TPS61097 Çalışma sorunu

Başlatan Mucit23, 22 Temmuz 2020, 00:10:09

Mucit23

Eğer mosfetle gerilimi komple kesebilirsem MCU'yu uyku moduna sokmakla uğraşmayacağım. TPS63030 da güzel fakat TR de bulamadım.

Post filter olayını deneyeceğim ama öncelikle boost bobinini değiştirince TPS61097 çıkışındaki ripiller nasıl olacak onu görmek istiyorum. Ama yinede 1mH civarı 5x5mm ufak indüktörlerden alacağım. Elimin altında bulunsun.
https://ozdisan.com/pasif-komponentler/induktorler/sabit-induktorler/YS54-102M
Çıkış akımı düşük olduğundan Post filter'in iç direncinin yüksek olması çok sorun olmayacak. 10ohm altı olsa yeterli olur sanırım.

Hocam Sabit 3.3V'a ihtiyaç duymam biraz sıkıntı. LCD driver donanımı LCD'yi biaslama için Besleme voltajını kullandığı için düşük voltajlarda düzgün çalışmıyor. Hatta voltaj düşük olunca LCD Driver'i init edemiyorum.

CLR

TPS63030'un quiescent current çok yüksek, alternatif olarak benzer IC'ler bakılabilir.   

Şimdi projeyi tam bilmediğim için maliyet/adet/amaç vs, burada mecburen sallıyorum.
Çok iyi besleme istiyorsan step-up + post filter + LDO'da yapabilirsin, 500nA, 1uA'lik LDO'lar var
Knowledge and Experience are Power

sadogan

3.6 volta  10 uA öiçtüm daha düşük gerilimlerde ne olur bilmiyorum.
@Mucit23  induktor linki verdiğin firmaya bakabilirsin

x-nomek

TPS61097 bu modeli artık Tİ kullanmayın demiş
peki bunun yerine kullanacağız önermemiş çok iyi İngilizcem olmadıgı için web sitesinden buna benzer birşey bulamadım ?
bana önerebilceginiz yeni nesil daha düşük akım çeken bir chip varmi bende pile çalişan devreler yapıyor ve uyku modu devamli sokuyorum onun için pil ne kadar uzun giderse benim için çok iyi

Harici supervisor IC  nedir ?

Alıntı yapılan: ibocakir - 23 Temmuz 2020, 11:24:16Harici supervisor IC kullanmayı da deneyebilirsiniz. İstediğiniz threshold'a gelince HIGH ya da LOW olarak sürüp regülatörü enable/disable edebilirsiniz.

Örnek: APX809

https://www.digikey.com/products/en?keywords=APX809

Mucit23

@sadogan Evet özdisanda varmış yeni farkettim. Alıp deneyeceğim. Bunda 61097'deki gibi Baypass durumu yok anladığım kadarıyla. EN=0 yaparsam komple çıkış kapatılıyor. Eğer bu olursa bu çip ile devam edebilirim. EN için aşağıdaki gibi bir açıklama mevcut.

Ama yinede TPS61097'yi düzgün çalıştırmak istiyorum. Buda işimi görecek.

TPS61097nin çıkışını skop ile görüntüledim.

1Mhz anahtarlama frekansını görüyorum. Ama sanki şu taktığım 10uH bobin hiçbir halta yaramıyor. DC giriş 2.76V, En=0 iken bunu aynen çıkışta görüyorum. Fakat EN=1 Yaparsam skoptaki gibi çıkış alıyorum. Bobinin çalışma frekansının düşük olması bu kadar etkiler mi sorgulamaya başladım.

RaMu

Boost converter seçerken özellikle seninki gibi
low power uygulamalarında
giriş çıkış gerilimlerine ve çekilen akıma göre verim grafiklerine dikkat etmek lazım.
Genel kullanacağın akım değerine göre verimin çok kötü olma ihtimali var.

İşlemcin iki pilin bitti deneceği 0.9V + 0.9V değerinde zaten çalışabiliyor herhalde.
Diğer entegrelerin durumu ne
analog ölçme işi var mı ona göre stratejide değiştirebilirsin belki.

Lcd için  mcu dan bir pwm pini ayarlayabiliyorsan gerilim katlayıcı kullanabilirsin.
Lcd akım ihtiyacı düşük zaten.
https://youtu.be/I4ED_8cuVTU
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Mucit23

Selamlar. Araya bayram vs girince çok uğraşamadım. Fakat bobini değiştirip birkaç deneme yaptım. İlk önce daha yüksek frekanslı 10uh bir bobin takıp deneme yaptım. Post filter olmayınca sonuç pek değişmedi. Fakat çıkışa post filter ekşetince sonuç biraz daha iyi oldu. Fakat istediğim Akımları sağlayamıyor. Bana yaklaşık olarak 20ma civarı bir akım gerekiyor. Yaptığım sistemde max 5ma çekebiliyorum.

TPS61097 İle bu akımlar çıkamadım. Devreyi nasıl modifiye etmek lazım bilmiyorum. Bobini yeterli akımı kaldırabilmesi gerekiyor.

TPS63030'u henüz denemedim. Çok küçük endüktans ile çalışıyor. Yaklaşık değerde bir bobin yapıp deneyeceğim.

@CLR Abi akım konusunda neler yapılabilir. Akım çekmezsem harika çalışıyor TPS61097. Fakat 5ma den sonra çıkış voltajı aşırı derece düşüyor. Akım yok ise çıkış 3.3v civarı son derece stabil.

Mucit23

Up,

İncelediğim örneklerde hep 3x3mm lik minik bobinlerden kullanılmış. Ben bu bobinlerden istediğim akımları çekemiyorum. 8mA civarı akım çektiğimde çıkış voltajı 3.3V'dan 2.8V civarına düşüyor. Ama yükteyken post filter sonrası çıkış gerilimi oldukça temiz. Sadece voltaj düşüyor.