Sg3525 over current protection problemi

Başlatan rayman, 01 Ağustos 2020, 18:53:28

rayman

0,1 ohm 5 w kullandım. Yeter bu devre için.. Ama dediğim gibi şuanda anlık durumda direk shunt down yapıyor aşırı akımlarda ne yapar bilemiyorum. 2n2222 kullanacağım yüksek hızlı anahtarlama yapsın diye. Burada aşırı akımı neyle sınırlandırabiliriz  ? Mesela hiç değişiklik yapmadan 2000w-1000w gücünde yük çekince umarım yine korumaya geçmez.

rayman

Son denememde 2n2222 kullandım. Bu sefer hiç açılmadı Smps. Sd. ucunu şaseye verince direk açılıyor sorun yok. Sonra gerilim okuyucu transistörlü devrede Transistörlerin source ucuna giden pini ayırdım yani gerilim okumayınca yine çalışıyor sorun yok. Ancak koruma yapsın diye source eksi hattaki akım sens direnci 0.1 yaptım 0.05 yaptım , 0.025 ohm yaptım yine ilk seferde açılmıyor. Fişi bir kaç kez takıp çıkarınca sanki kondansatörün şarj süresi ile alakalı durum var.... Acaba 7 nolu Pin deki kondansatörü değiştirsek düzelir mi ?

HexfeT

İlk kalkışta çıkıştaki kapasitörler tamamen boş olduğu için çekilen akım sınırı aşıyor.

rayman

Gaarip bir neden daha var.  Optocuplör ü söküyorum feedback olmadığında mosfetlerde frekans ölçebiliyorum.. Ancak , optocuplörü takınca feedback yapınca  ölçü aletiyle ölçemiyorum frekans dalgalanıyor sanki parazitli gibi geliyor ölçülmiyor  ama devre çalışıyor isteidğim gibi . Feedback ta yapıyor sorunu çözemedm

rayman

Alıntı yapılan: HexfeT - 04 Ağustos 2020, 23:08:59İlk kalkışta çıkıştaki kapasitörler tamamen boş olduğu için çekilen akım sınırı aşıyor.
Bunu nasıl düzeltebiliriz. Şönt direnç değerini çok düşürüdm yine olmadı. İlk başta açılmıyor koruma çalıştırmıyor şuanda

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

rayman

Css kapasitör  degil mi o? Oradaki 33uf ben 10uf yaotim yine  olmadı.  Başta  açılmıyor.  Birde  bu feedback  li çalışmada bosta iken  Mosfetler dead time  süresinde sanırım  osilaakop olmadığı  için  bakamadım ama çıkışa  yük  verince  pwm frekansi. görebiliyorum

JOKERAS

Rayman, OCP Korumasını Primerden yapmak pek mantıklı bir yol değil.
Sürekli Kararsızlık gösterir.R-Sens direncinde Anahtarlama sinyalini göreceksin.
Bu sinyal Giriş Voltajına, Çekilen Akıma göre farklılık gösterecek,dolayısı ile filitre edip
sürdüğün devre kararsız olacak.

Şöyle bir yol daha mantıklı olurdu...
Çıkış hattına Sensör direnci koyup Direnç üzerindeki Akım farkını
istediğin akım değerlerine ayarlayabileceğin Trimpot kontrollü bir devre ile
Optoyu sürerek ShutDown yaptırmak bence en mantıklısı.

Ölçü aleti ile okuduğun Frekansın Duty oranı değişince Aletin sinyali okumaz.
Scop olmadan bu işler zor.Kör Sağır şekilde uğraşırsın.Bende buna Gıcık oldum:)

pwr_24

Alıntı yapılan: JOKERAS - 05 Ağustos 2020, 19:35:59Rayman, OCP Korumasını Primerden yapmak pek mantıklı bir yol değil.
Sürekli Kararsızlık gösterir.R-Sens direncinde Anahtarlama sinyalini göreceksin.
Bu sinyal Giriş Voltajına, Çekilen Akıma göre farklılık gösterecek,dolayısı ile filitre edip
sürdüğün devre kararsız olacak.

Şöyle bir yol daha mantıklı olurdu...
Çıkış hattına Sensör direnci koyup Direnç üzerindeki Akım farkını
istediğin akım değerlerine ayarlayabileceğin Trimpot kontrollü bir devre ile
Optoyu sürerek ShutDown yaptırmak bence en mantıklısı.

Ölçü aleti ile okuduğun Frekansın Duty oranı değişince Aletin sinyali okumaz.
Scop olmadan bu işler zor.Kör Sağır şekilde uğraşırsın.Bende buna Gıcık oldum:)

