STM32CUBEIDE stm32f0xx.h kütüphanesi yok!!

Başlatan pwr_24, 27 Temmuz 2020, 19:44:56

pwr_24

Merhaba arkadaşlar. Ubuntuya stm32cubeide'nin en son versiyonunu kurdum. register seviyesinde kod yazmak için stm32f0xx.h kütüphanesi kullanıyordum fakat bulamadım sorun nasıl çözülür. Teşekkürler

M_B

Stm32f0xx ile ilgili bir basit proje olusturup Code Generate etmeden önce
Project Manager kısmında
Advanced Settings kısmına gelip
GPIO ve RCC Karşısında HAL vardır.
Onları tıklayıp LL yaptıktan sonra Code Generate yapın işlem bitiminde
ilgili klasorde kutuphaneniz olacaktır.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

pwr_24

Alıntı yapılan: M_B - 27 Temmuz 2020, 20:09:26Stm32f0xx ile ilgili bir basit proje olusturup Code Generate etmeden önce
Project Manager kısmında
Advanced Settings kısmına gelip
GPIO ve RCC Karşısında HAL vardır.
Onları tıklayıp LL yaptıktan sonra Code Generate yapın işlem bitiminde
ilgili klasorde kutuphaneniz olacaktır.

Cevap ıcın teşekkürler. Yalnız STM32CUBE projesi oluşturmadan yani ilgili kısmı empty seçerek nasıl kütüphaneyi çağırırım.

Tagli

Onlar hazır olarak gelmiyorlar maalesef. ST'nin sitesinden STM32CubeF0 paketini indirmen gerekiyor. Bu paketin içinde hem işlemcinin header dosyaları, hem de CMSIS kütüphaneleri var. Ek olarak HAL kütüphanesi falan da var ama onları kullanmayacaksın zaten. Ancak paketin içindeki CMSIS son versiyon olmuyor genelde. CMSIS'in son versiyonunu istiyorsan kendi sayfasından indirmen gerek.

Alternatif olarak STM32CubeF0 paketini STM32CubeMX'in menüsünden de indirebilirsin. Ubuntu'da /home klasörü altında STM32Cube adında (ya da ona benzer bir şeyler) bir klasör açıp oraya atıyor. Sitesinden indirmekle aynı yere çıkıyor.

Burada F103 için örnek proje paylaşmıştım, belki fikir verir.
Gökçe Tağlıoğlu

pwr_24

Alıntı yapılan: Tagli - 27 Temmuz 2020, 20:38:19Onlar hazır olarak gelmiyorlar maalesef. ST'nin sitesinden STM32CubeF0 paketini indirmen gerekiyor. Bu paketin içinde hem işlemcinin header dosyaları, hem de CMSIS kütüphaneleri var. Ek olarak HAL kütüphanesi falan da var ama onları kullanmayacaksın zaten. Ancak paketin içindeki CMSIS son versiyon olmuyor genelde. CMSIS'in son versiyonunu istiyorsan kendi sayfasından indirmen gerek.

Alternatif olarak STM32CubeF0 paketini STM32CubeMX'in menüsünden de indirebilirsin. Ubuntu'da /home klasörü altında STM32Cube adında (ya da ona benzer bir şeyler) bir klasör açıp oraya atıyor. Sitesinden indirmekle aynı yere çıkıyor.

Burada F103 için örnek proje paylaşmıştım, belki fikir verir.

Sanki STMCUBEIDE 1.2 de felan içinde gömülü vardı. Onu kursak uğraşmayız heralde?

Tagli

Projeyi empty olarak oluşturursan gelmiyor. Hep o şekildeydi. Evet, elle eklemek biraz zahmetli. Klasörleri kopyalamak yetmiyor, derleme ayarlarından include directory olarak göstermen de gerekiyor. Hatta ana header'ın senin işlemciye ait olan alt header'ı bulması için bir de sembol tanımlaması yapman gerekli. O yüzden aslında farklı aileler için birer şablon proje bulundurup yeni bir projeye başlayacağın zaman bunlardan kopyalamak daha rahat olabilir. Ama tabi kütüphaneleri de ara ara güncellemek gerekebilir.

Projeyi empty olarak değil de Cube ile oluşturup ondan sonra kullanmayacağın her şeyi silmek de bir yöntem olabilir. Ama epey bir çer çöp temizlemen gerekir. Ben empty olarak oluşturmayı tercih ediyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

pwr_24

Alıntı yapılan: Tagli - 27 Temmuz 2020, 20:52:38Projeyi empty olarak oluşturursan gelmiyor. Hep o şekildeydi. Evet, elle eklemek biraz zahmetli. Klasörleri kopyalamak yetmiyor, derleme ayarlarından include directory olarak göstermen de gerekiyor. Hatta ana header'ın senin işlemciye ait olan alt header'ı bulması için bir de sembol tanımlaması yapman gerekli. O yüzden aslında farklı aileler için birer şablon proje bulundurup yeni bir projeye başlayacağın zaman bunlardan kopyalamak daha rahat olabilir. Ama tabi kütüphaneleri de ara ara güncellemek gerekebilir.

Projeyi empty olarak değil de Cube ile oluşturup ondan sonra kullanmayacağın her şeyi silmek de bir yöntem olabilir. Ama epey bir çer çöp temizlemen gerekir. Ben empty olarak oluşturmayı tercih ediyorum.

Koskoca ST bizi cubemx e mahkum ediyor. şaka gibi yaw