Uygun fiyatlı ve az güç tüketen referans voltaj çözümü.

Başlatan LukeSkywalker, 26 Temmuz 2020, 16:27:32

WrtM

Merhaba, STM8S serisi minimum voltaj referansı 2.75 Volt. Tl431 için paylaştığınız şemalar bu MCU'ya referans olmak için uygun değil(2.5V üretiyorlar zira). Zener voltajını(TL431) external resistor bağlayarak elde etmelisiniz. Ayrıca STM8S003 adc refence pinleri(VREF) bazı modellerinde yok kontrol etmenizi öneririm. Tam üretici kodu vermediğiniz için kontrol edemedim.

LukeSkywalker

Kullandığım MCU STM8003F3.
Yani harici Adc Vref pinleri bulunmuyor. Bu sebeple TL431 çıkışındaki voltajı bildiğim için ADC'nin bir kanalıyla bu voltajı ölçüp adım voltajını hesaplıyorum. Daha sonra bu adım voltajını kullanarak başka bir kanaldan besleme voltajını ölçebiliyorum. Sistem şu anda gayet güzel çalışıyor 14500 batarya ile.

LukeSkywalker

Tekrar merhaba.
STM8S003 mikrodenetleyicisinde dahili voltaj regülatörü için Vcap adında bir adet kapasitör  pini bulunmakta. Bu pine dahili 1.8V regülatör için harici bir kapasitör bağlıyoruz. Ben acaba TL431 yerine bu Vcap pinindeki 1.8V voltajı referans olarak kullansam bir problemle karşılaşırmıyım? TL431 ucuz bir çip fakat 15000 tane kullanılınca baya para ediyor.
Edit: Test ettim. Akim sarfiyatım uyku anında 5uA den 76uA e çıktı. Vazgeçtim.