Nem Sensörü Kontrolü

Başlatan bedi, 25 Temmuz 2020, 14:12:40

bedi

Merhaba arkadaşlar. Nem sensorleri üzerine bir çalışma yapıyorum. elimde endustriyel nem sensörü mevcut. içini açıp baktığımda probe olarak zirkonya oksijen sensörü kullanıyor. Bu sensörü kullanarak bir kontrol kartı tasarlamaya çalışıyorum. Biraz araştırdıktan sonra araçlarda kullanılan oksijen sensörünün elemdeki sensorun görsel olarak birebir aynısı olduğunu farkettim. İçinden 4 tane kablo çıkıyor iki tanesi zirkonya tüpü ısıtmak amaçlı artısı ve eksisi diğer iki kablo ise sensör çıkış bilgisi 0-1v arası. Nem sensorleri oksijen bilgisine dayanarak nem ölçümü sağlıyor ancak anlamadığım nokta sıcaklık bilgisi. Bu sensor bana sıcaklık bilgisi de veriyor olması lazım çünkü nemi hesaplarken sıcaklık bilgisini de kullanmak zorunda. ancak sıcaklık ölçebileceği herhangi bir kablo yok. fakat sensor kartı sıcaklık bilgisi ve nem bilgisi veriyor. Bu sıcaklık bilgisini sizce nereden alıyor? Yüksek sıcaklıklarda nem sensörleri ile çalışan varsa hangi sensörü tercih ettiniz? sıcaklık 250 C dereye kadar çıkmaktadır.

free album sites

RaMu

4 kablo:
1-2 ısıtıcı,
1-3 nem bilgisi
1-4 sıcaklık bilgisi
gibi olabilir mi?
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

bedi

Merhaba @RaMu  İki adet siyah kablo bir adet beyaz ve bir adet mavi kablo var sensörde. Siyah kablolar ile içindeki rezistansı ısıtıyorum. Beyaz ve mavi kablo ile ölçüm yapıyorum ve beyaz kablo toprağa bağlı.

RaMu

Isıcıya seri sensör bağlandığıda oluyor.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Sozuak

Bu bildiğimiz arabalardaki lambda sensörü nem ile alakası yok bence.

ete

Yüksek sıcaklıkta (100 derece üzerinde) nem ölçümü söz konusu olunca genellikle zirkonyum esaslı Oksijen sensörleri kullanılmaktadır. Zira şöyle bir kaide mevcut.
"The amount of humidity in the air (water content) on the oxygen concentration. As water content increases, this reduces the oxygen content (called partial pressure) of oxygen in the air. Thus it would make sense that during humid conditions, less oxygen is available in the air."
 Bu açıklamanın tercümesi ,
"Oksijen konsantrasyonu üzerindeki havadaki nem miktarı (su içeriği). Su içeriği arttıkça, havadaki oksijenin oksijen içeriği (kısmi basınç olarak adlandırılır) azalır. Bu nedenle, nemli koşullar altında havada daha az oksijen bulunması mantıklı olacaktır."
Dolayısıyla ortamdaki  oksijen miktarını ölçerek olması gereken miktar ile karşılaştırarak havada ne kadar nem olduğunu hesaplayabilirsiniz.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

Sozuak

Yani aslında arabalarda yakıt sisteminde kullanılan bildiğimiz lambda sensörü dolayısıyla ısı ölçümü vs yok direkt nem ölçümü de yok.

bedi

@ete hocamında dediği mantıkta çalışmaktadır sensör. ancak ilave olarak bu sensörün kontrol kartından ben sıcaklık bilgisi alabiliyorum. ve ete hocam bu sensör oksijeni ölçüyor ve ona göre bize bir nem bilgisi verebiliyor ancak bağıl nem sıcaklıkla bağlantılı. sıcaklık bilgisini nereden alıyor sizce. yada bağıl nem olmaksızın oransal bir ifade mi veriyor bize?

gokhangokcen

Merhabalar, @bedi sistemle alakalı bir sonuca ulaştın mı acaba?

Geçenlerde bizede böyle bir sensör geldi. İçerisinde basınç sensörü, oksijen sensörü ve ısıtıcı vardı. Bu bilgilerden nem oranı nasıl hesap ediliyor acaba? Bende merak ediyorum.
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.