Sg3525 over current protection problemi

Başlatan rayman, 01 Ağustos 2020, 18:53:28

JOKERAS

Rayman,Şemanı biraz editledim.
Kaba taslak bir şema çizdim.Malzeme Değerleri Sallamadır.
Değerleri işin Matematiğini biliyorsan kendin,bilmiyorsan bilen proflara sırarsın:)
Ama  bu şekildeki bir Mantıkla gidersen Trimpotla Asılacak akımın limitini belirleyebilirsin.
Ayrıca SCP içinde işe yarar.Tek taşla iki kuş.
Bu şekilde Primere, yani işin en kılçık noktasına dokunmamış olursun.

Tasarımda, Hata moduna geçince Sistem tamamen susar.Taaki Primerdeki Blok boşalana yada V-Ref voltajı
sıfırlanana kadar.Dene bakalım çalışacakmı?
Çalışmazsa Boğaz Köprüsünden atarım kendimi:)

rayman

Sanırım Voltaj referans kısmı vede Shunt Down kısımını Opto cuplörde çıkıştan gelen voltajın sıfırlanana kadar kontrolünü sağlamışsın ki oda shunt kısmı kapatır mantıklı ancak , denemek için o değerleri oturtmak zahmetli deneyemem ki şimdi.
Ayrıca şu andaki Ocp zaten sustutuyor daha açamadık yani bu kısmı .

rayman

Bana göre en mantıklısı bu. Akım değerine göre otamatik trafo shunt Down kapatıoyor.. Ancak 10 nolu Pin deki direnç 10 ohm mu acaba ? Normalde yine çalışır orası kapatmaz gibi

JOKERAS

Armutun sapı Üzümün çöpü:)

Akım Trafosu veya herhangi bir Protection yapısında Latch tipi bir devre yoksa
Aşırı akım durumunda veya kısa devre durumunda Smps Hiccup yapacak.
Cık cık diye hıçkıracak.
Hiccup modda Start işlemi tekrarlanıp duracak.
Bu durum Devrenin arıza yapma olasılığını arttıracak.
Hata durumunda Devreyi tamamen susturmak bence en güzel yol.
Diyelimki hata var.Bunu sürekli kontrol etmenin,tekrarlamanın bir anlamı olabilirmi?

10 Ohm dur o direnç.Bu verdiğin şemadaki Akım trafosu gereksiz enerji harcıyor.
Hata olması rastgele,belirsiz bir zamanda,pasif bir yapı için için Trafo sarmak eklemek
mantık ötesi.
Bir Trafo maliyeti 10Tane devreye eş değer.Bakır pahalı.

Değerlere gelince salladık dediysek Bol keseden değil,yaklaşık olarak ideal değerlerdir.
Sen bunu yapmaktan üşeniyorsun,ama Trafo sarmaktan üşenmiyorsun.Pes Valla:)

rayman

Emi filtre trafosu 220 de kullanılan  onun karlasi iki bölüm  hemen söküp  sardim pcb ye bastım  çalıştı  ama  koruma  yaptığını  göremedim.  Matkap baglayip  akim çektim  yine olmadi. Sd ucuna  boşta ilen 10 ohm direnc bağladım  1 volt  verince  30 ma çekiyor  ve sistemn komple  kapanıyor  ama dışardan 1 volt verince  fakat  korumada  aşırı  akimda olmadı  akin gecirince  tek tur sardim acaba wmi filtre nuvesi 50khz degil mi ?  ?

rayman

Yeşil nüveye 120tur ve birde 1.5 mm emaye telden sardım Akım trafosunu matkabı bağladım koruma yapmadı akım basıyor smps ama koruma yok 10 ohm dirence dışardan 1 volt dc veriyorum koruma yapıyor.. Sadece ani kısa devrede iişe yarayacak mı onu bilemiyorum riske atamıyorum

JOKERAS

Koruma yapmaması normal.Matkap indüktif yük,bu seni aldatır!
Load-Yük olarak Soba rezistansı gibi bir şey bağla.
Hangi Akım seviyesinde kapanmasını istiyorsan Akım trafosu dahil
devreni ona göre revize et.Niye korumaya geçmediğini tahmin edeyim..
10 Ohm yüzünden,çünkü sen rastgele trafo sardın.Ayrıca Hangi akımda kapanmasını
istiyorsun bu belli değil.

