22 Ekim 2020, 00:11:03

Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME


Linux tabanlı ucuz ethernet arayüzü

Başlatan kenan_re, 24 Temmuz 2020, 15:57:41

kenan_re

Merhabalar, bir araştırma esnasında buldum kendisini. Her zaman ki gibi yine Çinli arkadaşların şaşırtan ürünlerinden biri. Bir çok uygulamaya uyum sağlayacak bir şey ve fiyatı inanılmaz. Aynı zamanda farklı platformlarda(FreeRTOS,RTOS) satışıda var.
İncelme için link


tunayk

Güzel ürünmüş.  Piyasada Ethernet seri dönüştürücüleri 90$ dan aşağı vermiyorlar.  Bari uygun fiyatlı çözüm üretilebilir kısa yoldan.

gokhangokcen

Bu tarz ürünlerin içerisinde sanırım gömülü mac adresi geliyor. W5500 ya da benzer enc tarzı ürünler ile yaptığımız ethernet donanımlarında ise mac adresini kafamıza göre biz belirliyoruz. internete çıkmayacak iç ağda kullanırsak sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Fakat bir ürün geliştirip piyasaya satarken/sattığımızda böyle bir şeyin bize ne gibi zararı olur? MAC adresi satın alınıyor diye biliyorum. Nereden ve kaç lira karşılığında alırız? Prosedür nasıldır?
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

brandice5

https://www.macvendorlookup.com/mac-address-generator

Bu site kullanımda olmayan istediğin kadar rastgele adres üretiyor. Burdan mac leri alıp kullanabilirsin.

tunayk

Hiç yoktan bir çözüm sayılabilir ancak ticari bir ürün ise gittiği yerde MAC yüzünden çalışmayabilir.

sımışka

Bu mac olayı benimde kafamı kurcalıyor. Bir üründe w5500 kullandım. Plc ile modbus üzerinden haberleşecek. Olurda fabrikaya kurma durumu olursa kullandığım random MAC yarın öbür gün başımıza bela olur mu , satın almadan nasıl bu durum çözülür ?


bsenguler

Yerel ağda MAC adresleri aynı olmamak kaydıyla sorun olmaz, internete çıksa da sorun olmaz sonuçta MAC adresi L2 yi ilgilendirir.

gokhangokcen

@ErsinErce üstad, linkini verdiğin eepromda benzersiz kimlik numarası microchip tarafından programlanmış geliyor ve bunu mac adresi olarak kullanabiliriz doğrumu anladım ?
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

ErsinErce

aynen microchip benzersiz mac adresi satıyor bu şekilde

gokhangokcen

Yeri gelmişken aklıma takılan bir mevzu daha var bu yeni işlemcilerde bulunan unique id meselesi. Bunu mac adresi olarak kullanabilir miyiz? Neticede benzersiz aynısından başka yok.Bu durumu bilgili bir arkadaş aydınlatırsa sevinirim.

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/MAC_adresi
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

yldzelektronik

Alıntı yapılan: gokhangokcen - 26 Temmuz 2020, 14:15:30Yeri gelmişken aklıma takılan bir mevzu daha var bu yeni işlemcilerde bulunan unique id meselesi. Bunu mac adresi olarak kullanabilir miyiz? Neticede benzersiz aynısından başka yok.Bu durumu bilgili bir arkadaş aydınlatırsa sevinirim.

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/MAC_adresi

STM32 de Uniq ID 96 bit, MAC ID 48 bit. Çok da Uniq olacağını sanmıyorum.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

bsenguler

Dünyada üretilen tüm wireless-ethernet-bt vs vs gibi cihazların MAC adresleri tekildir ama yasal olmayan şekilde klonlanmış veya değiştirilmiş olanlar için bir şey söylemek hata olur.