalıştırıyor ama koda baktığımda yaptığı şeyin AT komutu yollamak olduğunu gördüm. Ben tek bir AT komutuna cevap alabilmiş değilim bu MCU'dan çalıştırma fikri gereksiz geldi.

fide

At komutundan sonra crlf (/r/n) gönderiyorsunuz değil mi?
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

mr.engineer

Alıntı yapılan: fide - 05 Temmuz 2020, 19:52:40At komutundan sonra crlf (/r/n) gönderiyorsunuz değil mi?
Evet, üstelik farklı terminal programlarıyla gönderiyorum ama bir şey olmuyor