Şase kapatma konusunda tavsiye

Başlatan FMY, 09 Ağustos 2020, 02:01:07

FMY

Resimdeki sigma profillerle iskeletini oluşturduğum ve aluminyum plakalarla dışını kapatıp yine aluminyum köşebentlerle de kötü görüntüyü engellemek ve toz geçirmeme olayını sağlamaya çalıştığım şasede bir sorunum var. Kırmızı köşe parçaları da 3d printed. Köşebentleri sigma profile tırtıllı somun ile montajlayacak şekilde tasarladım ancak montaj sırasında bunun mümkün olmadığını farkettim. Sigma profile delik açıp diş çekmem gerekiyor gibi görünüyor. Ancak şu aşamada cihazı tamamladım ve diş açmak talaş vb. durumalarından dolayı sorun olabilir. Pratik bir çözğm önerisi olan var mı? köşebentler yerine şunları kullanabilirsin veya sigma profillere fitille beraber plexi veya sac takabilirsin gibi.

Mekatronik

ziyaretci

Daha önce kullanmadım ama bastığınız köşebentleri tutturmak için perçin işinizi görebilir.

FMY

Hocam buda güzel fikir ama perçinlersek sök tak sıkıntı olur=)
Mekatronik

RaMu

Hiç sigma profil kullanmadan
şu çift kanallı köşebentler ile yapılabilir:

Hatta aluminyum kompozite derz açma ihtimalin varsa,
alt taban ve ve üst kapağı tepsi şeklinde yapıp,
kalan dört yüzü yine derz açıp tek parçadan yapabilirsin,
alt ve üst yüzleri tek parça çift kanallı H profil ile döner
alt ve üst kapağı takabilirsin,
hiç köşebent kullanmadan yapmış olursun, daha şık bir görüntü olur.
Sadece alt ve üst kapakların tam tur döndüklerinde buluştukları noktalar
( bu nokta köşelere denk getirilmeyecek)
için köşebent tarzı bir şey kullanılacak.

H profil:
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

ilyas KAYA

sigma ile biraz ağır ve pahalıya mal olmaz mı ? Tabi ürün fiyatına göre değerlendirilir ancak RAMU nun bahsettiği köşe profili sistemini su arıtma cihazı yapan bir firma kullanıyor.
Kose profil ve 5mm pleksi ile yapıyorlar çok da şık duruyor

Andromeda

.. yan kapaklar birbirini örtse idi daha iyi gözükürdü gibime geliyor.. ölçü kaçmış sanırım.. bir de çok fazla delik var..
vakit varsa yeni bir kutu dizaynı olabilir.. veya uygun hazır kutu..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

ErsinErce

Tırtıllı somun yerine yaylı somun kullanıp kapakları tam ölçü kestirebilirsiniz.
her köşeye havşa başlı birer civata yeterli ikişer koymaya gerek yok

FMY

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 10 Ağustos 2020, 12:51:22sigma ile biraz ağır ve pahalıya mal olmaz mı ? Tabi ürün fiyatına göre değerlendirilir ancak RAMU nun bahsettiği köşe profili sistemini su arıtma cihazı yapan bir firma kullanıyor.
Kose profil ve 5mm pleksi ile yapıyorlar çok da şık duruyor

kasanın içerisinde yaklaşık 25kg lık sistem var dolayısıyla anca kurtarıyor=)
Mekatronik

FMY

Alıntı yapılan: Andromeda - 10 Ağustos 2020, 12:58:05.. yan kapaklar birbirini örtse idi daha iyi gözükürdü gibime geliyor.. ölçü kaçmış sanırım.. bir de çok fazla delik var..
vakit varsa yeni bir kutu dizaynı olabilir.. veya uygun hazır kutu..

köşebentle kapatacağım diye düşünüp 2şer mm boşluk bıraktım aslında. Yani kasıtlı bir boşluk var ama ölçüleri tam versem de kayıklık olyor malesef
Mekatronik

FMY

Alıntı yapılan: ErsinErce - 10 Ağustos 2020, 13:46:42Tırtıllı somun yerine yaylı somun kullanıp kapakları tam ölçü kestirebilirsiniz.
her köşeye havşa başlı birer civata yeterli ikişer koymaya gerek yok

aslında her köşeye tek civata takıp bitirecek şekilde revize ettim ancak sorun sac plakaların civataları oldu. üst kapağı kapatsam yan tarafı kapatamyorum. kanal 6 yaylı somun yok:(
Mekatronik

mert3162

hocam basit bir şey önermek istiyorum o kenarlara silikon sıksanız elinizlede form verseniz eskiden cam macunlarında olduğu gibi hatta renkli silikonlar bile mevcut
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

FMY

Alıntı yapılan: mert3162 - 12 Ağustos 2020, 01:24:13hocam basit bir şey önermek istiyorum o kenarlara silikon sıksanız elinizlede form verseniz eskiden cam macunlarında olduğu gibi hatta renkli silikonlar bile mevcut

hocam link veya örnek resim var mı?
Mekatronik

kimlenbu

Çözüm 1 : Somun perçin, vida deliklerine şu somun perçinden çakarsın, diş açmak zorunda kalmazsın.

Çözüm 2 : Deliklerin arkasına somun kaynattırırsın, alüminyum punta kaynağı yapacak yer bulmak zor olabilir. Güçlü yapıştırıcılar var ama endüstriyel sayılabilecek bir cihazsa hiç gerek yok, içerden koparsa açana kadar üzer adamı