Initilize durumunda flash flag sorunu

Başlatan robikod, 28 Temmuz 2020, 10:00:34

robikod

Yaşadığım çok ilginç bir durumu sizlerle paylaşmak istiyorum belki bir çözüm bulabiliriz. Stm32f4 ile kod yazarken bir durum farkettım ve bu durumun daha büyük sorunlara yol açabileceğini düşünüyorum o yüzden çözüm arıyorum.
Smt32 'yi initilize ettiğimiz fonksiyonlardan birinin içerisinde bu mesela CAN1_Init olsun en sonunda serialprint fonksiyonunu ekleyip şunu yazdırmak istedim.
SerialPrint("CAN 1 initilizing successfull") daha sonra bu ekrana başarılı bir şekilde yazıldı ta ki ben Flash ile ilgli bir sorun yaşayana kadar. Daha sonra bu şekilde kullandığımda anladım ki FLASH_SR registerı içerisinde başlangıç anında "0" olması gereken bitler bu serialprint 'den sonra "1" olarak set oluyorlar. Bu çok büyük sorunlara yol açıyor. Belki flash ile ilgili işlemlerde bu flagleri clear yapmak geçici bir çözüm olabilir ancak arka planda başka sorunlarda mevcut olabilir. Ayrıca SerialPrint içerisindeki karakter sayısını 18'den az tutarsam bu sorunu gözlemlemiyorum.

Bende sorunu anlayabilmek için HAL_UART_Transmit fonksiyonunu debug yapmaya çalıştım, bu fonksiyonun içerisinde UART_WaitOnFlagUntilTimeout fonksiyonu var bu fonksiyona gelip   burada flash registerlarını kontrol ettim. while((__HAL_UART_GET_FLAG(huart, Flag) ? SET : RESET) == Status) bu kontrolü 12 kez yaparsa Flash flaglerinin 1 olduğunu farkettim.

Sizce buna ne sebep olmuş olabilir. Kodu sadece initilize anında bırakıyorum başka bir kod çalışmıyor.

void SerialPrint(const char *serial_data, ...)
{

char uartbuffer[1024]="";
  va_list arg;
  va_start(arg, serial_data);
  uint16_t len = vsnprintf(uartbuffer, 1024, serial_data, arg);
  va_end(arg);
  HAL_UART_Transmit(&huart2, (uint8_t *)uartbuffer, strlen(uartbuffer), 100);
}

static HAL_StatusTypeDef UART_WaitOnFlagUntilTimeout(UART_HandleTypeDef *huart, uint32_t Flag, FlagStatus Status, uint32_t Tickstart, uint32_t Timeout)
{
  /* Wait until flag is set */
  while((__HAL_UART_GET_FLAG(huart, Flag) ? SET : RESET) == Status)

{

debugUARTArray[3]=__HAL_FLASH_GET_FLAG(FLASH_FLAG_EOP | FLASH_FLAG_OPERR | FLASH_FLAG_WRPERR | FLASH_FLAG_PGAERR | FLASH_FLAG_PGPERR | FLASH_FLAG_PGSERR);
    /* Check for the Timeout */
    if(Timeout != HAL_MAX_DELAY)
    {
      if((Timeout == 0U)||((HAL_GetTick() - Tickstart ) > Timeout))
      {
        /* Disable TXE, RXNE, PE and ERR (Frame error, noise error, overrun error) interrupts for the interrupt process */
        CLEAR_BIT(huart->Instance->CR1, (USART_CR1_RXNEIE | USART_CR1_PEIE | USART_CR1_TXEIE));
        CLEAR_BIT(huart->Instance->CR3, USART_CR3_EIE);

huart->gState  = HAL_UART_STATE_READY;
        huart->RxState = HAL_UART_STATE_READY;

/* Process Unlocked */
        __HAL_UNLOCK(huart);

return HAL_TIMEOUT;
      }
    }
  }

debugUARTArray[4]=__HAL_FLASH_GET_FLAG(FLASH_FLAG_EOP | FLASH_FLAG_OPERR | FLASH_FLAG_WRPERR | FLASH_FLAG_PGAERR | FLASH_FLAG_PGPERR | FLASH_FLAG_PGSERR);
  return HAL_OK;
}

HAL_StatusTypeDef HAL_UART_Transmit(UART_HandleTypeDef *huart, uint8_t *pData, uint16_t Size, uint32_t Timeout)
{
  uint16_t* tmp;
  uint32_t tickstart = 0U;

