Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Minik Punch Press yapmak

Başlatan z, 16 Temmuz 2020, 15:08:25

z

10x10 cm ebalarında 1mm kalınlığındaki aluminyum levhaya daire ve kare delikler açmam lazım. (4mm daire ve 4x4 kare punch ile yapılabilecek delikler)

Bunun için (10x10 levhayı da büyük levhadan kesecek ve oyuklarını açacak) kesme kalıbı yaptırmak istesem tahminimce servet ödemem gerekecek.

Çin'de punch pressler için erkek dişi çeşitli ebatlarda punch aparatları var ve cok da ucuz.

Hiç hidrolik pompa vs işine girmeden redüktörlü bir motorla eksantirik press yapabilimiyim diye hayal kurmaya başladım.

Mekanizmanın altına cnc XY pozisyonlayıcıyı yaparım presin gövdesini de 1..2 cm kalınlığındaki kalın lamaları kaynatarak yaparım.

Fakat 1mm kalınlıktaki aluminyumu bu tekniklerle yapacağım makine ile mükemmel oyabilirmiyim hiç fikrim yok.

Biraz beyin cimlastiği yapalım.

Tabiki bu durumda büyük levhadan 10x10 küçük levhayı bir başka teknikle kesip elde etmem lazım.

Arabenibulbeni
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Cemre.

Lazer kesim olmaz mı? Lazer kesim yapan herhangi bir yerden istediğiniz ebat ve adette sipariş verme imkanınız olur..

z

Maliyet ve capak konusu midemi bulandiriyor.

tunayk

Lazerde çapak işi sizin düşündüğünüz pres işinden çok çok az ya da hiç olmayacaktır. Maliyet konusu tartışılır ancak Ostim de her yer lazer kesimci. Maliyetler oldukça düşük. Hatta birçoğu kesme bükme işlemlerini de yapıp hazır ürün verebiliyor uygun fiyata. Çizim verin yeterli.

z

Capak derken 10x10 cm kenar kesimlerdeki capaklar. Coksa oyuklardaki capak sorun degil.

Peki 1.5 mm tabaka aluminyumdan 60 x 60 mm parcalari laserle kestirmek bunun da icine 6 kucuk delik actirmaya kalksam
kac liraya mal olur?

muhendisbey

Düzgün bir makinede 1mm kalınlıktaki sacda çapak problemi yaşamazsınız.

Sac sizden olacaksa çok bir şey tutmaz. Adetli olursa çok daha uygun da olur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

power20

Ben lazer ile bir tabaka sac kestirmiştim. Orijinal olan daha kalındı. Gereksiz olduğunu düşünerek ince olandan aldım.  Kabarma yapıyor. İnce levha deneme için az miktarda kesilmesinde yarar var.

Melih1802

ÜC

Lazerde çizimi veriyorsunuz , programlarının çıkaracağı verilere göre fiyat veriyorlar.
  İş bankasının arkasındaki sokakta Atlas lazer var , İlker beyden fiyat alabilirsiniz 

atlaslazer@hotmail.com

Ersin

https://www.haksanmakina.com.tr/?d532/masaustu-eksantrik-pres-tezgahi.html
Bu tarz bir pres işini görür,  adet az ise manüel de kullanılabilir. Link, google da ilk çıkanı ekledim fikir vermesi için.2-3 sene önce 6-8 bin gibi fiyatları vardı.