AutoCad yazı karakterleri

Başlatan z, 14 Temmuz 2020, 06:53:32

z

AutoCad ile çizdiğim metal kutucuğun yüzeyine göze hoş görünecek karakterlerle yazı eklemek istiyorum.

Karakterlerin genişliği ve derinliği de olmalı.

Bu yazı işini AutoCadte nasıl yazarım.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ramazan10

Kolaygelsin

yazıyı TEXT komutu ile yazabilirsiniz.

Genişlik ve derinlik derken 3B yazı gibi mi yazmayı istiyorsunuz.

z

Evet mesela aluminyum yuzeye 2mm x 2mm  boyutlarindaki karakterlerle 0.2 mm derinlikte yazi yazmak istiyorum.

Sanki asit 0.2 mm yemis te izi kalmis gibi.

Andromeda

.. ona uygun hazır bir yazı tipi varsa font yükleme yapılarak yazılabilir. Sonra text komutu ile o yazı tipi seçilir.. autocad içinde bu tip hazır yazı tipleri vardır belki..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

bocek

Hocam Autocad'de 3 boyut olayı biraz zordur.
TinkerCad'i deneyin çok rahat yaparsınız. Kurulum yapmıyorsunuz tarayıcıdan direkt çalışıyor.

www.tinkercad.com

Yabancı değil aynı aileden.
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

ramazan10

Alıntı yapılan: z - 15 Temmuz 2020, 16:32:12Evet mesela aluminyum yuzeye 2mm x 2mm  boyutlarindaki karakterlerle 0.2 mm derinlikte yazi yazmak istiyorum.

Sanki asit 0.2 mm yemis te izi kalmis gibi.

1" border="0

resimdeki gibi bir çalışma istediğiniz gibi olmuş mu ?

z

Yazida derinlik varsa yani 3D nesne ise ve yazi karakterlerini guzel karakterler yapabileceksem olmus.

Text butonuna basip karakter tipini de secip yazi yazabiliyorum fakat bunu extrude edemiyorum. Dolayisi ile de  3D objelerle butunlestiremiyorum.

ramazan10

Alıntı yapılan: z - 16 Temmuz 2020, 01:11:37Yazida derinlik varsa yani 3D nesne ise ve yazi karakterlerini guzel karakterler yapabileceksem olmus.

Text butonuna basip karakter tipini de secip yazi yazabiliyorum fakat bunu extrude edemiyorum. Dolayisi ile de  3D objelerle butunlestiremiyorum.

Evet sösylediğiniz gibi 2D yazı vektörel formata çevrilmiş  (autocad dilinde patlatılmış) olup, kalınlık verilmiştir.

EXTRUDE etmeye gelince, TOOLS >  workspaces > 3D modeling seceneginden 3D cizime gecmeniz gerekiyor.

Buradan yaziyi TEXT komutu ile yazip istediginiz ayarlari yaptiktan sonra, > TXTEXP komutu > yazi sec enter diyerek yaziyi patlatiyoruz.

BO komutunu uygulayip (BOUNDARY) > yaziyi secip enter diyerek yaziyi birlestiriyoruz

(WIEV) menusunden, izometrik gorunum veriyoruz .

EXTRUDE komutu > objeyi secip > komut satirina istediginiz olcuyu girdiginizde (yon icin mouse x,y,z istediginiz yone cekmeniz gerekir) yaziya kalinlik verilmis olacaktir.

MOVE komuta ile parcanin ustune tasiyoruz, surukle burak ile yazyi istedigimiz kadar solid parcaya gomuyoruz.

SUBTRACT komutunu uygulayip, once parcayi seciyoruz,  sonra yaziyi secip enter dedigimizde parcayi oymus oluyoruz.

islem bu kadar

z

TXTEXP komutu ACAD2002'de yok galiba.

Txt komutuyla yazdıgım yazıyı dogrudan explode edersem geriye incecik yazı kalıyor.

BO komutu ardından yazıyı seçtiğimde ise "Valid hatch boundary not found" diyor.

ramazan10

Alıntı yapılan: z - 16 Temmuz 2020, 14:50:46TXTEXP komutu ACAD2002'de yok galiba.

Txt komutuyla yazdıgım yazıyı dogrudan explode edersem geriye incecik yazı kalıyor.

BO komutu ardından yazıyı seçtiğimde ise "Valid hatch boundary not found" diyor.

ACAD2002 yi hiç kullanadım 2008 den başladım. Sanırım yoktur her yıl yeni bir ozellik ekliyorlar.

Guncellemek ıstersenız yenı versiyon paylasabıilirim. 

suan 2021 kullanıyorum paylasabilirim veya 17-18-19 surumleride olabilir biraz daha az yer kaplar bu sürümler.

Yeni sürümlerde komutlara hızlı ulaşabilirsiniz ve menu erişimleri kolaydır.

Kısa bir video hazırlayacaktım ama tam beceremedim. Ama tekrar denerim. Bir  de olmasını tahmin ettiğim bir kaç yontem daha var onlarıda deneyeceğim.