UPS önerisi

Başlatan .yaextansions, 07 Temmuz 2020, 15:09:23

.yaextansions

Merhaba arkadaşlar,
Maksimum güçte 350-400W arası çeken bir bilgisayarım var. 80+ Gold bir PSU ile kullanıyorum yani verimliliği yüksek. Bana bir UPS lazım, VA olarak değer veriyorlar lakin VA'nın ne anlama geldiğini çözemedim. Yardımcı olur musunuz?

tunayk

VA demek Volt x Akım anlamına geliyor. Yeni 220V x Çekebileceğiniz akım. PC güç kaynaklarının Cos Phi değeri değişkenlik gösterdiğinden garanti olsun diye bu değeri verirler. 1kVA Online tip alabilirseniz işinizi görür ve  akü dayanım süresi de daha iyi olur. Genelde yarı yük değerinde kaldığınız bir UPS tercih etmek daha avantajlı olacaktır.

400W Güç kaynağı Cos Phi düzeltmesi yoksa 600VA güç çekebilir maksimum da. Böyle birdurumda 650VA bir cihaz almak pek mantıklı olmaz.

.yaextansions

VA'nın ne olduğunu biliyorum da ne kadarının yeterli geleceği hakkında şüphelerim vardı. Yarı yük değerinde olması gerektiğini öğrenmem gerekiyordu:)
Tunçmatik Lite 2 modelini internette kullanan ve memnun olan çok, siz hangi modeli/markayı öneririrsiniz?

OG

.yaextansions biliyorsun da,
tunayk da demişki, o sorunun cevabı sende,
sendeki pc'nin akımında cos kaça düştüğünü başkası nasıl bilsin,

datasında yoksa ve
net cevap istiyorsan farklı koşullarda ölçeceksin

o imkan yok ise, bir kabul ile gideceksin
göreceli olarak, sağda solda yaşadıklarımızdan çıkarımım 0,7 den daha iyi olmayabilir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Sozuak

UPSleri
1- Enerji kesilince pc yi kapatacak kadar vakit olsun
2- Enerji kesilince belli bir süre daha çalıştırsın

Şeklinde seçebilirsiniz. Ne kadar süre gerekli ise kılavuzunda yaan değerlere göre seçim yapabilirsiniz.

Bütçe varsa 2-3KVA ve mümkünse online alın. Bu değerdekilerin hemen hepsi çin ürünüdür. 6-8 adet 12V/9Ah akü barındırır.

250W lık ekran kartım var Boşta (statik 2D) 16-20W GPU ve ek olarak su pompası fan ve 120W işlemcim var boşta statik durumda 20W kadar çekiyor. Bellekler de 20 W olsa Çipset, fanlar ,disk vs boşta 100- 120W civarında yükte de dediğiniz maks güç olsa buradan  kabaca süre hesabı yapabilirsiniz seçeceğiniz güç değerine göre

.yaextansions

Alıntı yapılan: OG - 08 Temmuz 2020, 06:19:43.yaextansions biliyorsun da,
tunayk da demişki, o sorunun cevabı sende,
sendeki pc'nin akımında cos kaça düştüğünü başkası nasıl bilsin,

datasında yoksa ve
net cevap istiyorsan farklı koşullarda ölçeceksin

o imkan yok ise, bir kabul ile gideceksin
göreceli olarak, sağda solda yaşadıklarımızdan çıkarımım 0,7 den daha iyi olmayabilir.
Maalesef ki bulamadım. O halde en kötü koşulu göz önüne alarak hareket edeceğim.
Alıntı yapılan: Sozuak - 08 Temmuz 2020, 08:34:06UPSleri
1- Enerji kesilince pc yi kapatacak kadar vakit olsun
2- Enerji kesilince belli bir süre daha çalıştırsın

Şeklinde seçebilirsiniz. Ne kadar süre gerekli ise kılavuzunda yaan değerlere göre seçim yapabilirsiniz.

Bütçe varsa 2-3KVA ve mümkünse online alın. Bu değerdekilerin hemen hepsi çin ürünüdür. 6-8 adet 12V/9Ah akü barındırır.

250W lık ekran kartım var Boşta (statik 2D) 16-20W GPU ve ek olarak su pompası fan ve 120W işlemcim var boşta statik durumda 20W kadar çekiyor. Bellekler de 20 W olsa Çipset, fanlar ,disk vs boşta 100- 120W civarında yükte de dediğiniz maks güç olsa buradan  kabaca süre hesabı yapabilirsiniz seçeceğiniz güç değerine göre
Bütçem çok değil, belki ikinci el bir UPS alıp akülerini yenilemeyi düşünebilirim. Benim için PC'yi kapatmaya yetecek kadar süre verse yeterli. Bir defa elektrikler kesildiğinde format atmak zorunda kalmıştım, o kadar çalışmam çöpe gitti. Bir daha olsun istemiyorum.
Olabildiğince ucuz 1kVA online bir UPS bakacağım, 2-3kVA bütçemi çok aşıyor . Teşekkürler yardımlarınız için.