İndiksiyon İsitma Projesi

Başlatan Emre_41, 09 Temmuz 2020, 22:45:06

Emre_41

Öncelikle merhaba bir süredir indiksiyon isitma sistemleri üzerine arastirma yapiyorum.

4046 ile rezonans takipli seri rezonans bir sistem oluşturdum. Suan sistemi 100v ac. 5kw trafo ile sebekenden izole olarak besliyorum.

sanayi tipi indiksiyon isiticilarin izalasyon kismi nasildir. Sebekeden dogrultularak direkmi beslenir. Konu ile ilgili tecrubeli arkadaslarin yorumlarini rica ediyorum saygilar.

z

Eger induksiyon isitici bobinini HF transformatorle izole edebiliyorsan beslemeyi de izole etmene gerek kalmaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Emre_41

Sistem seri rezonans oldugu icin zaten is bobini haliyle izole olmus oluyor fakat benim asil takildigim konu sebekeden gelecek hermonikler. İzalasyon trafosu olmasa bile bir emi filitre vardir diye duşundum.

z

O frekansda kapasitoru kisa devre gibi dusun. Dolayisi ile izole olmus olmuyor.

Ustelik sebekeyi tam dalga dogrultugunda bobinin kapasitorden uzak ucu hala canli.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Emre_41

Sebekeyle deneme yapcagim ama ondan önce akimi kontrol altina almam gerekli sanirim. Akimi bir ref voltaj kullanarak bir op-ampla ve akim trofosu ile sinirlarim diye dusunuyorum.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Emre_41 - 10 Temmuz 2020, 11:41:23Sebekeyle deneme yapcagim ama ondan önce akimi kontrol altina almam gerekli sanirim. Akimi bir ref voltaj kullanarak bir op-ampla ve akim trofosu ile sinirlarim diye dusunuyorum.
Yazılım warmı işin içinde yoksa tamamen analogmu..?

Bizim ürünlerimize ait bir vidyo kaydı
https://files.fm/f/qs9j4y9k#;/subscribe

Emre_41

Mehmet abi merhaba

Sistem pic yok analog 4046 ile rezonans takibi yapan bir sistem olusturdum. Akim sinirlamasi olusturabilirsem kararli calisan bir sistem olacak kanisindayim tabiki bizimkisi tamamen heves ve meraktan ticari bir boyutu olmayan calisma. Kendim aslen yedek parca imalatciyim 3-5 kw gucde duzgun birsey yapip atolyemde elmas plaketleri sari kaynagi yapmak icin kullanmak istiyorum videonuzu seyrettim. Gayet profosyonel calismalar.