Kesinlikle bu tarz işler için bir scop bulundurmalısınız.  Ikincisi ise kurduğunuz ölçüm devresi için bir spice programı ile işaret çıkışını izleyin derim. Smps lerde feedback kısmı çok önemlidir sizin feedback kısmımız da sadece zener görüyorum. Herhangi bir kompanzasyon devresi yok. Biraz daha matematiksel görmenizde fayda var... Iyi çalışmalar

rayman

Neyin kompanzasyonu olacakki daha ? Çıkışta bir sürü kapasitör var bende ekledim Esr değeri düşürmek için. Ayrıca 10k dirençler var. Ama yinede Feedback li smps devreleri yüksüz çalıştırılmamalı. Optocuplör sg3525 te çıkışta yük olmadan dead time seviyesinde mosfetleri sürüyor.. Frekans ölçülmüyor. Çıkışa matkap bağlıyorum 220volt pwm i öyle ölçüyorum. Ayırca ocp kısmını hala çözemedim çalışmıyor. Ama bakın burada orjinal şemada videoda 11:10 dakikadan sonra anlatıyor ve maalesef şemadaki ve pcb deki devreyi uyguluyorum yine olmuyor. Şemadaki devrede softstart kondansatörü 100uf acaba ondan fark eder mi ? Bendeki 33uf

JOKERAS

O videodaki OCP korumasından çok SCP(Short Circuit Prot) gibi olmuş.
Aşırı akım koruması farklı bir şey.Beslemenin verebileceği Max akıma yaklaşıldığında
devre susturulsun diye yapılan bir şey.Hani şu Masa üstü adaptörlerde vardırya,Akımı ayarlarsın.
Onun gibi.

SCP ise Çıkış kısa devre olduğunda susturulsun diye yapılan şeyler.

OCP veya SCP Her ne şekilde olursa olsun ShutDown olmuş Entegre her Startında SoftStart ile başlar.
Zaten bunu 8 nolu pindeki 33Uf yapıyor.Onlarla işin yok.

Her Smps yüksüz çalışır hiç bir sorun olmaz.Zaten Smps'lerin yapısıdır bu.
Yük olmayan Smps'in Pwm sinyali minimuma iner,minimum Pwm Oranı yetmezse bu sefer Burst moda geçer.
Bu durumlar tamamen yapının o anki Donelerine göre oluşur.Giriş,çıkış voltajları çekilen akım vs.

Senin şema Cycle By Cycle Akım modu değil,Voltaj modunda çalışıyor.Kompanzasyonu Voltaj Feedback ile yapıyor.Kolay ve basit yol.
Doğal olarak Aşırı,ani akım asılmalarında Cevap veremiyor.
Zaten Voltaj modunda çalışan beslemelerin handikapıdır bu.
Bu sebeple OCP Koruması için +50V hattına bağlayacağın bir Sensör direnci ve bir Opto ile yapacağın
OCP daha kararlı olur.

rayman

Alıntı yapılan: JOKERAS - 06 Ağustos 2020, 14:30:57O videodaki OCP korumasından çok SCP(Short Circuit Prot) gibi olmuş.
Aşırı akım koruması farklı bir şey.Beslemenin verebileceği Max akıma yaklaşıldığında
devre susturulsun diye yapılan bir şey.Hani şu Masa üstü adaptörlerde vardırya,Akımı ayarlarsın.
Onun gibi.

SCP ise Çıkış kısa devre olduğunda susturulsun diye yapılan şeyler.

OCP veya SCP Her ne şekilde olursa olsun ShutDown olmuş Entegre her Startında SoftStart ile başlar.
Zaten bunu 8 nolu pindeki 33Uf yapıyor.Onlarla işin yok.

Her Smps yüksüz çalışır hiç bir sorun olmaz.Zaten Smps'lerin yapısıdır bu.
Yük olmayan Smps'in Pwm sinyali minimuma iner,minimum Pwm Oranı yetmezse bu sefer Burst moda geçer.
Bu durumlar tamamen yapının o anki Donelerine göre oluşur.Giriş,çıkış voltajları çekilen akım vs.

Senin şema Cycle By Cycle Akım modu değil,Voltaj modunda çalışıyor.Kompanzasyonu Voltaj Feedback ile yapıyor.Kolay ve basit yol.
Doğal olarak Aşırı,ani akım asılmalarında Cevap veremiyor.
Zaten Voltaj modunda çalışan beslemelerin handikapıdır bu.
Bu sebeple OCP Koruması için +50V hattına bağlayacağın bir Sensör direnci ve bir Opto ile yapacağın
OCP daha kararlı olur.
peki bu devreye  uygulayacağim çalışabilecek  ocp yokmu ? Bu devreyi  bosta  çalıştırınca direnç üzerinde  kisa devre  gecirince  akim olarak yine   ledi yakamadim gerekli voltaj olusmiyor sanirim.

rayman

https://sound-au.com/project108.htm Böyle bir koruma devresi buldum yazıları okuyacağım .. Bir sürü set ayarı var ancak 12volt ve 5 volt gerekiyor diyor . Ama 12 volttan aşırı akım çekmiyorum ki. Sadece thermal koruma yapıyor ozaman

tunayk

Zaten adam en tepede araba anfisini, aküdeki voltaj dalgalanmalarından (Aşırı Yüksek, Aşırı düşük) ve Aşırı Isıdan korumak için yaptım demiş. Sana yaramaz.

z

Senin asiri akim koruma sisteminde zaten yontem hatasi var.

Sadece alttaki transistorun akimini monitor ediyorsun. Ustteki transistorde hic bir koruma yok. Eger cycle by cycle koruma dusunuyorsan yukaridaki transistoru yok sayamazsin.

Primere seri bir akim trafosu koy onun cikisini tam dalga dogrult ve akim bilgisini oyle elde et.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com