10 Ohm yerine 22,33,47 vs dirençler dene kapanır.Veya çıkıştan hatırı sayılır bir Akım asıl.

rayman

Hatırı güzel devre değil. Bir önceki devrede , 1200w smps de koruma kısmını aldım. 10 ohm direnç voltajı düşürüyor tabikide

asma

Alıntı yapılan: rayman - 08 Ağustos 2020, 22:19:22Hatırı güzel devre değil. Bir önceki devrede , 1200w smps de koruma kısmını aldım. 10 ohm direnç voltajı düşürüyor tabikide
Merhaba Cem
Çalışmalar nasıl gidiyor , akım trafosu ile sonuç aldın mı?

Önceki mesajlara bakarak, son denediğin primer akımını izleme ya da önerilen çıkış akımlarını izleme metodu ile aşırı akımda sistemi kapatıp resetlemeden (enerjiyi kesmek gibi) normale dönmeyen bir devre gerektiğini düşünüyorum.

İstersen aklımda bir devre var onu deneyebilirsin.
https://www.sparkfun.com/datasheets/BreakoutBoards/0712.pdf
Bu sensörü inceleyebilirsin , 15-20 lira civarı piyasada var. (İzmitte bile var)
Sayfa 12 de uygulama 5 te bir çizim var. Bu devre doğru yönde geçen akım değeri 10A i geçince (12A civarı) çıkış voltajını (5V) sıfıra çekiyor. İstenilenin tersi ama sen bunu düzeltirsin. Bu devrenin 5V beslemesi kesilmedikçe de çalışmaya izin vermiyor.
Senin devrene iki adet koruma devresi ekleyip + ve - hattı kısa devreye karşı kontrol edebilirsin.

Dahası iki yönde de akım ölçümünü hızlı şekilde yapabiliyor. Primer hattında da kullanılabilir ama hızını , tepkisini bilemiyorum. 50Khz için uygun olur mu emin değilim.

Kolay gelsin.

rayman

Biliyorum daha ucuz akım sensör entegrelerei var.. Ancak pahalıya çıkıyor..

rayman

lM393 - NE555 li çalışma yaptım. Opamp düşük voltajı trafo üzerinden çıkışını yükselterek 555 i sürüyor buda kare dalga çıkarak sd pine giriyor ancak burada ilk anda smps ye enerji verilince 555 li tetikliyor vede flip flip yapıyor ama smps yi açmıyor.. Akım trafosu gerçekten  ilkç bir teori. Tek tur sardım primerş sekonder ise 120 tur.. Primeri kısa devre edince çalışıyor smps fişi çıkarıp geri takıyorum çalışıyor bir türlü çözemedim şu işi .

rayman

asma

Merhaba
Primer kısa devre olarak çalıştırdığında , kısa devreyi kaldırdığın zaman smps çalışıyor ise.
Çözüm üretmek mümkün.
Öncelikle koruma devresini çizersen; ilk anda görmesin , ilk anda çalışmasın , ilk anda çıkış vermesin şeklinde öneriler gelebilir.
Mesela LM393 ile karşılaştırma yapıp çıkışı ile SD ucuna müdahale ettiğini düşünürsek.
Onun beslemesini açılıştan 1sn sonra versen ne olacak?
Akım trafosunun primerini kısa devre etmek yerine 393 beslemesini geç vermeyi deneyebilirsin.
İşe yararsa çözüm basit.

Ben yine önceki mesajımda olduğu gibi çıkış akımlarını ölçerek korumayı aktif etmeni öneririm.
Sensör entegreleri , seri üretim için pahalı olabilir ama izolasyon derdi yok.
En ucuz sensör olan direnç kullanımı da bir yol. Direnç üzerinden geçen akım ile bir LED yakabiliyorsak (opto kuplör) , SG3525 in beslemesinden çalışan herhangi bir devre ile SD yi ikazlayabiliriz.

Kolay gelsin.

rayman

Bu işlemi  yapmak için  iyi hesap  gerekiyor.  Orjinal  devrelelerden bile kopya çekip direnç  üzerinden  geçen  akimi okuyup voltaja çevirip  entegreyi kapatmak imkansız.  Orjinal  sistemlerde  bile calismiyor  çünkü  aşırı  yuksek akim istiyor  bunu yapmak  için  bile calisirlen çıkışı  kisa devre etsem ki denedim patladı yine olmadi. Ama ben somdiki devrede  çözümü  buldum.  Current Trafosu  sekonder 120 tur fazla olduğu  için  açılışta  lm393 u direk sürüyor  onu kac sprie düşürmeyi  bulmam lazim

rayman

Kısmen çözdüm gibi ama tam kısa devre anında ne olur bilemiyorum