/* Check that a Tx process is not already ongoing */
  if(huart->gState == HAL_UART_STATE_READY)
  {
    if((pData == NULL ) || (Size == 0))
    {
      return  HAL_ERROR;
    }
     debugUARTArray[0]=__HAL_FLASH_GET_FLAG(FLASH_FLAG_EOP | FLASH_FLAG_OPERR | FLASH_FLAG_WRPERR | FLASH_FLAG_PGAERR | FLASH_FLAG_PGPERR | FLASH_FLAG_PGSERR);
    /* Process Locked */
    __HAL_LOCK(huart);

huart->ErrorCode = HAL_UART_ERROR_NONE;
    huart->gState = HAL_UART_STATE_BUSY_TX;

/* Init tickstart for timeout managment */
    tickstart = HAL_GetTick();
    debugUARTArray[1]=__HAL_FLASH_GET_FLAG(FLASH_FLAG_EOP | FLASH_FLAG_OPERR | FLASH_FLAG_WRPERR | FLASH_FLAG_PGAERR | FLASH_FLAG_PGPERR | FLASH_FLAG_PGSERR);
    huart->TxXferSize = Size;
    huart->TxXferCount = Size;
    while(huart->TxXferCount > 0U)
    {
  debugUARTArray[2]=__HAL_FLASH_GET_FLAG(FLASH_FLAG_EOP | FLASH_FLAG_OPERR | FLASH_FLAG_WRPERR | FLASH_FLAG_PGAERR | FLASH_FLAG_PGPERR | FLASH_FLAG_PGSERR);

huart->TxXferCount--;
      if(huart->Init.WordLength == UART_WORDLENGTH_9B)
      {
        if(UART_WaitOnFlagUntilTimeout(huart, UART_FLAG_TXE, RESET, tickstart, Timeout) != HAL_OK)
        {
          return HAL_TIMEOUT;
        }

tmp = (uint16_t*) pData;
        huart->Instance->DR = (*tmp & (uint16_t)0x01FF);
        if(huart->Init.Parity == UART_PARITY_NONE)
        {
          pData +=2U;
        }
        else
        {
          pData +=1U;
        }
      }
      else
      {
        if(UART_WaitOnFlagUntilTimeout(huart, UART_FLAG_TXE, RESET, tickstart, Timeout) != HAL_OK)
        {
        debugUARTArray[8]=__HAL_FLASH_GET_FLAG(FLASH_FLAG_EOP | FLASH_FLAG_OPERR | FLASH_FLAG_WRPERR | FLASH_FLAG_PGAERR | FLASH_FLAG_PGPERR | FLASH_FLAG_PGSERR);

return HAL_TIMEOUT;
        }
        huart->Instance->DR = (*pData++ & (uint8_t)0xFF);
        debugUARTArray[9]=__HAL_FLASH_GET_FLAG(FLASH_FLAG_EOP | FLASH_FLAG_OPERR | FLASH_FLAG_WRPERR | FLASH_FLAG_PGAERR | FLASH_FLAG_PGPERR | FLASH_FLAG_PGSERR);

}
    }

if(UART_WaitOnFlagUntilTimeout(huart, UART_FLAG_TC, RESET, tickstart, Timeout) != HAL_OK)
    {
      debugUARTArray[10]=__HAL_FLASH_GET_FLAG(FLASH_FLAG_EOP | FLASH_FLAG_OPERR | FLASH_FLAG_WRPERR | FLASH_FLAG_PGAERR | FLASH_FLAG_PGPERR | FLASH_FLAG_PGSERR);
      return HAL_TIMEOUT;
    }
debugUARTArray[11]=__HAL_FLASH_GET_FLAG(FLASH_FLAG_EOP | FLASH_FLAG_OPERR | FLASH_FLAG_WRPERR | FLASH_FLAG_PGAERR | FLASH_FLAG_PGPERR | FLASH_FLAG_PGSERR);
    /* At end of Tx process, restore huart->gState to Ready */
      huart->gState = HAL_UART_STATE_READY;
debugUARTArray[12]=__HAL_FLASH_GET_FLAG(FLASH_FLAG_EOP | FLASH_FLAG_OPERR | FLASH_FLAG_WRPERR | FLASH_FLAG_PGAERR | FLASH_FLAG_PGPERR | FLASH_FLAG_PGSERR);
    /* Process Unlocked */
    __HAL_UNLOCK(huart);
debugUARTArray[13]=__HAL_FLASH_GET_FLAG(FLASH_FLAG_EOP | FLASH_FLAG_OPERR | FLASH_FLAG_WRPERR | FLASH_FLAG_PGAERR | FLASH_FLAG_PGPERR | FLASH_FLAG_PGSERR);
    return HAL_OK;
  }
  else
  {
    return HAL_BUSY;
  }
}

noravel

Kod optimizasyonu varsa kapatıp deneyebilir misin? Birde keil için Microlib kullanıyor isen bunu da kapat.